Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Monitoring stacji paliw

Systemy monitoringu wizyjnego są jednym z podstawowych systemów zabezpieczeń większości stacji paliw. Mimo faktu, że żaden akt prawny nie narzuca stosowania tego typu instalacji na stacjach benzynowych to jednak zdrowy rozsądek i charakter pracy większości stacji paliw sprawia, że montaż telewizji przemysłowej w tego rodzaju miejscach jest niezbędny.

Specyfikacja stacji benzynowych wymaga od systemów telewizji przemysłowej bardzo dobrych parametrów pracy. W przypadku tego typu obiektów główny nacisk kładzie się na parametry jakościowe obrazu i zapisu strumieni wideo. Tylko systemy spełniające najwyższe kryteria jakościowe są w stanie skutecznie wykrywać przestępców (np. kradzieże paliwa) oraz zapobiegać różnym zdarzeniom (np. możliwość wzniecenia ognia w pobliżu zbiorników paliwa).

Jednym z najistotniejszych etapów budowy monitoringu stacji paliw jest odpowiednie rozmieszczenie kamer przemysłowych, a następnie dobranie urządzeń dozorowych przystosowanych do pracy w danym miejscu. Urządzenia wchodzące w skład tego typu instalacji muszą zapewnić wysoki poziom jakości obrazu oraz możliwość ich rejestracji i podglądania w trybie „na żywo”. Ponadto, całą instalacja monitoringu stacji benzynowych musi spełniać wysokie standardy, gdyż nawet krótka awaria w poglądzie lub rejestracji strumieni wideo może spowodować spore straty materialne.

Obecnie żyjemy w czasach, w których kradzieże paliwa, artykułów ze sklepów oraz napady są bardzo częstym zjawiskiem i tylko nierozsądne osoby decydują się na budowę systemów monitoringu, które nie umożliwiają identyfikacji pojazdów oraz rozpoznania złodziei. Niestety w dużej części właściciele stacji paliw (głównie stacji prywatnych) decydują się na budowę monitoringu najtańszym kosztem, co w praktyce jest całkowicie bezużyteczne. Związane jest to głównie z brakiem ustawowego obowiązku stosowania zabezpieczeń w postaci systemów telewizji przemysłowej. Nieco inaczej wygląda sytuacja w postaci stacji paliw dużych koncernów, które w swoich sieciach narzucają budowę systemów monitoringu wizyjnego o podwyższonych standardach.

Podczas projektowania instalacji monitoringu wizyjnego dla stacji benzynowej warto posłużyć się rozporządzeniem MSWiA z 28 października 2004 roku w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych oraz minimalnych wymaganiach technicznych dla urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk (Dz. U. z 15 listopada 2004 r.). Co prawda w powyższym rozporządzeniu tylko fragment poświęcony jest naszemu zagadnieniu, jednak warto im się posłużyć, gdyż brak jakichkolwiek wskazówek i wytycznych bardzo często prowadzi do budowy niefunkcjonalnych instalacji monitoringu.

System monitoringu stacji benzynowej nie tylko chroni przed stratami materialnymi ale również zwiększa bezpieczeństwo obiektu oraz osób w nim zatrudnionych. Sama obecność instalacji dozorowej pełni funkcję prewencji i odstrasza potencjalnych złodziei.

Stacja benzynowa to nie tylko peron z dystrybutorami to również sklep, zaplecze, magazyn, powierzchnia biurowa oraz zbiorniki paliwa. Odpowiednio zaprojektowany system monitoringu stacji paliw musi uwzględniać wszystkie te pomieszczenia, a nie ograniczać się jedynie do monitoringu na wjeździe i wyjeździe ze stacji benzynowej (choć jest to jeden z ważniejszych elementów zewnętrznego systemu dozoru wizyjnego stacji paliw).

Zabezpieczając sklep stacji benzynowej warto kamery przemysłowe rozmieścić w miejscach dobrze widocznych, tak aby każdy mógł poczuć ich obecność. Jak wynika z licznych analiz już sama obecność kamery może skutecznie odstraszyć złodzieja. Ciekawym pomysłem jest również umieszczenie osobnego monitora dla klientów, który pokazuje obraz z wybranych kamer. Taki monitor należy umieszczać przy wejściu do sklepu a obraz na nim wyświetlany powinien pochodzić z kamery zainstalowanej przy tym wejściu. Zarówno montaż kamer w dobrze widocznych miejscach, jak i instalacja dodatkowego monitora pełni pewną funkcję informacyjną, w stylu „uważaj co robisz, każdy Twój ruch jest nagrywany!”.

Wybór miejsc montażu kamer zależy przede wszystkim od aranżacji wnętrza danego sklepu. W ubogiej instalacji kamery powinny dawać podgląd sprzedawcy na miejscach, których są dla niego niewidoczne z poziomu jego stanowiska pracy. Monitor należy ustawić w miejscu zapewniających sprzedawcy wygodny podgląd, bez konieczności odwracania głowy od klientów i spuszczania z oka stanowiska pracy.

Zabezpieczenie zaplecza i magazynu ma słuszność głównie w przypadkach gdy dostęp do tych pomieszczeń mają obcy dostawcy. Świadomość ciągłego monitorowania może negatywnie wpływać na personel, dlatego nie zaleca się instalacji kamer w miejscach socjalnych lecz w magazynach, w celu ochrony mienia przed nieuczciwymi pracownikami. Nie jest tu wymagany sprzęt najwyższej klasy, gdyż może to być przeciętna kamera przemysłowa zapewniająca rozpoznanie osób i zdarzeń.

Bardzo ważnym aspektem jest odpowiednie zabezpieczenie zbiorników paliwa, zwłaszcza tych umieszczonych za stacją, gdyż są one częstym obiektem zainteresowania złodziei paliwa. W większości przypadków wystarcza instalacja jednej kamery o wysokich parametrach obrazu i możliwości pracy w zmiennych warunkach oświetleniowych (kamera typu Dzień/Noc).

Kilka wskazówek na które należy zwrócić uwagę podczas doboru sprzętu:
  • Odpowiednia liczba kamer przemysłowych,

  • Wysoka rozdzielczość i czułość kamer (rejestracja kierowców i pojazdów tankujących),

  • Wysokiej klasy rejestrator cyfrowy, zapewniający wysoką jakość nagrań video,

  • Wybór odpowiednich obiektywów do kamer, w zależności od miejsca montażu danego urządzenia (w pomieszczeniach zaleca się stosowanie obiektywów o małej długości ogniskowej – szeroki kąt widzenia; zaś w przypadku większych odległości obiektywu z większą ogniskową – wąski kąt widzenia),

  • Odpowiednie przewody instalacyjne,

  • Rodzaje obudów do kamer, w zależności od miejsca i czynników atmosferycznych działających na kamerę.

Kilka wskazówek, którymi powinniśmy się kierować podczas montażu kamer CCTV:
  • Dobrać odpowiednią wysokość montażu kamer zabezpieczających dystrybutory paliwa (zbyt nisko zainstalowana kamera może zostać uszkodzona, zaś zbyt wysoko nie daje możliwości rozpoznania numerów tablic rejestracyjnych pojazdów),

  • Dobrać pole widzenia kamery w zależności od potrzeb, w celu zagwarantowania rozróżnialności szczegółów (warto zainwestować w kamery o wysokiej zdolności rozdzielczej obrazu np. kamery megapikselowe),

  • W zależności od miejsca montażu wziąć pod uwagę różne czynniki zewnętrzne np. oślepienie kamery przez słońce, reflektory samochodów, itp.),

  • Okablowanie i urządzenia należy odpowiednio zabezpieczyć przed aktami sabotażu i wandalizmu,

  • Warto rozmieścić na terenie stacji benzynowej tabliczki „Uwaga! Obiekt monitorowany”, co dodatkowo będzie odstraszać potencjalnych złodziei,

  • W przypadku ograniczonych funduszy można również wesprzeć system atrapami kamer przemysłowych.

Integracja z innymi systemami


Warto również pomyśleć o integracji systemu monitoringu z innymi systemami zabezpieczeń i kontroli transakcji. Większość systemów telewizji przemysłowej stacji paliw korzysta z aplikacji zarządzających instalowanych na platformie komputera podłączonego do sieci LAN. Do tego samego komputera podłączone są również kasy fiskalne. W większości przypadków systemy do zarządzania telewizją przemysłową oferują możliwość integracji z instalacją alarmową, co niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość zweryfikowania prawidłowości zdarzenia alarmowego. Możliwość integracji systemów telewizji przemysłowej z instalacjami alarmowymi znacznie podwyższa funkcjonalność i wygodę użytkowania. Wiele korzyści wynika również z podłączenia do telewizji przemysłowej systemów kontroli dostępu i czasu pracy. Integracja tych rozwiązań umożliwia m.in. identyfikację osób wprowadzających hasła dostępu, co ogranicza podszywanie się osób trzecich pod pracowników.



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL