Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Zapis obrazu i dźwięku w systemach CCTV

Na przestrzeni lat sposoby zapisu obrazu i dźwięku w systemach telewizji przemysłowej CCTV ulegały zmianom. Początkowo do zapisu obrazu i dźwięku w instalacjach CCTV wykorzystywano magnetowidy poklatkowe, które rejestrowały dane na nośnikach w postaci kaset VHS. Szybko jednak okazało się, że taki sposób zapisu danych wideo jest nie tylko mało wygodny, ponieważ nie pozwala na szybkie odnajdywanie konkretnych nagrań, ale także stosunkowo drogi, ponieważ w systemach ciągłej rejestracji wymaga częstej wymiany kaset VHS. Obecnie praktycznie wszystkie standardowe systemy monitoringu rejestrują dane audio/wideo za pomocą tzw. rejestratorów cyfrowych, które całkowicie wyparły urządzeń starszej generacji w postaci magnetowidów poklatkowych.

Dostępne w handlu rejestratory cyfrowe możemy najprościej podzielić na dwie grupy produktów, mianowicie: rejestratory cyfrowe w postaci samodzielnych urządzeń (z wyglądu przypominające standardowe odtwarzacze DVD) oraz rejestratory w postaci kart komputerowych DVR, które instaluje się na platformie odpowiednio skonfigurowanych komputerów klasy PC. Niezależnie od tego z którą grupą produktów mamy do czynienia, w każdym przypadku zapewnia ona zdecydowanie większą funkcjonalność niż przestarzałe magnetowidy poklatkowe.

Samodzielne rejestratory cyfrowe

Rejestratory cyfrowe w postaci samodzielnych urządzeń to zdecydowanie najliczniejsza na rynku grupa urządzeń, pozwalających na zapis obrazu i dźwięku w systemach telewizji przemysłowej. Samodzielne rejestratory cyfrowe są rozwiązaniem kompletnym, wyposażonym we własny system operacyjny (przeważnie LINUX), układ wejść/wyjść wideo i alarmowych oraz dysk twardy HDD, na którym są rejestrowane zdarzenia. Ponadto coraz częściej urządzenia tego typu są standardowo wyposażone w interfejs sieciowy Ethernet, pozwalający na zdalny podgląd obrazu z kamer z dowolnego miejsca na świecie (za pomocą przeglądarki internetowej lub dedykowanego oprogramowania).


LC-4000

Fot. 4-kanałowy rejestrator cyfrowy LC-4000 LC Security


Rejestratory cyfrowe w formie niezależnych i kompletnych urządzeń cechują się prostym montażem i łatwą obsługą (porównywalna z obsługą standardowego odtwarzacza DVD), co tym samym sprawia, że mogą być obsługiwane przez niewykwalifikowany personel. Kolejną podstawową właściwością rejestratorów cyfrowych jest stabilna praca, wynikająca przede wszystkim z odpowiednio przystosowanych podzespołów do pracy w trybie ciągłym (24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu). Rejestratory DVR pozwalają na wizualną rejestrację zdarzeń, dają świadomość większej kontroli nad chronionym obiektem. Najczęściej możemy spotkać się z modelami wyposażonymi w 4 do 16 wejść wideo typu BNC, umożliwiających bezpośrednie podłączenie kamer przemysłowych. Profesjonalne rejestratory cyfrowe cechują się prędkością zapisu i wyświetlania obrazu w czasie rzeczywistym w trybie na żywo na poziomie 25 klatek na sekundę (PAL), co w przypadku 8-kanałowego urządzenia daje łączną częstotliwość odświeżania na poziomie 200 kl./s.


LC-1616

Fot. 16-kanałowy rejestrator DVR LC-1616


Bardzo ważną cechą rejestratorów cyfrowych są metody kompresji danych wideo, które pozwalają na zminimalizowanie wymagań związanych z zapotrzebowaniem na pamięć dysków oraz przepustowość łączy. Powszechnie rejestratory cyfrowe oferują format wideo MPEG-4 lub JPEG, choć coraz częściej można spotkać się z urządzeniami oferującymi kodek H.264, który jest najlepszym sposobem kompresji sygnałów wideo. Wszystkie dane z urządzeń wejścia (sygnały audio i wideo) rejestrowane są na lokalnych lub zewnętrznych dyskach twardych HDD, których pojemność jest uzależniona od możliwości konkretnego urządzenia. Cyfrowy zapis cechuje się dużą szybkością i łatwym dostępem do danych. Obecnie dostępne są dyski o bardzo dużej pojemności, dzięki czemu rejestratory cyfrowe DVR mogą prowadzić nieprzerwany zapis przez wiele tygodni. Należy jednak pamiętać, że ze względu na charakter pracy rejestratorów cyfrowych (najczęściej w trybie ciągłym) zaleca się stosowanie dysków twardych HDD, które zostały dostosowane do współpracy z rejestratorami cyfrowymi (szybki zapis danych, wysoka odporność na temp., itp.).


LC-SDVR-88

Fot. Hybrydowy rejestrator cyfrowy LC-SDVR-88


Karty komputerowe DVR

Karty komputerowe DVR to drugi ze sposobów na cyfrowy zapis obrazu i dźwięku we współczesnych systemach telewizji przemysłowej. Urządzenia tego typu pozwalają na przechwytywanie obrazu wideo z kamer do komputera, na którego dyskach nagrywane są dane audio/wideo. Karty DVR przeważnie oferują obsługę od 1 do 16 kamer przemysłowych, z których podobnie jak w przypadku samodzielnych rejestratorów cyfrowych prędkość zapisu dla każdego kanału zazwyczaj wynosi 25 kl./s. Każda karta DVR do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiednio skonfigurowanego komputera oraz specjalistycznego oprogramowania dla systemu operacyjnego (dostarczane przez producenta karty).


GV-800 DVR

Fot. Karta DVR Geovision 800/8 PCI-E


Profesjonalne karty DVR stanowią rewelacyjną alternatywę dla rejestratorów cyfrowych, ponieważ oferują największe możliwości przy najniższej cenie, gdyż z reguły korzystają z najnowszego oprogramowania (przeważnie darmowe aktualizacje). To właśnie dzięki częstym aktualizacją oprogramowania, systemy telewizji przemysłowej budowane na bazie kart DVR cechują się funkcjonalnością, elastyczną konfiguracją i łatwą możliwością rozbudowy o nowe funkcje (często całkowicie niedostępne w samodzielnych rejestratorach cyfrowych), zwiększające efektywność działania systemów CCTV. W przypadku budowy systemu CCTV, w którym zapis danych jest realizowany za pomocą kart DVR należy pamiętać o odpowiednim doborze sprzętu oraz o odpowiednim zabezpieczeniu komputera przed modyfikacją przez osoby trzecie i wirusy komputerowe.


GV-4008 Geovision

Fot. Karta komputerowa DVR GV-4008 Geovision


Podstawowe zalety użytkowe cyfrowego zapisu obrazu i dźwięku:

  • Cyfrowy zapis sygnału audio/wideo zapewnia bardzo wysoką jakość,

  • Duża częstotliwość wyświetlania i zapisu obrazów, gwarantuje dynamiczny materiał wideo,

  • Możliwość zdalnego monitoringu i archiwizacji,

  • Możliwość przeglądania zapisów archiwalnych bez potrzeby zatrzymywania bieżącej rejestracji,

  • Eliminacja kaset VHS pozwala na łatwe archiwizowanie nagrań wideo.

Podstawowe funkcje dostępnych w handlu rejestratorów cyfrowych:

  • wyszukiwanie żądanych obrazów w zależności od czasu lub rodzaju interesującego nas zdarzenia,

  • podczas przeglądania można zatrzymać obraz oraz przewijać do przodu lub do tyłu z różną prędkością,

  • inicjacja zapisu na różne sposoby, najczęściej dostępne tryby zapisu: manualny, ciągły, detekcja ruchu, alarmowy, harmonogram zadań,

  • wiele możliwości związanych z obróbką i transmisją, np. możliwość jednoczesnego nagrywania, podglądu na żywo i odtwarzania obrazów,

  • umożliwiają detekcję ruchu, naruszenia strefy czy też wykrywanie zmian oświetlenia,

  • możliwość dostosowania jakości obrazu do indywidualnych potrzeb użytkownika i systemu monitoringu wizyjnego,

  • możliwość jednoczesnego odtwarzania i nagrywania już po krótkim czasie od nagrania danego obrazu,

  • zapis i archiwizacja nagrań wideo na dyskach twardych HDD,

  • funkcja automatycznego nadpisywania najstarszych nagrań wideo, zapewniająca ciągłą pracę w przypadku braku pamięci na dyskach twardych,

  • wysoki poziom zabezpieczeń, np. blokada dostępu za pomocą systemu haseł, ochrona nagrań znakiem wodnym,

  • integracja z innymi systemami (alarmowe, kontroli dostępu), co umożliwia tworzenie kompleksowych systemów bezpieczeństwa,

  • prosta instalacja i łatwa obsługa,

  • obsługa nowoczesnych technologii, a także współpraca z najnowszymi urządzeniami dozorowymi.



...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL