Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Monitoring w szkołach

Monitoring w szkołach, cel stosowania.

W jakim celu instalowany jest monitoring w szkołach? Monitoring w szkołach przede wszystkim na zabezpieczyć uczniów i obiekty przed różnymi zagrożeniami. Jakie to zagrożenia? Do najczęstszych incydentów w szkołach zalicza się kradzieże rzeczy osobistych, wymuszenia i zastraszanie, w szczególności nowych i tych najmłodszych uczniów. Coraz częściej dochodzi do bardzo groźnych pobić i przestępstw związanych z użyciem środków odurzających. Ponadto, w polskich szkołach czasami można spotkać się także z przestępstwami na tle seksualnym. Do tego typu incydentów nie dochodzi tylko i wyłącznie w szkołach z trudną młodzieżą. Nawet szkoły cieszące się dobrą renomą i tradycją mogą być miejscami różnego rodzaju przestępstw. Sama edukacja nie rozwiąże tego problemu. Obecnie jedynym skutecznym sposobem na powstrzymanie fali przemocy jest monitoring w szkołach. Monitoring umożliwia nagrywanie wszystkich przestępstw. Nagrania bardzo często stają się jedynym dowodem przestępstwa, szczególnie w sytuacji gdy pozostali uczniowie nie chcą zeznawać, ponieważ martwią się o własne bezpieczeństwo. Monitorując sale i korytarze obiektów szkolnych, zwiększamy bezpieczeństwo przebywających tam osób. Ponadto, chronimy obiekty przed aktami wandalizmu ze strony uczniów i osób przychodzących z zewnątrz.

Jak należy zaprojektować monitoring w szkołach?


Przede wszystkim należy określić założenia takiego systemu. System telewizji przemysłowej powinien być projektowany z uwzględnieniem wielkości obiektu oraz jego charakteru. Największą przeszkodą w zaprojektowaniu skutecznego monitoringu są koszty. Mało jaką placówkę stać na zamontowanie kompleksowej telewizji przemysłowej. Obecne systemy monitoringu szkoły umożliwiają jedynie monitoring określonych miejsc szkoły. Ponadto, tylko niektóre z kamer umożliwiają dokładną identyfikację. Zazwyczaj są to kamery, które instalujemy przy wejściu do szkoły oraz w miejscach potencjalnie niebezpiecznych.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?


Zastanawiasz się co i w jaki sposób należy monitorować? Najważniejszymi miejscami w każdym systemie monitoringu są wszystkie wejścia i wyjścia obiektu. To właśnie w tych miejscach należy zamontować najlepszej jakości kamery, które w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia umożliwią identyfikację sprawcy. Najlepszą identyfikację umożliwią kamery wyposażone w wąskokątowe obiektywy, które będą miały w swoim polu widzenia jedynie drzwi wejściowe. Zastosowanie tego typu kamer umożliwi nam identyfikacje sprawcy wykroczenia. Monitoring szkoły to monitoring, który powinien skupić się przede wszystkim na bezpieczeństwie uczniów. Dlatego montowanie dobrej jakości kamer przy wejściach i wyjściach jest tak ważne. Kolejnymi miejscami, które powinien obejmować monitoring w szkołach to korytarze i szatnie. Szatnie to miejsca gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży odzieży oraz rzeczy osobistych. W takich pomieszczeniach wszystkie kamery wchodzące w skład systemu telewizji dozorowej powinny być montowane jak najwyżej. Dlaczego? W szkole monitorowany zawsze jest tłum ludzi, a zbyt nisko zamontowane kamery umożliwiają jedynie identyfikacje osób znajdujących się najbliżej kamery. Natomiast osoby pozostające w większej odległości od kamery są niewidoczne lub zasłaniane przez inne osoby. Ponadto, wysoki montaż kamery zdecydowanie utrudnia do niej dostęp, co zapewnia większe bezpieczeństwo kamery. Kamery należy rozstawiać przede wszystkim ze względu na rozmiar pomieszczenia. W większych pomieszczeniach należy montować po kilka kamer lub specjalne kamery szybkoobrotowe. Kamery powinny być rozmieszczone w taki sposób, że w stosunkowo niedużej odległości od jednej znajduje się druga kamera. Takie rozstawienie kamer umożliwia identyfikację sprawcy, który przyczynił się do uszkodzenia jednej z pobliskich kamer. Kolejnym miejscem montowania kamer są ubikacje i łazienki. Obecność kamer w tych miejscach jest powodem wielu dyskusji. W tym momencie nasuwa się jedno ważne pytanie. Czy łazienki i ubikacje wymagają monitoringu? Z punktu widzenia dyrektorów placówek, okazuje się że tak. Łazienki i ubikacje to miejsca, w których najczęściej dochodzi do różnych incydentów. Obecnie większość dyrektorów szkół decyduje się na montaż kamer właśnie w tych pomieszczeniach. W jaki sposób prowadzony jest monitoring w tych pomieszczeniach? Kamery obejmują swoim monitoringiem całość pomieszczeń, nie instaluje się kamer bezpośrednio w kabinach. Tak zaprojektowany monitoring w szkołach nie narusza prywatności uczniów, a jednocześnie zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Gdzie jeszcze warto zainstalować kamery? Ostatnim miejscem gdzie wypadałoby zamontować kamery są tereny wokół budynku, czyli: boiska, parkingi itp. Monitoring zewnętrznych terenów szkoły nie jest tak bardzo dokładny jak pomieszczeń, dlatego zazwyczaj ma on jedynie charakter poglądowy.

Brak kosztów na dodatkowe kamery?


Jeśli nie stać nas na montaż dodatkowych kamer, będących częścią monitoringu w szkołach, doskonałym rozwiązaniem jest instalacja atrap kamer. Atrapy kamer mają przede wszystkim aspekt psychologiczny. Bardzo często się okazuje, że sama świadomość kamer wywołuje w obserwowanych osobach bardziej kulturalne i przemyślane zachowanie. Atrapy kamer z wyglądu muszą być identyczne jak pozostałe instalowane na obiekcie.

Jakie kamery? Kolorowe czy czarnobiałe?


Monitoring w szkołach polega głównie na obserwacji osób. Ze względów na ten aspekt zdecydowanie lepiej spisują się kamery kolorowe. Jednak system kolorowy posiada pewną wadę. Jest on mniej czuły od systemu czarnobiałego. Ponadto, kamery kolorowe nie pozwalają na obserwację w nocy. Z czułością zawsze można sobie jakoś poradzić. Wystarczy zainstalować dodatkowe sztuczne oświetlenie. Jeśli chodzi o obserwację w nocy to rzeczywiście - czułość widmowa kamer czarnobiałych obejmuje zakres podczerwieni, dzięki czemu przy zastosowaniu reflektorów podczerwieni możliwa jest dyskretna obserwacja w nocy terenów słabo lub w cale nie doświetlonych sztucznym światłem widzialnym. Obecny rozwój technologii umożliwia także rozwiązanie tego problemu. Istnieje pewna grupa kamer kolorowych, które po zmierzchu nastawiają się na pracę w trybie czarnobiałym. Kamery te wykorzystują możliwości obserwacji w podczerwieni.

Podsumowanie


Monitoring w szkołach i rejestracja obrazów zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających na terenie monitorowanego obiektu. Ponadto, monitoring w szkołach zwiększa komfort pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Kamery na korytarzach i w salach lekcyjnych skutecznie zapobiegają aktom wandalizmu. Prowadzi to do zaoszczędzenia znacznej ilości pieniędzy na remonty, co umożliwia wykorzystanie tych środków na inne cele. Monitoring w szkołach to inwestycja, która zwraca się w stosunkowo niewielkim okresie czasu. W szkołach, gdzie zainstalowano systemy monitoringu można zauważyć zdecydowany wzrost bezpieczeństwa. Bardzo często zdarza się, że szkoła która posiadała mały system decyduje się na jego rozbudowę. Dlaczego? Po pewnym czasie okazuje się, że jest on bardzo skuteczny dlatego warto dalej w niego inwestować.« wróć
Oferty specjalne
Newsletter Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami!

KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info