Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Monitoring megapikselowy IP

Monitoring megapikselowy IP ma tyle samo przeciwników co zwolenników. Taki obraz rzeczy wynika z wielu czynników, a należą do nich przede wszystkim: koszty, wymagania odnośnie medium transmisyjnego, mobilność, możliwość rozbudowy, jakość generowanych obrazów, stabilność pracy, itd. W celu znowelizowania tych wszystkich różnic stosuje się specjalne kamery IP z wbudowanym rejestratorem wizji lub specjalne rejestratory z obsługą zaawansowanych funkcji sieciowych. Takie rejestratory z funkcjami sieciowymi są zdecydowanie bardziej rozbudowanie niż niektóre sieciowe kamery IP. Te pośrednie rozwiązanie sprawia, że zarówno systemy telewizji przemysłowej bazujące na analogowych kamerach CCTV i rejestratorach DVR jak i systemy CCTV oparte na technologii IP mogą w wielu przypadkach działać zamiennie.

Najważniejszą funkcją systemów monitoringu wizyjnego IP, która z całą pewnością nie pojawi się w systemach telewizji przemysłowej budowanych na kamerach analogowych i rejestratorach DVR jest zdecydowanie wyższa rozdzielczość zapisywanego obrazu. Głównym ograniczeniem analogowych (PAL, NTSC) systemów monitoringu wizyjnego jest rozdzielczość, która maksymalnie może wynosić 720x576px, co stanowi maksymalną ilość pikseli składających się na obraz. W przypadku w pełni cyfrowych systemów monitoringu korzystających z technologii IP takie ograniczenie nie istnieje. W takich systemach wizyjnych każdy rozmiar obrazu jest możliwy, o ile kamera jest w stanie go obsłużyć. Pozwala to na zapis obrazów o rozmiarach zależnych jedynie od możliwości i parametrów danej kamery IP. Możliwość generowania obrazów o dowolnym rozmiarze, zdecydowanie ułatwia dostosowanie rozmiarów obrazu do wymagań danego systemu monitoringu wizyjnego. Doskonałym tego przykładem jest system monitoringu CCTV dla parkingu. Do prawidłowego odczytania numerów tablic rejestracyjnych pojazdów potrzebne jest, aby mniej więcej 130px rejestrowało każdy metr obserwowanego obiektu. Wynika z tego, że jeżeli mamy do czynienia z parkingiem o długości 50 metrów, a system CCTV jest analogowy, to należy zastosować aż 9 kamer CCTV, żeby pokryć cały teren i móc skutecznie odczytywać numery tablic pojazdów. W przypadku gdy mamy do czynienia z kamerami megapikselowymi o rozdzielczości 1280x1024px (1,3Mpx) wystarczy 5 kamer, natomiast w przypadku kamer o rozdzielczości 2Mpx ilość kamer CCTV spada do 4. Kamery megapikselowe pozwalają również na objęcie większego obszaru nie tylko w poziomie ale także i w pionie.

Mniejsza liczba kamer przemysłowych ma wiele dodatkowych zalet. Przede wszystkim mniejsze zapotrzebowanie na kamery wiąże się z niższymi kosztami oraz krótszym czasem ich instalacji oraz konserwacji. Ponadto, w przypadku większości analogowych kamer CCTV należy osobno także dokupić obiektyw, obudowę oraz uchwyt mocujący. Kolejnym argumentem ekonomicznym systemów monitoringu megapikselowego IP jest zajmowanie kanałów. W przypadku systemów telewizji przemysłowej bazujących na technologii IP kanałem jest pojedyncze urządzenie dozorowe bez względu na jego rodzaj. Dodatkowo obsługa mniejszej liczby kamer CCTV znacznie ułatwia pracę operatowi, który skupia się na mniejszej liczbie obrazów, a co za tym idzie pracuje efektywniej.

Porównanie obrazu kamera analogowa vs. Kamera megapikselowa

W porównywaniu systemów analogowych i cyfrowych nie należy zapominać o niezwykle popularnych kamerach obrotowych. Kamery obrotowe wyposażone w odpowiednie układy optyczne, umożliwiają objęcie dozorem bardzo rozległych powierzchni. Jedna, odpowiednio zaprojektowana kamera obrotowa jest w stanie objąć widzeniem cały wyżej wspomniany parking. Oczywiście tego typu rozwiązanie, nie jest bez wad. Przede wszystkim praktycznie wszystkie współczesne kamery CCTV możne ustawić tylko na jeden z dwóch sposobów:

  • pierwszym ze sposobów jest podgląd ogólny. W przypadku takiego ustawianie nie ma mowy o drobnych szczegółach, jak na przykład numer tablicy rejestracyjnej pojazdu. Możliwe jest uzyskanie zbliżenia na dany fragment obrazu, jednakże w takim przypadku obywa się to kosztem reszty obrazu, której po prostu nie widać.

  • drugim sposobem jest stosowanie kamer obrotowych, wymagających obsługi operatora. To od operatora zależy co jest interesujące na danym obszarze i na czym warto skupić szczególną uwagę. W przypadku kamer stacjonarnych, zawsze monitorowany jest dany teren, przez co wszystkie zdarzenia z monitorowanego miejsca zostaną zarejestrowane.

Kolejnym problemem jest zapotrzebowanie na pasmo transmisyjne oraz przestrzeń dyskową. W przypadku systemy monitoringu wizyjnego składającego się z 10Mpx, mamy do czynienia aż z 25 kamerami CCTV o rozdzielczości D1 lub 5 kamerom megapikselowym o rozdzielczości 2Mpx. W przypadku kamery przemysłowej pracującej w rozdzielczości D1 jedna klatka obrazu zajmuje około 60kB przestrzeni dyskowej, natomiast w przypadku kamery megapikselowej o rozdzielczości 2Mpx około 120kB. Wynika z tego, że w przypadku zapisu wizji z prędkością 5 klatek na sekundę dla 25 kamer D1 zapotrzebowanie na pasmo transmisyjne to około 60Mbps (25 kamer x 5 kl/s x 60 kB = 7,5 MBps). W przypadku systemy CCTV składającego się z 5 kamer 2-megapikselowych zapotrzebowanie jest znacznie mniejsze i wynosi około 24Mbps (5 kamer megapikselowych x 5 kl/s x 120 kB = 3 MBps).

Analizujący wyniki z powyższej tabeli, okazuje się, że mniejsza liczba przesyłanych klatek wcale nie oznacza mniejszych możliwości. Można nawet powiedzieć, że dzieje się całkowicie przeciwnie, ponieważ pozwala na przesyłanie znacznie większej ilości danych niż standardowa kamera przemysłowa.

Podsumowując, megapikselowe kamery przemysłowe powoli zaczynają wyznaczać nowe kierunki w systemach telewizji przemysłowej. Kamery megapikselowe są w stanie skutecznie zastąpić standardowe kamery stacjonarne oraz kamery obrotowe. Ponadto, wymagania odnośnie kamer megapikselowych oraz kwestia ekonomiczna w cale nie wygląda gorzej w porównaniu z systemami telewizji przemysłowej, bazujących na kamerach CCTV o standardowej rozdzielczości. Można nawet powiedzieć, że z obie te kwestie z każdym miesiącem prezentują się coraz korzystniej i z całą pewnością w najbliższej przyszłości dorównają systemom o standardowej rozdzielczości.

Ilość przesyłanych danych w odniesieniu do rozdzielczości i prędkości

W przypadku megapikselowych kamer przemysłowych niezwykle ważnym tematem jest maksymalna liczba klatek. W przypadku systemów analogowych liczba klatek to maksymalnie 25 na sekundę. W praktyce mało jaki analogowy system wizyjny, wykorzystuje pełną szybkość zapisu i podglądu wizji. Porównując możliwość liczby klatek dla kamery przemysłowej o standardowej rozdzielczości oraz nowoczesnej kamery megapikselowej należy również uwzględnić ilość przesyłanych pikseli w czasie jednej sekundy.



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL