Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Obudowy do kamer

Obudowy do kamer przemysłowych są ważnym elementem budowy każdej kamery CCTV. We wszystkich współczesnych systemach telewizji przemysłowej najbardziej narażonymi na uszkodzenia są kamery przemysłowe pracujące w środowisku zewnętrznym. Wynika to z faktu, iż kamery zewnętrzne narażone są nie tylko na uszkodzenia mechaniczne ze strony osób obserwowanych ale także na uszkodzenia wywołane negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Obecnie ze względu przydatność do pracy w różnych warunkach środowiskowych wprowadzono cztery klasy warunków, w których kamery przemysłowe powinny pracować prawidłowo.

Wyróżniamy następujące klasy:


  • Klasa środowiskowa I (wewnętrzna): jest to grupa urządzeń dla których środowiskiem pracy są pomieszczenia zamknięte. Temperatura pracy od 5 do 40 stopni Celsjusza, wilgotność maksymalna do 75 proc.

  • Klasa środowiskowa II (wewnętrzna, ogólna) : grupa urządzeń pracujących w pomieszczeniach z przerwami ogrzewania. W przypadku tej klasy temperatura pracy waha się od -10 do 40 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność wynosi maksymalnie 75 proc.

  • Klasa środowiskowa III (zewnętrzna osłonięta) : praca w warunkach zewnętrznych, gdzie nie ma pełnego zagrożenia ze strony warunków atmosferycznych (pogodowych). Temperatura pracy od -25 do 50 st. C, przy czym wilgotność maksymalna waha się od 85 proc. do 95 proc.

  • Klasa środowiskowa IV (zewnętrzna, ogólna) : najbardziej ekstremalne warunki pracy. Temperatura pracy od -25 do 60 stopni Celsjusza, maksymalna wilgotność do 95 proc.

W celu zapewnienia urządzeniom wizyjnym odpowiednich warunków pracy stosuje się różnego typu obudowy do kamer. W zależności od środowiska pracy stosuje się obudowy CCTV wyposażone w: wentylatory, grzałki, systemy chłodzące oraz inne elementy umożliwiające pracę w skrajnie trudnych warunkach środowiskowych.

We wszystkich współczesnych systemach telewizji przemysłowej najbardziej narażonymi na działanie warunków środowiskowych są kamery CCTV. Zdecydowana większość nowoczesnych kamer przemysłowych przystosowana jest do pracy w zakresie temperaturowym od -10 do 50 stopni Celsjusza i przy maksymalnej wilgotności powietrza nie przekraczającej 90%. W przypadku gdy urządzenia wizyjne nie spełniają tych norm należy stosować specjalne obudowy, umożliwiające utrzymanie podanych przez producenta warunków pracy kamery oraz obiektywu. Bardzo ważne dla prawidłowej pracy kamery CCTV jest zapewnianie odpowiedniej ochrony przed wilgotnością. Utrzymanie warunków niepozwalających na wykraplanie się pary wodnej na obiektywie zapewnia optymalną pracę kamery. W celu zapobiegania wykraplaniu się pary wodnej stosuje się grzałki z termostatami. W droższych modelach kamer przemysłowych w celu zapewnienia równomiernej temperatury wewnątrz obudowy stosowane są dodatkowo specjalistyczne wentylatory.

Obudowy do kamer przemysłowych mogą posiadać informację o zgodności z normą IP. Ponadto, obudowy do kamer CCTV powinny zapewniać ochronę przed aktami wandalizmu (obudowy wandaloodporne) , umożliwiać monterowi łatwy dostęp do kamery CCTV, obiektywu CCTV oraz okablowania transmisyjnego i zasilającego. Tak zaprojektowane obudowy nie tylko zapewniają łatwy montaż ale także pozwalają w późniejszym czasie na prowadzenie sprawnych prac konserwacyjnych.

Norma IP mówi nam o odporności obudowy CCTV na przenikanie ciał stałych (pierwsza liczba) oraz wodoszczelności (druga liczba). Większość dostępnych na rynku obudów do kamer przemysłowych posiada zgodności z normą IP65 lub IP66. Zgodność obudów z tymi normami mówi nam, że obudowy CCTV są w pełni odporne na zapylenie i częściowo zabezpieczone przed negatywnym działaniem wody. W przypadku kamer przemysłowych pracujących w warunkach środowiskowych o dużej wilgotności należy stosować obudowy posiadające zgodność z normą IP67 lub IP68. Kamery CCTV posiadające obudowy zgodne z normą IP68 mogą pracować pod wodą (kamery podwodne).

Klasyfikacje obudów do kamer przemysłowych ze względu na ochronę przed dotknięciem i przed dostaniem się ciał stałych oraz przed dostępem wody, wg PN-92/E-08106:

Obudowy do kamer CCTV ze względu na sposób utrzymywania temperatury pracy, można podzielić na cztery grupy:

  • Grupa I : to obudowy CCTV posiadające specjalną grzałkę i termostat. Grzałka najczęściej znajduje się w przedniej części obudowy tuż przed szybką. Głównym zadaniem grzałki jest utrzymywanie optymalnej, stałej temperatury wewnętrznej. Ponadto, grzałka zapobiega oblodzeniom szybki oraz wykraplaniu się pary wodnej, co ma bardzo duży wpływ na jakość uzyskiwanego obrazu, ponieważ para wodna działa bezpośrednio na soczewkę obiektywu.

  • Grupa II : to obudowy do kamer przemysłowych chłodzone powietrzem z wentylacją grawitacyjną. Tego typu obudowy CCTV znajdują zastosowanie głównie w przypadku małych zmian temperatury. Najczęstszym miejscem montażu tego typu obudów są zadaszone pomieszczenia. Ze względu na możliwość przegrzania stosuje się specjalne obudowy chłodzone przy pomocy powietrza z wymuszoną wentylacją i grzałką. Tego typu obudowy stosuje się w przypadku większych różnic temperatury pracy. Przykładowe miejsce montażu: kamery CCTV montowane na południowej stronie budynku.

  • Grupa III : grupa obudów posiadających system chłodzenia powietrzem z wymuszonym obiegiem i sprężarką. Ten rodzaj chłodzenia doskonale sprawdza się w przypadku dużych różnic temperatur.

  • Grupa IV : obudowy posiadające system chłodzenia wodą. Obudowy z tej grupy stosowane są w miejscach gdzie mamy do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami, na przykład na hutach.

Specjalne obudowy do kamer przemysłowych


Specjalne obudowy do kamer przemysłowych to urządzenia umożliwiające kamerom pracę w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Najczęściej tego typu obudowy stosujemy w miejscach gdzie istnieje duże ryzyko pożaru czy też wybuchu. Obudowy specjalne są zdecydowanie droższe od tych standardowych, jednakże tylko one są w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Ceny obudów specjalnych, odpornych na wybuchy najczęściej przekraczają kilkaset razy ceny samych kamer przemysłowych. Produkty tego typu muszą spełniać najbardziej wymagające normy bezpieczeństwa.

Inną grupę obudów specjalnych stanowią obudowy CCTV umożliwiające pracę kamerą przy dużym brudzie i zakurzeniu. Obudowy tego typu posiadają specjalne wycieraczki i spryskiwacza. W obudowy z wycieraczkami najczęściej wyposażane są kamery CCTV pracujące na dużych wysokościach (np. kamery na wysokich słupach) , w miejscach gdzie dostęp do kamer jest utrudniony oraz w przypadku kamer CCTV pracujących w miejscach o częstych i obfitych opadach śniegu i deszczu.

Ostatnią grupę stanowią obudowy odporne na akty wandalizmu, tak zwane obudowy wandaloodporne. Obudowy z tej grupy konstruowane są z najwyższej jakości materiałów. Najczęściej obudowy wandaloodporne tworzone są z przeźroczystego poliwęglanu oraz z wytrzymałych stopów. Obudowy wandaloodporne najczęściej mają kształt półkuli i przystosowane są do montaży sufitowego lub do instalacji na specjalnych wysięgnikach.

Rozmiary obudów do kamer przemysłowych


Obudowy do kamer przemysłowych posiadają różne rozmiary. Najmniejsze obudowy do kamer służą do umieszczania w nich modułów kamer płytkowych. Standardowe wymiary tychże obudów to 32mm x 32mm (w formie półkuli, kopułki). Ze względu na bardzo małe rozmiary obudowy tego typu nie posiadają grzałki, a ciepło oddawane przez pracującą kamerę zapewnia optymalne warunki temperaturowe. W przypadku tych małych obudów należy się liczyć z faktem, iż nagłe zmiany temperatur mogą przyczynić się do pogorszenia jakości obrazu, ponieważ szybkie zmiany temperatury prowadzą do skroplenie się pary wodnej.

Druga grupa to obudowy o znacznie większych rozmiarach przystosowane do współpracy z tradycyjnymi kamerami przemysłowymi wraz z obiektywami. Obudowy o dużych rozmiarach posiadają różne elementy wspomagające pracę kamerę. Najczęściej obudowy posiadają grzałki zasilane napięciem zmiennym AC230V lub grzałki DC12V.

Montaż obudów do kamer przemysłowych


Montaż obudów to kolejny element na który należy zwrócić szczególną uwagę. Wygoda montażu z pozoru mało istotna sprawa, jednak przy instalacji dużej liczby kamer przemysłowych staję się bardzo ważna. Współczesne obudowy do kamer przemysłowych posiadają kilka udogodnień montażowych. Najczęściej występujące udogodnienia:

  • sposób otwarcia obudowy “na bok” lub “do góry” : te dwa typy otwierania obudowy znacznie ułatwiają dostęp do kamery i obiektywu, co pozwala na łatwe i szybkie regulowanie ostrości obiektywu. Ponadto, otwieranie “na bok” lub “do góry” także ułatwia prowadzenie przewodów zasilających i transmisyjnych oraz instalację dodatkowych elementów (np. promiennik IR LED).

  • odpowiednie zabezpieczenie : najczęściej stosowane są specjalne śruby z kluczem, które uniemożliwiają odkręcenie śrub przez osoby trzecie.

  • możliwość współpracy z dużą ilością uchwytów mocujących to niezwykle przydatna cecha obudów do kamer CCTV.

Dzięki uniwersalnej konstrukcji obudowy mogące pracować z różnymi uchwytami mogą być montowane nie tylko do ściany ale także do sufitu, na słupach, itp. Ponadto, możliwość współpracy z różnymi uchwytami korzystanie wpływa na czas montażu oraz umożliwia optymalną instalację kamer przemysłowych.

Montując kamery przemysłowe w obudowach CCTV należy zawsze pamiętać o oddzieleniu masy obudowy od masy kamery. Ponadto, należy także pamiętać aby po montażu kamery w obudowie pozostała odpowiednia ilość przestrzeni, co pozwoli na swobodne prowadzenie okablowania oraz montaż dodatkowych elementów, takich jak: grzałki, wentylatory, itp.



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL