Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Monitory CCTV

Wbrew pozorom monitory CCTV mają ogromny wpływ na efektywność systemów telewizji przemysłowej. Dlaczego? Zadaniem każdego systemu telewizji przemysłowej jest przekazywanie obrazu, będącego najważniejszym elementem w dozorowaniu każdego obiektu. To właśnie pod kątem obrazu wybiera się kamery przemysłowe i dopasowuje się je do warunków w jakich przyjdzie im pracować. Dlatego ze względu na obraz wybór monitorów CCTV jest nie mniej istotny. Obecnie większość centrów dozorowych systemów telewizji wyposaża się w monitory CCTV LCD, rezygnując tym samym z monitorów kineskopowych. Czy jest to słuszne podejście? Niniejszy artykuł poświęcony jest zarówno monitorom CCTV CRT jak i monitorom CCTV LCD.

Monitory CCTV CRT


CRT (ang. Cathode-Ray Tube) to w języku angielskim oznaczenie kineskopu z działem elektronowym. W monitorach CRT do wyświetlenia obrazu używa się wiązki elektronów, która pada na luminofor, powodując jego świecenie. Technologia CRT powstała w roku 1924 i od tego czasu cały czas się rozwija. Pierwszy telewizor wyposażony w kineskop CRT został stworzony przez firmę JVC w 1939 roku. Monitory CCTV CRT doskonale sprawdzają się w systemach telewizji przemysłowej. Monitory CRT zapewniają ostry obraz z kamer przemysłowych, z żywymi kolorami. Ponadto, monitory CRT wyświetlają obrazy w trybie na żywo bez migotania co jest bardzo ważnym czynnikiem w przypadku nowoczesnych systemów dozorowych. Monitory CRT doskonale współpracują z rejestratorami wideo (DVR/NVR). Ponadto, urządzenia dozorowe tego typu są atrakcyjne cenowo.

Zalety monitorów CRT:

  • wierne oddawanie kolorów (monitory CRT zapewniają prawidłowy poziom czerni),

  • szeroki kąt widzenia,

  • wysoki kontrast,

  • doskonałe odwzorowanie dynamicznych scen.

Wady monitorów CRT:

  • duże rozmiary,

  • efekt migotania, co po dłuższej obserwacji wpływa na jakość pracy operatora,

  • podwyższenie temperatury w pomieszczeniu w wyniku wydzielania ciepła przez monitory,

  • zdecydowanie większe zużycie energii niż to ma miejsce w monitorach LCD.

Gdzie najczęściej stosuje się monitory CCTV CRT?


Monitory CCTV CRT stosuje się przede wszystkim w systemach telewizji przemysłowej, gdzie priorytetem jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu cechującego się dużym zakresem dynamiki oraz wiernym odwzorowaniem wszystkich kolorów. Pomimo pewnych wad monitory CRT są chętnie stosowane.

Monitory CCTV LCD


LCD (ang. Liquid Crystal Display) czyli wyświetlacz ciekłokrystaliczny to urządzenie odpowiedzialne za wyświetlanie obrazów. Zasada działania wyświetlacza ciekłokrystalicznego LCD oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. Technologia ciekłokrystaliczna została wynaleziona w trakcie badań biologicznych prowadzonych w roku 1888 przez Friedrich Reinitzer. Podobnie jak w innych przypadkach ciekły kryształ został wynaleziony przez przypadek. W późniejszym czasie na skutek dalszych badań prowadzonych nad ciekłym kryształem okazało się, że ciekłe kryształy posiadają możliwość sterowania swoimi właściwościami optycznymi. Doprowadziło to do powstania w 1964 pierwszego ciekłokrystalicznego wyświetlacza. Za twórcę pierwszego wyświetlacza LCD uznaje się George H. Heilmeier.

Wszystkie współczesne wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD składają się z czterech podstawowych elementów:

  • źródła światła

  • komórek, w których zatopiona jest niewielka ilość ciekłego kryształu,

  • elektrod, które są źródłem pola elektrycznego działającego bezpośrednio na ciekły kryształ,

  • dwóch cienkich folii, z których jedna pełni rolę polaryzatora a druga analizatora.

Współczesne wyświetlacze ciekłokrystaliczne najczęściej zbudowane są z ciekłych kryształów o strukturze nematycznej. Jak wygląda dokładnie wygląda taka struktura? Struktura nematyczna to sztywne nitki, zmieniające położenie pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. Zmieniając swe ułożenie, powodują polaryzację padającego światła. W przeciwieństwie to technologii plazmowej wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD nie emitują światła, a ich działanie można porównać do filtru przepuszczającego światło. W najwyższej klasie ekranach LCD stosuje się technologię TFT, przyspieszającą przełączanie się obrazu oraz opóźniającą rozładowanie ładunków kondensatora. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD/TFT powszechnie zwane są matrycami aktywnymi, ponieważ wyświetlane przez nie obrazy są bardziej kontrastowe oraz pozbawione efektu migotania.

Zalety monitorów LCD/TFT:

  • niewielkie rozmiary,

  • wysoka odporność na negatywny wpływ pola elektromagnetycznego,

  • niewielkie zużycie energii,

  • brak efektu migotania,

  • monitory LCD nie powodują wzrostu temperatury w pomieszczeniach,

  • możliwości wizualizacji wielkoformatowej.

Wady monitorów LCD/TFT:

  • niski kontrast, który jest zależy od kąta widzenia,

  • obrazy dynamiczne cechują się niższą ostrością niż to ma miejsce w monitorach CRT.

Zdecydowanie największym walorem użytkowym monitorów LCD jest możliwość tworzenia wielkoformatowej wizualizacji. Nowoczesne monitory LCD cechują się bardzo wysokimi rozdzielczościami w tym także Full HD (1920x1080). Ponadto, przystosowane są także do pracy ciągłej, co jest niezwykle istotnym parametrem we współczesnych systemach monitoringu wizyjnego.

Jaki rodzaj monitora wybrać do systemów CCTV?


Wybór monitora CCTV uzależniony jest od wielu czynników. Jeżeli naszym priorytetem jest uzyskanie maksymalnie ostrego obrazu, cechującego się wysoką kontrastowością oraz wiernie odwzorowaną kolorystyką zdecydowanie najlepszym wyborem są monitory CCTV wyposażone w kineskopy CRT. W takim przypadku ich wyższość nad monitorami LCD jest niepodważalna. Dodatkowo, z racji dopracowania technologii istniejącej od wielu lat na rynku, urządzenia te są bezawaryjne. Kolejną zaletą monitorów CRT jest stosunkowo niska cena. Jak widać przewaga CRT nad LCD jest znacząca, więc dlaczego monitory CCTV LCD cieszą się większą popularnością? Główne aspekty decydujące o tak dużej popularności monitorów LCD to przede wszystkim: małe gabaryty, możliwość ciągłej pracy bez nagrzewania się oraz bardzo duża przekątna wynosząca nawet 65 cali. Należy jednak pamiętać, że tylko profesjonalne monitory LCD odpowiednio przystosowane do pracy w systemach CCTV spełniają te wymagania.



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL