Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Systemy domofonowe (domofony analogowe)

Niniejszy artykuł udzieli Państwu szczegółowych odpowiedzi na wiele pytań z zakresu systemów domofonowych - począwszy od definicji, poprzez elementy ich budowy, skończywszy na doborze okablowania i instalacji systemu.

Domofony - informacje podstawowe

System domofonowy do zespół współdziałających ze sobą urządzeń, których zadaniem jest zapewnienie komunikacji głosowej na nieduże odległości, bez pośrednictwa centrali telefonicznej. Instalacje domofonowe zapewniają łączność głosową między bramofonem (panel zewnętrzny) montowanym na zewnątrz budynku, a unifonem (słuchawka) umieszczony wewnątrz. Pozwalają także na zdalne zwalnianie elektrozaczepu i otwieranie furtki na posesję, czy drzwi wejściowych na klatkę schodową, dzięki czemu przy ich pomocy możemy tworzyć proste systemy kontroli dostępu. Zaawansowane instalacje domofonowe oferują także możliwość zdalnego otwierania bramy wjazdowej lub włączania oświetlenia na podjeździe i klatce schodowej.

Elementy instalacji wideo domofonowej:

  • Panel zewnętrzny (bramofon) - służy do wywoływania określonego lokatora i prowadzenia rozmowy. Bramofon umieszcza się przy furtce, drzwiach lub bramie wjazdowej na posesję.
  • Słuchawka (unifon) - do prowadzenia rozmowy z odwiedzającym i do zwalniania blokady drzwi wejściowych.
  • Zasilacz wraz z elektroniką sterującą
  • Elektrozaczep z zamkiem mechanicznym - służy do blokowania drzwi przed nieuprawnionym otwarciem.
  • Elementy dodatkowe, np. przekaźniki (w przypadku gdy instalujemy więcej niż jeden bramofon)

Funkcjonalność współczesnych systemów domofonowych wykracza ponad możliwość prowadzenia rozmowy i otwierania drzwi. Dlatego też na przestrzeni ostatnich lat instalacje tego typu stały się standardowym wyposażeniem zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.

Bramofon (panel zewnętrzny)

Jak sama nazwa wskazuje jest to element zewnętrzny instalacji domofonowej, przeznaczony do montażu w pobliżu drzwi, bramy lub furtki. Bramofon odpowiada za przywoływanie określonego lokatora i prowadzenie z nim rozmowy. Ze względu na miejsce montażu (środowisko zewnętrzne, miejsca często narażone na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych) bramofony przeważnie posiadają obudowy (ew. płyty czołowe) wykonane z odpornych na akty wandalizmu materiałów (najczęściej jest to stal nierdzewna lub aluminium po obróbce chemicznej). Większość bramofonów znanych producentów (np. ORNO, Genway) jest także odpowiednio zabezpieczona przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Niemniej jednak wskazane jest zabezpieczenie bramofonu, aby nie był bezpośrednio narażony na opady deszczu, silne wibracje lub na nadmierną ilość kurzu. W tym celu można skorzystać z różnego rodzaju osłon, uszczelnień i daszków, chroniących bramofony przed opadami deszczu i nadmiernym nasłonecznieniem.


Panel zewnętrzny

Fot. Przykładowy panel zewnętrzny jednorodzinny do systemu domofonowego


Każdy bramofon posiada na swoim wyposażeniu mikrofon, głośnik oraz przyciski do wywoływania określonych lokatorów (umieszczone na płycie czołowej, często z dodatkowym podświetleniem). Po naciśnięciu przycisku następuje wywołanie odpowiedniego unifonu - każdemu przyciskowi wywołującemu standardowo jest przypisany jeden unifon w jednym mieszkaniu. Oczywiście profesjonalne systemy domofonowe umożliwiają również przyporządkowanie kilku unifonów do jednego przycisku. Sygnał przywołania jest wtedy słyszany w kilku unifonach jednocześnie. Z każdego unifonu można rozmawiać z osobom przy bramofonie, z każdego z nich można - przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku - zwolnić zaczep rygla elektromagnetycznego i wpuścić interesanta do domu.


Panel wielorodzinny

Fot. Przykładowy panel zewnętrzny do wielorodzinnej instalacji domofonowej


Współczesne systemy domofonowe można także w łatwy sposób rozbudować o np. zamek kodowy (szyfrator) lub czytnik kart zbliżeniowych i breloków. W takim przypadku drzwi lub furtkę można otworzyć za pomocą zaprogramowanego wcześniej kodu (określonego dla danego lokatora) lub karty zbliżeniowej, po wprowadzeniu którego rygiel jest automatycznie zwalniany i następuje otwarcie drzwi (opcja szczególnie użyteczna w przypadku domów wielorodzinnych i bloków mieszkalnych).


OR-DOM-QH-911

Fot. Domofon z czytnikiem kart i breloków OR-DOM-QH-911


Unifon (słuchawka)

Element instalacji domofonowej przeznaczony do montażu wewnątrz lokalu. Nadrzędnym zadaniem unifonu jest nawiązywanie łączności z bramofonem oraz zwalnianie elektrozaczepu (rygla elektromagnetycznego) w drzwiach wejściowych lub furtce. Dostępne w sprzedaży unifony są wykonywane w kilku wersjach, które różnią się od siebie liczbą przewodów koniecznych do stworzenia instalacji domofonowej. Do najczęściej spotykanych należą unifony do instalacji 2-, 4- lub 5-przewodowych.


Genway WL-02NLFD

Fot. Przykładowy unifon Genway WL-02NLFD


W niektórych przypadkach oprócz standardowego przycisku do zwalniania elektrozaczepu, unifony posiadają także przyciski dodatkowe do realizacji innych funkcji:

  • Wywoływanie innego unifonu pracującego w trybie interkomu (komunikacja między lokalami / mieszkaniami);
  • Włączanie oświetlenia na klatce schodowej lub przed wejściem;
  • Otwierania dodatkowego rygla elektromagnetycznego lub bramy z napędem elektrycznym.

W sprzedaży dostępne są także unifony z trybem głośnomówiącym, dzięki któremu możemy prowadzić rozmowę bez konieczności podnoszenia słuchawki (opcja przydatna w miejscach, gdzie użytkownik może mieć brudne ręce).


OR-VID-VP-1009UV

Fot. Przykładowy unifon Orno OR-VID-VP-1009UV


Zasilacz domofonowy

Urządzenie niezbędne do prawidłowego i niezawodnego działania każdego systemy domofonowego. Należy jednak zaznaczyć, że w praktyce jedynie w niektórych przypadkach można mówić o odrębnym zasilaczu, gdyż wielu producentów standardowo umieszcza zasilacz w unifonie i w ten sposób zasilana jest cała instalacja.


Genway PS-2E

Fot. Zasilacz do instalacji domofonowej Genway PS-2E


Z drugiej strony część producentów (w miarę możliwości) wynosi układy elektroniczne z bramofonu i umieszcza je w urządzeniach zasilająco-sterujących, co w dużym stopniu zmniejsza awaryjność systemu domofonowego ze względu na uszkodzenia powodowane przez trudne warunki atmosferyczne. Zasilacz domofonu łączy wszystkie elementy systemu i oferuje napięcie zasilania na poziomie 12V. Z reguły zasilacz instaluje się wewnątrz pomieszczeń. Warto także dodać, że profesjonalny zasilacz domofonowy powinien także zapewnić możliwość regulacji wzmocnienia sygnału mikrofonu, możliwość regulacji wzmocnienia sygnału głośnika oraz możliwość regulacji sygnału przywołania.

Przekaźniki domofonowe

Przekaźniki domofonowe to urządzenia, które znajdują zastosowania w sytuacjach, gdy nasz system domofonowy ma posiadać więcej niż jeden bramofon (np. kilka wejść na posesję). Przekaźniki domofonowe rozpoznają, z którego bramofonu nastąpiło wywołanie i przełączają połączenie na ten właśnie bramofon i sterowanie na furtkę przy tym bramofonie (możemy otworzyć furtkę, przy której aktualnie znajduje się interesant).

Rygle elektromagnetyczne (elektrozaczepy)

Nieodłączny element każdego systemu domofonowego. Zadaniem elektrozaczepu w instalacji domofonowej jest zdalne odryglowanie (otwarcie) furtki lub drzwi wejściowych do budynku. Elektrozaczep montuje się w słupku furtki lub w futrynie drzwi na wysokości tradycyjnego zamka mechanicznego. Dostępne w handlu elektrozaczepy występują w kilku wersjach. Najczęściej spotykane to:

  • Elektrozaczep zwykły (odryglowanie drzwi po doprowadzeniu napięcia);
  • Elektrozaczep z pamięcią („pamięta” sygnał zwalniający do czasu otwarcia drzwi, pamięć jest automatycznie kasowana po otwarciu i zamknięciu drzwi);
  • Elektrozaczep z wyłącznikiem (po przesunięciu blokady rygiel jest otwarty, nie ma więc konieczności otwierania drzwi przyciskiem z unifonu);
  • Elektrozaczep z wyłącznikiem i pamięcią;
  • Elektrozaczep rewersyjny (odryglowanie drzwi następuje po wyłączeniu napięcia).


Elektrozaczep

Fot. Przykładowy rygiel elektromagnetyczny (elektrozaczep)


Okablowanie instalacji domofonowej

W celu stworzenia skutecznej i niezawodnie działającej instalacji domofonowej należy wybrać odpowiednie okablowanie, ponieważ od niego  w dużej mierze zależy jakość połączeń między poszczególnymi elementami systemu. Przewody stosowane w instalacjach domofonowych powinny posiadać odpowiednią izolację oraz muszą mieć odpowiedni przekrój. Najlepiej sprawdzają się kable teletechniczne lub telekomunikacyjne. Połączenie pomiędzy panelem zewnętrznym i elektrozaczepem, a zasilaczem umieszczonym w budynku jest realizowane przy pomocy przewodu wielożyłowego (ilość żył zależna od konkretnego zestawu domofonowego).


Kabel YTDY

Fot. Kabel YTDY 12-żyłowy do systemów domofonowych


Jeśli przed układaniem przewodów nie jest wybrany konkretny typ domofonu, to zaleca się, aby przy planowaniu instalacji domofonu założyć większą ilość żył, niż wynika to z konkretnej potrzeby. Należy pamiętać, że występują zestawy nawet 12-żyłowe.

Obecnie instalacje domofonowe najczęściej wykonuje się za pomocą przewodów wielożyłowych miedzianych typu YTDY o średnicy żyły 0,5mm w izolacji i powłoce PCW (przy większych odległościach należy stosować kable wielożyłowe o większej średnicy żył). Należy także zaznaczyć, że ze względów bezpieczeństwa kable instalacji domofonowej należy układać w specjalnych rurkach instalacyjnych.



...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL