Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

HDCCTV przyszłością systemów nadzoru wideo?

Powszechnie stosowane analogowe systemy telewizji przemysłowej pomimo swojej dużej popularności i atrakcyjnej ceny posiadają pewną wadę, która jest niska rozdzielczość dostarczanego obrazu, ograniczona standardem PAL. Niska rozdzielczość obrazu niekorzystanie wpływa na jego czytelność i szczegółowość, co też obniża skuteczność identyfikacji zarejestrowanych na nim osób i przedmiotów.

Rozwiązaniem tego problemu okazały się megapikselowe kamery IP, które nie tylko oferują obraz w rozdzielczości wielokrotnie przekraczającej standard PAL, ale także nie posiadają odgórnej granicy spowodowanej ograniczeniami technologicznymi. To właśnie kamery megapikselowe IP do niedawna były uznawane za niepodlegającą dyskusji przyszłość systemów telewizji przemysłowej, jednak wraz z pojawieniem się standardu HDCCTV (opracowany z końcem roku 2010) wielu ekspertów zaczęło się zastanawiać, czy jednak marsz ku powszechności tego typu rozwiązań nie zostanie spowolniony.


Czym jest standard HDCCTV?


Standard HDCCTV powstał jako rozszerzenie systemów telewizji dozorowej CCTV (ang. Closed Circuit Television) i jest otwartym standardem przemysłowym do transmisji sygnału wideo w wysokiej rozdzielczości bez kompresji i bez potrzeby używania protokołu TCP/IP. HDCCTV bazuje na standardzie telewizyjnym HDTV opracowanym przez stowarzyszenie SMPTE (ang. Society of Motion Pictures and Television Engineers). W ramach SMPTE powstało wiele standardów przeznaczonych do transmisji obrazu TV w systemie HD, ale najbardziej odpowiedni dla telewizji dozorowej okazał się SMPTE 292M, zwany powszechnie HD-SDI.

Podstawowym celem standardu HDCCTV jest połączenie infrastruktury dla wszystkich kamer w tym SD, IP i HD z zastrzeżeniem: łączymy tak jak w kamerach analogowych: punkt-punkt, nie mamy protokołu IP, czyli transmisja jest realizowana bez opóźnień. Z założenia HDCCTV ma być kompatybilne zarówno wstecz jak i z nowymi urządzeniami.

Jedną z najważniejszych cech użytkowych tego nowego standardu jest jednak to, że jako medium transmisyjne zakłada wykorzystanie kabla koncentrycznego RG-59 na odległość do 100 m przy szybkości transmisji do 1,485 Gb/s (stosując przewody lepszej jakości, np. RG11/U dystans transmisji może zostać zwiększony o 20 – 30%).

Standard HDCCTV obecnie dostępny jest w wersji 1.0, która umożliwia przesyłanie obrazu w dwóch rozdzielczościach: 720p (1280x720) oraz 1080p (1920x1080). Dzięki skanowaniu progresywnemu jakość obrazu jest porównywalna z jakością jaką możemy uzyskać odtwarzając materiał wideo z nośnika typu Blu-ray DVD.

Obecnie trwają pracę nad standardem HDCCTV v2.0, który będzie zapewniał transmisję na dystans do 300 m bez konieczności stosowania wzmacniaczy, dwukierunkową transmisję dźwięku i danych (np. do sterowania kamerami PTZ) oraz zasilanie realizowane w sposób przypominający działanie technologii PoE (ang. Power over Ethernet) stosowanej w sieciowych systemach telewizji przemysłowej.

Zalety standardu HDCCTV


Największą zaletą standardu HDCCTV jest połączenie najlepszych cech użytkowych oferowanych przez analogowe oraz sieciowe systemy nadzoru wideo. Przede wszystkim jakość obrazu dostarczanego przez kamery HDCCTV jest dużo lepsza niż oferowana przez kamery IP o podobnej rozdzielczości. Krystalicznie czysty i płynny obraz z kamer HDCCTV jest zasługą trzech rozwiązań, w postaci braku kompresji, niepakietowanej transmisji danych oraz braku opóźnień. Instalacja kamer HDCCTV przebiega w ten sam sposób co powszechnie stosowanych kamer analogowych, więc nie wymaga przeprowadzania dla techników specjalistycznych szkoleń z zakresu sieci LAN/WAN/Internet. Do instalacji kamer HDCCTV można używać takich samych przewodów połączeniowych jak w istniejących analogowych systemach nadzoru wideo CCTV. Warto także dodać, że są to urządzenia tańsze od kamer IP, ponieważ ich budowa jest mniej skomplikowana.



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL