Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Monitoring domu jednorodzinnego

Monitoring domu jednorodzinnego to elektroniczny system zabezpieczeń, którego podstawowym zadaniem jest zwiększanie poczucia bezpieczeństwa domowników oraz ochrona dóbr materialnych przed kradzieżą lub dewastacją. Dzięki wysokiej jakości kamerom telewizji przemysłowej instalacje tego typu są w stanie skutecznie zapobiegać rozbijaniu szyb, malowaniu graffiti na murze, kradzieży lub dewastacji samochodu. Ponadto, możliwość rejestracji zdarzeń w postaci materiałów wideo sprawia, że instalacje monitoringu wizyjnego są również pomocne dla policji w ściganiu sprawców powyższych przestępstw. Warto także dodać, że inwestując w monitoring wizyjny domu możemy uzyskać większe zniżki przy wykupie ubezpieczenia majątkowego.

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem domu przed włamaniem i dewastacją jest połączenie instalacji monitoringu wizyjnego z systemem alarmowym. Takie rozwiązanie pozwala na efektywne wykrywanie włamań przy pomocy instalacji alarmowej, natomiast dzięki systemowi monitoringu wizyjnego możemy obejrzeć zaistniałe sytuacje i wykorzystać nagrania z kamer do ścigania przestępców.

Współczesne systemy telewizji przemysłowej dla domów jednorodzinnych zawierają następujące elementy: kamery kolorowe, rejestrator cyfrowy DVR, monitor oraz przewody do realizacji połączeń pomiędzy kamerami a rejestratorem. Kamery w zależności od tego czy będą stosowane wewnątrz czy na zewnątrz, dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. W sytuacjach gdy kamery pracują w zmiennych warunkach oświetleniowych lub muszą zapewniać wyraźny obraz przez 24 godziny na dobę, należy użyć kamer typu Dzień/Noc lub kamer z wbudowanym oświetlaczem IR LED, które umożliwiają prowadzenie nadzoru wideo nawet w całkowitej ciemności. Z kolei przy wyborze rejestratora cyfrowego należy określić z ilu kamer będzie on nagrywał obraz (najczęściej spotykane 4, 8 lub 16-kanałowe). Warto także dodać, że dostępne obecnie w handlu rejestratory cyfrowe różnią się od siebie jakością nagrywanego obrazu, kompresją oraz funkcjonalnością. Najlepszym rozwiązaniem dla monitoringu domu okazują się rejestratory z kompresją H.264 (wysoka jakość obrazu oraz zmniejszone zapotrzebowanie na pamięć dysków i przepustowość sieci) oraz wbudowanym interfejsem sieciowym, pozwalającym na zdalny podgląd tego co się dzieje w domu, podczas gdy my jesteśmy w pracy lub na urlopie.

Kamera zintegrowana LC-700
Fot. Kamera zintegrowana LC-700 z oświetlaczem podczerwieni IR LED i obudową o klasie szczelności IP66
Rejestrator cyfrowy LC-4000
Fot. 4-kanałowy rejestrator cyfrowy LC-4000

Kupując kamerę przemysłową w pierwszej kolejności należy określić w jakich warunkach będzie pracowała. Bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie konstrukcji urządzenia do panujących warunków środowiskowych (np. podczas pracy na zewnątrz budynku kamera jest narażona na działanie warunków pogodowych i uszkodzenia mechaniczne) oraz określenie czy rejestracja obrazu "widzianego" przez kamerę będzie odbywała się w dzień, w nocy czy może w obu sytuacjach (całodobowy nadzór wideo). Nie mniej ważny jest także dobór odpowiedniego obiektywu.

Dobierając kamerę do monitoringu domu stajemy przed wyborem czy zastosować kamerę kolorową standardowej czy podwyższonej rozdzielczości. Obecnie coraz większą popularność zyskują kamery megapikselowe, które oferują niedostępną dotąd jakość obrazu oraz ilość szczegółów. Dzięki kamerom tego typu możemy dokonywać wielokrotnych zbliżeń cyfrowych i analizy pod kątem znaków rozpoznawczych lub interesujących operatora szczegółów. Wszystko to sprawia, że kamery megapikselowe są szczególnie użyteczne w miejscach, w których konieczna jest bardzo szczegółowa identyfikacja obserwowanych osób, zdarzeń alarmowych i informacji alfanumerycznych. Należy jednak pamiętać, że stosowanie kamer megapikselowych wiąże się z budową instalacji nadzoru wideo w oparciu o technologie sieciowe, a nie proste w instalacji i konfiguracji urządzenia analogowe.

W przypadku systemów monitoringu domu bardzo dobrze radzą sobie kamery analogowe, oferujące obraz w rozdzielczości poziomej 520 linii TV i wyższej (możliwe rozpoznanie obserwowanych osób i przedmiotów). Instalując kamerę na zewnątrz budynku, należy zwrócić uwagę na klasę szczelności jej obudowy (zalecana klasa szczelności IP66), która określa warunki pogodowe w jakich może pracować kamera. Ponadto, ze względu na charakter obserwowanego obiektu tzn. dzieci i młodzież należy uwzględnić kamery, które mogą być narażone na przypadkowe lub celowe uszkodzenia, dlatego też warto zastosować kamery o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne, w tzw. obudowach wandaloodpornych. W celu ograniczenia bezpośredniego dostępu do kamery należy stosować montaż w górnych częściach pomieszczeń oraz stabilne uchwyty, które nie będą wrażliwe nawet na uderzenia np. piłką.

Kamera zintegrowana LC-700PRO
Fot. Kamera zintegrowana LC-700PRO oferująca obraz w rozdzielczości poziomej 700 TVL

Dla prawidłowego działania całej instalacji nadzoru wideo bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego obiektywu (źle dobrany obiektyw do kamery może spowodować złe działanie całego systemu). W przypadku kamer instalowanych na zewnątrz budynków najlepszym rozwiązaniem są obiektywy z przysłoną automatyczną, które samodzielnie dostosowują się do warunków oświetlenia. Natomiast w pomieszczeniach, gdzie poziom oświetlenia jest stały, przeważnie stosuje się obiektywy z ręczną przysłoną. Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniej długości ogniskowej obiektywu, która ma kluczowy wpływ na kąt widzenia kamery (krótka ogniskowa – szeroki kąt widzenia, długa ogniskowa – wąski kąt widzenia). Dlatego też w miejscach, w których konieczna jest identyfikacja osób i pojazdów z większej odległości, należy montować obiektywy o długiej ogniskowej (wąski kąt widzenia).

W systemach telewizji dozorowej monitory stanowią ważny element wizualizacji całego układu, posiadają dużo więcej funkcjonalności i najczęściej są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia przed uszkodzeniem fizycznym oraz bardzo intensywną eksploatacją non stop. Ważnym parametrem podawanym przy monitorach jest rozdzielczość obrazu, ilość wejść i wyjść sygnału wizyjnego, intuicyjne menu ekranowe.

Istotny jest również odpowiedni dobór złączek, wtyków, okablowania oraz innych elementów dodatkowych. Do najczęściej stosowanych przewodów koncentrycznych w systemach telewizji przemysłowej należą przewody jednożyłowe (stosowane do transmisji wizji w przypadkach gdy zasilanie jest realizowane niezależnie) oraz przewody ze zintegrowanymi żyłami zasilającymi (linia zasilająca prowadzona równoległe z linią sygnału wizyjnego).

Przewód CCTV
Fot. Przewód koncentryczny CCTV, zintegrowana wizja i zasilanie

Jeśli chodzi o zasilanie kamer przemysłowych to najczęściej jest to napięcie 12V DC lub 230V AC. Przy doborze zasilacza w systemie telewizji przemysłowej bardzo ważne jest aby dobrać zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej. Najczęściej stosowane kamery pobierają około 150mA, a z oświetlaczem podczerwieni około 700mA. Kamery z zasilaniem 230V AC są przeważnie stosowane na zewnątrz budynków, ponieważ ten rodzaj zasilania pozwala na przesył napięcia na znacznie większą odległość niż 12V DC.

Schemat monitoring domu
Schemat. Przykładowy schemat instalacji wizyjnej dla domu jednorodzinnego



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL