Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Systemy kontroli dostępu

Czym są systemy kontroli dostępu? Co mają nam do zaoferowania systemy kontroli dostępu? Z czego się składają i gdzie znajdują zastosowanie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w niniejszym artykule.

Systemy kontroli dostępu to instalacje zabezpieczeń, których fundamentalnym zadaniem jest ograniczanie dostępu poszczególnych użytkowników do określonych stref systemu. Dzięki nim możliwa jest identyfikacja osób wpuszczanych do chronionych pomieszczeń, stref lub ciągów komunikacyjnych. Wszystkie profesjonalne systemy dostępu, niezależnie od tego czy służą do ochrony tylko jednego pomieszczenia czy całego budynku, składają się z dwóch grup urządzeń.


Kontrola dostępu

Fot. Systemy kontroli dostępu


Pierwszą grupę stanowią urządzenia wejściowe, których zadaniem jest podejmowanie decyzji o udostępnieniu chronionej strefy (wszelkiego rodzaju czytniki, skanery, szyfratory) oraz urządzenia wyjściowe odpowiadające za realizację udostępnienia (rygle elektromagnetyczne, zamki elektroniczne, bramki, szlabany, itp.). Przy pomocy oprogramowania do systemów kontroli dostępu można w łatwy i szybki sposób określić uprawnienia nadawane poszczególnym użytkownikom systemu.


PRT64EMG Roger

Fot. Czytnik kart zbliżeniowych z szyfratorem PRT64EMG Roger


Identyfikacja użytkowników realizowana przez urządzenia wejściowe może odbywać się na wiele sposobów. Pierwszym z nich, będącym też najprostszym w realizacji, jest szyfrator numeryczny lub alfanumeryczny (kontrola dostępu o najniższym poziomie bezpieczeństwa). W takim przypadku w celu uzyskania dostępu do chronionego pomieszczenia lub strefy należy wprowadzić odpowiedni kod. Innym, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jest identyfikacja w oparciu o karty magnetyczne, zbliżeniowe lub karty chipowe (kontrola dostępu o średnim poziomie bezpieczeństwa). Dane z tych identyfikatorów są odczytywane przez odpowiednie czytniki kart (jeżeli odczyt jest prawidłowy następuje otwarcie drzwi). W najbardziej wymagających instalacjach kontroli dostępu identyfikacja może odbywać się w oparciu  dane biometryczne, do których odczytu wykorzystuje się tzw. czytniki biometryczne (np. czytnik głosu, siatkówki oka czy linii papilarnych).


PR302 Roger

Fot. Zaawansowany kontroler dostępu Roger PR302


Urządzenia stosowane w systemach kontroli dostępu:


System kontroli dostępu

Fot. Prosty system kontroli dostępu


Na powyższym schemacie przedstawiono prosty system kontroli dostępu do pomieszczenia, w którym identyfikacja jest realizowana w oparciu o czytnik kart zbliżeniowych. Oczywiście zwolnienie elektrozaczepu następuje jedynie w sytuacji, gdy uwierzytelnianie przebiegło prawidłowo (osoba posiada odpowiednie uprawnienia dostępu). Prezentowany system składa się także z przycisku wyjścia umożliwiającego otwarcie drzwi od środka (może to być standardowy przycisk wyjścia w przypadku kontroli jednostronnej lub przycisk wyjścia awaryjnego w przypadku kontroli dwustronnej).

Nowoczesne systemy kontroli dostępu charakteryzują się bardzo dużą elastycznością oraz możliwością łatwej rozbudowy. Instalacje zabezpieczeń tego typu mogą pracować w trybie autonomicznym (jak przedstawiono na powyższym schemacie) lub w trybie sieciowym (dedykowany dla dużych obiektów). W przypadku systemów kontroli dostępu pracujących w trybie sieciowym potrzebne są jeszcze urządzenia sterujące i zbierające dane. Zadania te mogą być realizowane za pomocą profesjonalnych kontrolerów dostępu lub komputerów wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie zarządzające i podłączonych do sieci IP.  Przy pomocy sterowników systemowych w łatwy i szybki sposób można zmieniać lub odbierać użytkownikom uprawniania dostępu.

Korzyści wynikające z rozbudowy systemu kontroli dostępu:

 • Centralne określanie uprawnień poszczególnych użytkowników;
 • Natychmiastową identyfikację użytkownika;
 • Kontrolę nad obecnością poszczególnych użytkowników w chronionych strefach;
 • Bieżące informacje o zdarzeniach w systemie;
 • Możliwość wprowadzenia systemu rejestracji czasu pracy
 • Łatwe i wygodne sterowanie zaporami

Zadaniem nadrzędnym każdego systemy kontroli dostępu jest niedopuszczenie osób nieuprawnionych do chronionych pomieszczeń lub stref. Dlatego też kontrola dostępu jest jednym ze skuteczniejszych systemów zabezpieczeń, który skutecznie minimalizuje ryzyko strat związanych z kradzieżą mienia lub cennych informacji. Dzięki systemom kontroli dostępu możemy także korzystać z licznych opcji dodatkowych, które nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem firmy, ale także pozwalają na wygodne i skuteczne zarządzanie jej pracownikami (np. rejestracja czasu pracy).

Systemy kontroli dostępu - zastosowanie:

 • Banki
 • Biurowce
 • Budownictwo i obiekty przemysłowe
 • Hotele
 • Obiekty prac badawczo rozwojowych i laboratoria
 • Osiedla mieszkaniowe
 • Parkingi
 • Służby wartownicze
 • Szkoły i uczelnie...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL