Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Monitory CCTV

Monitory przemysłowe CCTV są nieodłącznym elementem wszystkich współczesnych analogowych systemów telewizji przemysłowej. Monitor to urządzenie, którego fundamentalnym zadaniem jest przekształcanie sygnału elektrycznego na sygnał optyczny, który jest widzialny przez ludzkie oko. Od monitorów CCTV w dużym stopniu zależy skuteczność działania instalacji monitoringu wizyjnego, ponieważ to właśnie od parametrów technicznym monitorów w dużej mierze zależy ilość dostarczanych szczegółów i ich rozpoznawalność przez operatorów systemów monitoringu CCTV. Monitory podobnie jak kamery przemysłowe w znacznym stopniu wpływają na efektywność pracy systemów telewizji przemysłowej, i dlatego zarówno wybór kamery, jak i monitora CCTV powinien być odpowiednio przemyślany.

Wszystkie monitory dopuszczone do użytku w systemach telewizji przemysłowej muszą spełniać ściśle określone normy bezpieczeństwa, a także być zgodne z deklaracją CE. Normy bezpieczeństwa monitorów CCTV określają szereg różnych czynników, które mają na celu ochronę zdrowia operatorów. Przez normy określany jest m.in.: dopuszczalny poziom emisji promieniowania elektromagnetycznego, rentgenowskiego oraz zabezpieczenia chroniące użytkowników przed porażeniem z sieci energetycznej.

Rodzaje monitorów CCTV

Wśród produktów dostępnych na runku urządzeń CCTV wyróżnia się dwie podstawowe grupy monitorów przemysłowych, które określane są za pomocą wykorzystywanych ekranów. Zgodnie z tą zasadą współczesne monitory przemysłowe możemy podzielić na monitory kineskopowe CRT oraz monitory z matrycą LCD. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która grupa urządzeń jest lepsza, gdyż zależy to od wielu wymagań stawianych przez dany system telewizji przemysłowej. Każda z grup posiada swoje wady i zalety, które decydują o docelowym miejscu zastosowania. Warto również wspomnieć, że w każdej z tych dwóch grup wyróżniamy monitory o konstrukcji standardowej oraz monitory do zastosowań specjalnych, na których pokładzie znajdziemy dodatkowe rozwiązania w postaci np. wbudowanego zmieniacza lub quada.

Monitory CCTV CRT

Fot. Przykładowy monitor CRT firmy Bosch Security Systems

Monitory przemysłowe wykonane w technologii CRT (ang. Cathode-Ray Tube) to urządzenia, w których za wyświetlanie obrazu odpowiedzialne są kineskopy z działem elektronowym. W przypadku monitorów CCTV bazujących na kineskopach wyświetlanie obrazu polega na wykorzystaniu wiązki elektronów, która pada na luminofor, powodując jego świecenie. Jest to stosunkowo stara technologia, a pierwsze monitory z kineskopami powstawały już w roku 1924. Ze względu na bardzo korzystne parametry wyświetlanego obrazu monitory CRT od samego początku istnienia systemów monitoringu wizyjnego znajdują w nich zastosowanie.

Mimo, że monitory kineskopowe są stosunkowo starym rozwiązaniom to posiadają kilka znaczących zalet użytkowych. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest emisji niezwykle ostrego obrazu z żywymi kolorami, co w przypadku systemów nadzoru wizyjnego jest bardzo ważną cechą. Ponadto, ze względu na swoją konstrukcję techniczną monitory CRT gwarantuje wyświetlanie obrazu w trybie „na żywo” bez migotania, co również jest ważne w instalacjach CCTV.

Pozostałe zalety i wady przemysłowych monitorów kineskopowych zostały zestawione w poniższej tabeli.


Gdzie stosujemy monitory CRT?

Monitory przemysłowe CRT ze względu na bardzo wysoki poziom jakości wyświetlanego obrazu znajdują zastosowanie głównie w systemach telewizji przemysłowej, gdzie skuteczna rozpoznawalność szczegółów jest jednym z kluczowych elementów pracy tego typu instalacji bezpieczeństwa. Ponadto, monitory CCTV CRT doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie liczy się szeroki zakres dynamiki oraz wierna reprodukcja kolorów.

Monitory CCTV LCD

Fot. Przykładowe monitory LCD firmy Bosch Security Systems

Monitory CCTV LCD (ang. Liquid Crystal Display) to urządzenia elektroniczne, w których za wyświetlanie obrazy odpowiedzialny jest ekran ciekłokrystaliczny. Zasada działania wyświetlaczy ciekłokrystalicznych LCD polega na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. Po raz pierwszy tego typu rozwiązanie zostało zastosowane w roku 1964, a za twórcę wyświetlacza ciekłokrystalicznego uznaje się George H. Heilmeier. Technologia LCD jest 40 lat młodsza od technologii kineskopowej CRT.

Każdy wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD składa się z czterech głównych elementów konstrukcyjnych:

  • komórek, w których zatopiona jest niewielka ilość ciekłego kryształu

  • elektrod, które są źródłem pola elektrycznego działającego bezpośrednio na ciekły kryształ

  • dwóch cienkich folii, z których jedna pełni rolę polaryzatora a druga analizatora.

  • źródła światła

Współcześnie zdecydowana większość wyświetlaczy LCD budowana jest na bazie ciekłych kryształów o nematycznej strukturze, czyli sztywnych nitek, które pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego zmieniają swoje położenie, co skutkuje polaryzacją padającego światła. W przeciwieństwie do technologii plazmowej, która często mylona jest z LCD, wyświetlacze ciekłokrystaliczne nie emitują światła, gdyż ich zasada działania zbliżona jest do pracy filtru przepuszczającego światło.

Nowoczesne monitory LCD najwyższej klasy bardzo często wyposażane są w dodatkową technologię TFT, która pozwala na przyspieszenie łączenia obrazu oraz opóźnienie rozładowania ładunków kondensatora. Wysokiej klasy wyświetlacze LCD/TFT potocznie zwane są matrycami aktywnymi, co związane jest z bardzo wysokim kontrastem i brakiem migotania na wyświetlanych obrazach.

Główne zalety i wady monitorów CCTV bazujących na matrycach LCD/TFT zostały zestawione w poniższej tabeli.

Gdzie stosujemy monitory LCD/TFT?

Główną zaletą użytkową monitorów LCD/TFT jest możliwość tworzenia wielkoformatowych wizualizacji, co sprawia, że znajdują one powszechnie zastosowanie w rozbudowanych systemach telewizji przemysłowej, w których zachodzi konieczność obsługi bardzo dużej liczby kamer przemysłowych CCTV. Najwyższej klasy monitory z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi, które przystosowano do pracy w systemach monitoringu CCTV pozwalają na emisję obrazów o wysokiej rozdzielczości, w tym także obrazów w standardzie Full HD (rozdzielczość obrazu rzędu 1920x1080 pikseli). Dodatkowo ze względu na sposób działania monitory LCD mogą pracować w trybie ciągłym, co jest niezwykle istotne w przypadku systemów telewizji przemysłowej, w których nadzór wizyjny odbywa się w wymiarze całodobowym.

Monitory CCTV z wbudowanym quadem lub zmieniaczem

Monitory CCTV z wbudowanym quadem lub zmieniaczem to grupa specjalnych monitorów, najczęściej kineskopowych, których główną cechą użytkową jest duża łatwość montażu. Monitory tego typu ze względu na swoją konstrukcje najczęściej stosowane są w niewielkich systemach telewizji przemysłowej, w których skład wchodzi od 2 do 4 kamer przemysłowych. Użytkowanie tego typu monitorów CCTV jest bardzo podobne do obsługi prostych quadów zewnętrznych. Ponadto, na wyposażeniu tego typu urządzeń bardzo często możemy znaleźć dodatkowe złącza np. wejścia/wyjścia alarmowe.

Fot. Przykładowy monitor CRT firmy Bosch z wbudowanymi 4 kanałami wideo



...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL