Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Integracja SSWiN z systemem CCTV

Efektywne systemy bezpieczeństwa to systemy, które nie tylko informują nas o zdarzeniach alarmowych ale także pozwalają na określenie przyczyny alarmu i precyzyjne rozpoznanie intruza. Kompletny system bezpieczeństwa można stworzyć dzięki integracji systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) z systemem monitoringu wizyjnego (CCTV). Ponadto, w bardzo wymagających systemach bezpieczeństwa stosuje się także systemy ochrony przeciwpożarowej oraz systemy kontroli dostępu (często pełniące rolę systemów rejestracji czasu pracy).

Jeszcze nie tak dawno wszystkie z wyżej wymienionych systemów były całkowicie niezależnymi instalacjami bezpieczeństwa. Każdy z nich był konfigurowany i zarządzany niezależnie. Obecnie w dobie dynamicznego rozboju branży systemów zabezpieczeń wszyscy ceniący się producenci oferują urządzenia skonstruowane w taki sposób, aby dać użytkownikowi możliwość wzajemnego ich połączenia. Dzięki możliwości łączenia ze sobą urządzeń typowo alarmowych z urządzeniami telewizji przemysłowej, systemów pożarowych oraz kontroli dostępu możemy tworzyć kompleksowe systemy bezpieczeństwa. W wyniku integracji otrzymujemy systemy bezpieczeństwa o bardzo wysokiej skuteczności pracy, które z całą pewnością zapewniają wyższy stopień ochrony obiektu niż każdy z systemów osobno.

Podstawową cechą wspólną najczęściej spotykanych systemów sygnalizacji włamania i napadu i systemów monitoringu wizyjnego jest zasilanie. W większości przypadków obie te instalacje zasilane są napięciem stałym 12V. Dzięki tej właściwości unikamy problemów związanych z nieprawidłową współpracą urządzeń obu grup. Ponadto, te same napięcie zasilania pozwala na budowę instalacji o wysokim poziomie skuteczności ochrony i dozoru.

Wszystkie współczesne systemy monitoringu wizyjnego CCTV składają się z kamer przemysłowych oraz zespołu urządzeń centralnego przetwarzania (rejestratory cyfrowe, monitory CCTV, itp.), które są odpowiedzialne za rejestrację oraz wyświetlanie obrazów z kamer przemysłowych. Nowoczesne rejestratory cyfrowe do monitoringu wizyjnego zazwyczaj wyposażone są w wejścia alarmowe, które w przypadku alarmu uruchamiają kamery przemysłowe zapisujące obraz z miejsca zdarzenia. Dodatkowo posiadają także wyjścia alarmowe (zazwyczaj typu przekaźnikowego), na których zmiana stanu napięciowego pojawia się w wyniku detekcji ruchu lub na skutek wywołania zdarzenia alarmowego.

Urządzenia wchodzące w skład współczesnych systemów sygnalizacji włamania i napadu możemy podzielić na dwa podstawowe zespoły: czujki i infrastrukturę. W pierwszym zespole znajdują się wszelkiego rodzaju czujki, których zadaniem jest dostarczanie do centrali alarmowej informacji o naruszeniu stref bezpieczeństwa lub wystąpieniu zdarzenia alarmowego. Obecnie w systemach SSWiN możemy najczęściej spotkać następujące czujki:

  • Czujki ruchu– podstawowy element każdej instalacji alarmowej. Rozróżniamy trzy główne modele czujek ruchu: pasywne podczerwieni PIR, mikrofalowe MW oraz ultradźwiękowe US. Ponadto, w najbardziej wymagających instalacjach SSWiN stosuje się czujki dualne, które są połączeniem dwóch podstawowych typów. Kryterium alarmu dla tych czujek jest określane przez zmianę sygnału docierającego do detektora w wyniku przemieszczania się obiektu. W przypadku czujek PIR główną rolę odgrywa promieniowanie podczerwone, zaś w czujkach MW i US korzysta się ze zjawiska Dopplera.

  • Bariery podczerwieni – czujki aktywne zbudowane z nadajnika i odbiornika. Kryterium alarmu dla tego typu czujek jest przerwanie kontaktu optycznego między nadajnikiem, a odbiornikiem.

  • Czujki zbicia szyby – są to czujki mikrofalowe. Czujki tego typu reagują na częstotliwości fal charakterystyczne dla uderzenia w taflę szklaną oraz dla tłuczenia szkła.

  • Czujki otwarcia okien, drzwi i bram – najczęściej czujki magnetyczne, których konstrukcja opiera się na dwóch elementach: magnes, kontaktron. W momencie oddalenia się magnesu od kontaktronu dochodzi do zdarzenia alarmowego.

  • Czujki udarowe – wibracyjne, reagują na wstrząsy będące wynikiem uderzenia.

  • czujki przekroczenia progowego stężenia gazu (różne rodzaje gazów: metan, wodór, dwutlenek węgla, czad).

  • Optyczne czujki dymu.

  • Inne, np. czujki zalania wodą.

Infrastruktura systemów sygnalizacji włamania i napadu opiera się na centralach alarmowych, manipulatorach oraz innych urządzeniach wyjściowych (sygnalizatory alarmowe, urządzenia monitoringu i powiadamiania, itp.).

Wyjścia czujek są odpowiednio przystosowane do podłączania do typowych urządzeń, korzystających z wejść stykowych typu NC. Jest to cecha, która umożliwia bezpośrednie połączenie urządzeń instalacji SSWiN z urządzeniami telewizji przemysłowej (nie wymaga stosowania dodatkowych konwerterów czy adapterów). Integracja kilku systemów ochrony w jeden system bezpieczeństwa najczęściej polega na wykorzystaniu wyjść i wejść alarmowych zlokalizowanych w centrali systemu sygnalizacji włamania i napadu oraz w rejestratorze cyfrowym CCTV lub multiplekserze. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu wejść i wyjść obu grup urządzeń powstaje swojego rodzaju sprzężenie zwrotne, które cechuje się następującymi właściwościami:

  • W momencie gdy czujka wykryje ruchu lub inne zjawisko odpowiadające kryterium alarmu, jedno z wyjść programowalnych SSWiN przekazuje sygnał na wejście alarmowe CCTV, co w konsekwencji prowadzi do wzbudzenia kamery przemysłowej i rozpoczęcia rejestracji obrazu z miejsca zdarzenia alarmowego.

  • W momencie detekcji ruchu na obrazie rejestrowanym przez system monitoringu wizyjnego CCTV następuje aktywacja wyjścia alarmowego, co w konsekwencji prowadzi do aktywacji wejścia instalacji SSWiN i wygenerowania uprzednio zaprogramowanego alarmu (alarm optyczny, alarm akustyczny).

Współpraca wejść/wyjść urządzeń SSWiN i CCTV sprawia, że każdemu zjawisku alarmowemu, niezależnie czy wykrytemu przez instalację CCTV czy też przez SSWiN towarzyszy alarm oraz rejestracja obrazów z kamer przemysłowych. Ogromną zaletą tego typu instalacji jest funkcja nagrywania prealarmowego, dzięki której możemy zidentyfikować przyczynę wywołania alarmu. Należy także wspomnieć, że integracja systemów sygnalizacji włamania i napadu z systemami monitoringu wizyjnego nie tylko podwyższa współczynnik bezpieczeństwa w danym obiekcie ale także pozwala na skuteczną wideoweryfikację.



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL