Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Co lepiej wybrać rejestrator czy kartę DVR ?

Na przestrzeni lat metody zapisu danych audio/video w systemach telewizji przemysłowej ulegały zmianom. Początkowo wszystkie systemy CCTV korzystały z magnetowidów poklatkowych, które pozwalały na zapis materiałów audio/wideo na nośnikach w postaci kaset VHS. Było to rozwiązanie mało ekonomiczne, ponieważ archiwizacja nagrań video wiązała się z dużym zapotrzebowaniem na kasety, co w rezultacie podnosiło koszty działania systemów wizyjnych. Ponadto, przechowywanie materiałów wideo na kasetach sprawiało, że proces wyszukiwania interesujących nas nagrań był mniej skuteczny, a zarazem bardziej czasochłonny (niski komfort pracy). W celu dalszego rozwoju systemów wizyjnych konieczne było stworzenie nowej metody zapisu danych audio/wideo, co doprowadziło do powstania rejestratorów cyfrowych i kart komputerowych DVR (ang. Digital Video Recorder), które niemalże całkowicie zastąpiły w systemach telewizji przemysłowej mało funkcjonalne magnetowidy poklatkowe. Upowszechnienie metod cyfrowego zapisu sygnałów fonicznych i wizyjnych w dużym stopniu przyczyniło się do rozwoju systemów telewizji przemysłowej, które w chwili obecnej swoją funkcjonalnością i skutecznością pracy niepodważalnie przewyższają te bazujące na magnetowidach. Warto także wspomnieć o podstawowych zaletach cyfrowego zapisu sygnałów audio/wideo w systemach telewizji przemysłowej, do których należy:

  • Cyfrowy zapis zapewnia wysoką jakość danych audio/wideo.

  • Duża częstotliwość zapisu i wyświetlania obrazu pozwala na uzyskanie dynamicznego materiału wideo.

  • Możliwość zdalnego monitoringu i archiwizacji poprzez sieć IP.

  • Możliwość przeglądania zapisów archiwalnych bez potrzeby zatrzymywania bieżącej rejestracji. Eliminacja kaset VHS pozwala na łatwe archiwizowanie nagrań wideo.

Głównym elementem budowy każdego współczesnego systemu telewizji przemysłowej jest urządzenie rejestrujące obraz i dźwięk, czyli tzw. rejestrator cyfrowy lub karta komputerowa DVR, bez którego prawidłowa praca systemów wizyjnych jest niemożliwa. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z rejestratorem czy kartą DVR, każde z tych rozwiązań zapewnia konwersję sygnału analogowego do standardu cyfrowego (kompresja sygnału wideo: MJPEG, MPEG-4, H.264, itp.), dzięki czemu możliwy jest jego zapis na dysku twardym HDD (lokalny lub zewnętrzny). Na pierwszy rzut oka oba te rozwiązania oferują to samo, jednak jak przyjrzymy się im bliżej dostrzeżemy pewne różnice, które decydują o większej użyteczności jednego lub drugiego urządzenia, w konkretnym systemie telewizji przemysłowej.


Rejestrator cyfrowy


Rejestrator cyfrowy to samodzielne urządzenie będące kompletnym rozwiązaniem dozorowym z własnym systemem operacyjnym, układem wejść/wyjść audio/wideo i alarmowych, dyskiem twardym HDD służącym do zapisu zdarzeń oraz z interfejsem sieciowym Ethernet (wybrane modele) pozwalającym na prowadzenie zdalnej obserwacji z poziomu przeglądarki internetowej lub oprogramowania klienckiego. Inaczej mówiąc, rejestrator zaraz po wyciągnięciu z opakowania i podłączeniu do sieci energetycznej jest gotowy do pracy.

Połączenie funkcji multipleksera i magnetowidu VHS w jednym urządzeniu w postaci rejestratora cyfrowego zapewnia prosty montaż i łatwą obsługę – porównywalna z obsługą wielu urządzeń powszechnego użytku np. odtwarzacza DVD, co sprawia, że nie przysparza problemów nawet niewykwalifikowanemu personelowi (intuicyjna obsługa).

Jedną z głównych cech użytkowych, i tym samym podstawową zaletą rejestratorów cyfrowych jest stabilna praca. Mała podatność na awarie oraz bardzo wysoka stabilność pracy wynika przede wszystkim z faktu, iż każdy rejestrator cyfrowy jest urządzeniem dedykowanym, czyli przystosowanym tylko i wyłącznie do wykonywania określonych czynności. Standardowo posiada zainstalowany tylko system do zarządzania materiałem wizyjnym z kamer przemysłowych, który pracuje w całkowitej izolacji od innych aplikacji, ponieważ w większości przypadków rejestratory cyfrowe nie pozwalają na instalowanie oprogramowania dodatkowego. Jest to również jedna z podstawowych wad rejestratorów cyfrowych, gdyż brak możliwości zainstalowania dodatkowych aplikacji czy też ich uaktualnienia nie pozwala na rozszerzanie systemu wizyjnego o nowe funkcje. Na wysoką stabilność i bezawaryjność pracy rejestratorów mają także wpływ odpowiednio przystosowane podzespoły elektroniczne cechujące się np. podwyższoną odpornością na wysokie temperatury, dzięki którym urządzenia tego typu mogą pracować w trybie ciągłym np. w całodobowym monitoringu wizyjnym.

Inną równie istotną cechą użytkową rejestratorów cyfrowych są ich niewielkie rozmiary, które są zbliżone do rozmiarów urządzeń powszechnego użytku np. odtwarzacza DVD. Dzięki tej właściwości rejestratory cyfrowe możemy umieszczać na niewielkich przestrzeniach, co w przypadku niektórych instalacji monitoringu wizyjnego jest niezwykle cenną właściwością.

Obecnie na rynku urządzeń przeznaczonych do budowy systemów telewizji przemysłowej mamy dostęp do niezwykle szerokiej gamy rejestratorów cyfrowych różniących się od siebie wieloma parametrami technicznym, w tym przede wszystkim liczbą obsługiwanych kanałów audio/wideo, prędkością zapisu i wyświetlania obrazu (wyrażoną w klatkach na sekundę) oraz funkcjami dodatkowymi. Każdy z liczących się producentów sprzętu CCTV posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka rejestratorów cyfrowych. W przeważającej większości rejestratory cyfrowe posiadają od 4 (bardzo rzadko mniej) do 16 kanałów wideo typu BNC, choć czasami można spotkać się z urządzeniami oferującymi obsługę nawet do 32 kamer przemysłowych (np. SVR-3200 firmy Samsung Techwin). Bardzo duże zróżnicowanie produktów pozwala na budowanie systemów wizyjnych, których parametry pracy są optymalnie przystosowane do określonych założeń. Rejestratory cyfrowe nadają się do budowy zarówno małych, jak i bardzo dużych systemów telewizji przemysłowej.


Karta komputerowa DVR


Karta komputerowa DVR to urządzenie w postaci podzespołu, który instaluje się na platformie komputera PC. Podobnie jak rejestrator cyfrowy posiada na swoim wyposażeniu układ wejść/wyjść audio/wideo, złącze alarmowe oraz w większości przypadków wbudowany moduł sieciowy Ethernet, który pozwala na przekazywanie obrazu z kamer do sieci IP. W przeciwieństwie do rejestratora cyfrowego karta DVR nie jest urządzeniem samodzielnym, ponieważ do pracy potrzebuje odpowiednio skonfigurowanego komputera oraz specjalnego oprogramowania do zarządzania materiałem wizyjnym z kamer. Podobnie, jak rejestratory cyfrowe, karty DVR dostępne są w różnych wersjach o zróżnicowanych parametrach technicznych, najczęściej jednak pozwalają na obsługę od 1 do 16 kamer (czasami możliwy zapis obrazu z 32 kamer po połączeniu dwóch kart DVR np. firmy Geovision).

Systemy telewizji przemysłowej budowane na bazie kart komputerowych DVR cechują się wysoką elastycznością w konfiguracji i rozbudowie. Jest to przede wszystkim zasługa dołączonego do nich oprogramowania, które w każdej chwili możemy uzupełnić o nowe funkcje (np. inteligentna analiza obrazu) lub zaktualizować w celu usprawnienia działania dotychczasowych rozwiązań. Ponadto, systemy wizyjne budowane z wykorzystaniem kart DVR są bardziej elastyczne na wprowadzanie nowych technologii (np. nowe algorytmy kompresji danych), co zawdzięczają właśnie oprogramowaniu. Największym walorem kart DVR jest ilość funkcji dodatkowych, które w niektórych przypadkach nie są w ogóle dostępne w standardowych rejestratorach cyfrowych. Wadą tego typu rozwiązania jest większa podatność na awarie (np. zawieszenie systemu operacyjnego), co w ogólnym rozrachunku zmniejsza stabilność pracy takich systemów. Dodatkowo w przypadku pracy z kartami komputerowymi DVR konieczny jest odpowiedni dobór sprzętu i zabezpieczenie komputera przed modyfikacją ustawień przez osoby trzecie lub wirusy komputerowe.


Porównanie – wybór


Od momentu pojawienia się komputerów z procesorami o dużej mocy obliczeniowej karty DVR stały się silną konkurencją dla tradycyjnych rejestratorów cyfrowych. Wcześniej pod względem możliwości zdecydowanie ustępowały rejestratorom, jednak teraz stwierdzenie, które z tych rozwiązań jest lepsze nie jest już tak oczywiste. Porównując rejestrator cyfrowy z kartą komputerową DVR pod względem oferowanych parametrów zapisu i wyświetlania obrazu nie zauważymy większych rozbieżności. W każdej z tych grup urządzeń znajdziemy produkty, które będą posiadały zbliżone lub nawet identyczne parametry techniczne, takie jak np. prędkość zapisu czy technikę kodowania sygnałów wideo. Podobnie jest z liczbą oferowanych kanałów audio/wideo, liczbą wejść/wyjść alarmowych oraz wbudowanym interfejsem sieciowym. W mojej opinii podczas porównywania i ew. wyboru jednego z tych dwóch rozwiązań należy uwzględnić kilka kluczowych kryteriów, mianowicie stabilność działania, funkcjonalność, wielkość systemu wizyjnego oraz wymagania jakościowe stawiane przed instalacją CCTV.

Stawiając naprzeciw sobie rejestrator cyfrowy i kartę DVR można powiedzieć, że stawiamy stabilność działania na przeciw funkcjonalności, która z całą pewnością stoi po stronie kart DVR. Mając na szczególnej uwadze te dwie cechy dokonujemy wyboru. W mojej opinii rejestratory cyfrowe są lepszą propozycją dla systemów wizyjnych pracujących w wymiarze całodobowym oraz w miejscach gdzie ich obsługa sprawowana jest przez niewykwalifikowany personel. Rejestrator cyfrowy, który niewątpliwe jest urządzeniem bardziej stabilnym doskonale sprawdza się w systemach wizyjnych dla obiektów newralgicznych, ponieważ dzięki małej podatności na awarie zapewnia ciągłość rejestracji, która pozwala na wychwycenie wszystkich zdarzeń alarmowych. Oczywiście system wizyjny budowany na karcie DVR, poprzez odpowiedni dobór komputera i jego podzespołów, jest w stanie zapewnić podobną stabilność pracy co system z rejestratorem cyfrowym, jednak zgodnie z zasadą im więcej elementów składowych tym większa podatność instalacji na awarie lepsze będzie rozwiązanie z samodzielnym rejestratorem.

Stosując rejestratory cyfrowe w systemach wielo kamerowych należy wziąć pod uwagę to, że w większości przypadków nie pozwalają one na obsługę dużej liczby dysków twardych (instalowanych wewnątrz rejestratora), co sprawia, że materiał wizyjny może być przechowywany przez niezbyt długi okres czasu. Chociaż na rynku dostępne są urządzenia z opcją automatycznego nadpisywania danych i obsługą większej liczby dysków (znacznie droższe) to jednak w tym aspekcie karty DVR montowane na platformie komputera PC są lepszym rozwiązaniem, gdyż zazwyczaj komputer umożliwia obsługę większej liczby dysków. Karty komputerowe DVR dzięki możliwości współpracy praktycznie z każdym współczesnym komputerem PC stanowią doskonałą propozycję na samodzielną budowę systemów monitoringu np. dla domu. Stosując kartę DVR ograniczamy koszty budowy instalacji CCTV, gdyż koszt kupna tego typu urządzenia w większości przypadków jest znacznie tańszy od zakupu samodzielnego rejestratora cyfrowego. W miejscach gdzie szczególny nacisk kładzie się na funkcjonalność, możliwość współpracy z nowoczesnymi urządzeniami oraz dostęp do zaawansowanych funkcji analizy obrazu i innowacyjnych rozwiązań lepszym wyborem będzie karta DVR, która dzięki elastycznemu oprogramowaniu jest w stanie zapewnić wszystkie te założenia.

Porównując oba omawiane rozwiązania można zauważyć, że każde z nich posiada swoje wady i zalety. Co lepiej wybrać rejestrator czy karę DVR? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż w ogólnym rozważaniu zawsze pojawi się jakieś „ale”. Każdorazowo wybór urządzenia rejestrującego, przechowującego i zarządzającego danymi powinien być dokonywany zgodnie z założeniami stawianymi przez system monitoringu wizyjnego, ponieważ tylko w takim przypadku możemy dokonać wyboru, który sprawdzi się najlepiej.



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL