Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Rejestratory NVR QNAP - zapis obrazu z kamer HD

Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają to do siebie, że na początku swojego istnienia są określane wieloma nazwami roboczymi. Zróżnicowane nazewnictwo bardzo często dezorientuje użytkowników (przeważnie osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy na temat danego rozwiązania), przez co nie do końca wiedzą z czym mają do czynienia. Sytuacja zmienia się dopiero w momencie gdy jedna z nazw zostanie przyjęta za standard. Z podobną sytuacją możemy spotkać się w przypadku sieciowych systemów telewizji przemysłowej, w których wysokorozdzielcze kamery IP są określane jako kamery megapikselowe i kamery HD. Oba te określenia odnoszą się do kamer sieciowych dysponujących obrazem w rozdzielczości 1,3Mpix i większej. Z tego też względu nazwy te możemy stosować zmiennie. Dużo prościej byłoby jednak gdyby przyjęto jedną nazwę dla tego typu urządzeń wizyjnych, stosowanych zarówno w telewizji komercyjnej, jak i w systemach monitoringu wizyjnego. Rozdzielczość kamer HD odpowiada bezpośrednio rozdzielczości kamer przemysłowych, w których w zależności od formatu obrazu, rozdzielczość 1,3Mpix może oznaczać 1280x960 lub 1280x1024, co jest zbliżone do standardu HD Ready 720p (1280x720), natomiast rozdzielczość 2Mpix jest zbliżona do Full HD 1080p (1920x1080).

kamera HD AXIS

Fot. Kamera HD AXIS z serii AXIS Q1755

Zwiększenie rozdzielczości obrazu do poziomu HD oprócz wielu korzyści (m.in. lepsza rozpoznawalność obserwowanych obiektów, możliwość redukcji liczby kamer w systemie, możliwość obserwacji większej przestrzeni, itp.) niesie ze sobą pewne problemy, które wynikają z konieczności przetwarzania o wiele większych ilości danych. Do tych problemów możemy zaliczyć szybkość zapisu i transmisji obrazów po sieci IP oraz ich archiwizację (większe zapotrzebowanie na pamięć masową), co bezpośrednio przekłada się na konieczność budowy szybkich sieci i konieczność zakupu drogich macierzy dyskowych.

Typowe rozdzielczości obrazu

Fot. Zestawienie typowych rozdzielczości obrazu (kliknij obrazek aby powiększyć)

Początkowo mało jaki system monitoringu IP był w stanie wykorzystać ogromny potencjał kamer HD, jednak wraz z pojawieniem się kodeka H.264 większość w/w problemów została w dużej mierze zredukowana. Kompresja H.264 pozwoliła na kilkukrotne obniżenie ilości przetwarzanych danych w stosunku do kodeka MJPEG przy zachowaniu porównywalnej jakości obrazu. Jak wynika z „tabela 1” różnica w rozmiarze strumieni danych wizyjnych dla typowych kamer HD wynosi od kilku do kilkunastu Mbit/s (aby uzyskać te same wartości w megabajtach na sekundę MB/s, wystarczy podzielić poniższe wartości przez 8).

Tabela 1. Szacunkowe rozmiary strumieni wideo z typowych kamer megapikselowych (HD)

tabela strumienie danych

Należy jednak pamiętać, że unowocześnienie technik kompresji sygnałów wizyjnych musi dotyczyć nie tylko kamer IP, ale także rejestratorów, które są odpowiedzialne za wyświetlanie i zapis ich strumieni wideo. Prawidłowo wykonana instalacja monitoringu IP wykorzystująca kamery HD, powinna w całości być zgodna z nowymi standardami. Należy także pamiętać, że aby operator systemu CCTV IP mógł w pełni wykorzystać rozdzielczość HD, rejestrator sieciowy powinien udostępniać funkcje cyfrowe w postaci zoomu, Picture-in-Picture (PiP) czy Picture-and-Picture (P&P).

Jedną z ciekawszych propozycji na zapis obrazu z kamer HD w nowoczesnych systemach telewizji dozorowej IP stanowią rejestratory sieciowe QNAP z serii VS-80xx (VS-8024/ 32/ 40) lub VS-80xxU-RP (VS-8024/ 32/ 40U-RP), które bazują na funkcjonalnym oprogramowaniu (bezawaryjna praca dzięki specjalizowanemu systemowi operacyjnemu Linux-embedded) i wydajnych podzespołach (m.in. procesor Intel Core 2 Duo 2.8GHz, pamięć 2GB DDRII RAM).

QNAP vs-8024

Fot. Rejestratory sieciowe QNAP VS-80xx (obudowa typu Desktop)

Prezentowane rejestratory sieciowe QNAP oferują funkcję cyfrowego zoomu oraz Picture-in-Picture (PiP), dzięki czemu pozwalają operatorom systemów CCTV IP w pełni wykorzystać wysoką rozdzielczość kamer HD. Aktualna lista obsługiwanych kamer IP i wideoserwerów obejmuje urządzenia takich producentów, jak: AXIS, Arecont Vision, AVTECH, Canon, Cisco, D-Link, Edimax, EtroVision, iPUX, IQeye, LevelOne, Linksys, Messoa, Mobotix, Panasonic, Sanyo, Sony, Toshiba, Trendnet, Vivotek. Istotną cechą użytkową prezentowanej serii rejestratorów NVR (ang. Network Video Recorder) jest możliwość obsługi kamer megapikselowych do 8Mpix. Oprócz standardowych funkcji związanych z nagrywaniem obrazu z kamer IP, rejestratory QNAP NVR oferują wiele funkcji dodatkowych, które pozwalają na tworzenie skutecznych i niezawodnych w działaniu systemów monitoringu wizyjnego IP.

Efektywną pracę w sieci IP gwarantują dwa porty Gigabit Ethernet, które pozwalają rejestratorom VioStor QNAP VS-80xx / VS-80xxU-RP na współpracę z najnowocześniejszymi sieciami komputerowymi. Rejestrator IP posiada kieszenie na 8 dysków SATA II 3,5" o łącznej pojemności do 16TB i obsługą macierzy RAID 0, 1, 5, 6 dla pełnego zabezpieczenia danych. Duża pojemność dysków sprawia, że omawiane urządzenia bardzo dobrze sprawdza się w instalacjach CCTV IP, w których duży nacisk kładzie się na długofalowy zapis strumieni wideo w rozdzielczości HD. Nagrania są archiwizowane w popularnym formacie AVI, w łatwo dostępnej i schematycznej strukturze folderów (intuicyjny interfejs użytkownika w języku polskim). Rejestratory QNAP mogą być w łatwy sposób integrowane z praktycznie dowolnymi aplikacjami/systemami (np. fiskalnymi, wagowymi, drogowymi). Ponadto, na ich wyposażeniu znajdziemy szereg użytecznych rozwiązań, w tym m.in. rozbudowany system inteligentnej analizy obrazu, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w miejscach, w których od systemów nadzoru wideo wymaga się najwyższej skuteczności pracy (np. w takich obiektach, jak: lotniska, dworce, szkoły, budynki administracji). Zastosowany w rejestratorach VioStor QNAP system inteligentnej analizy obrazu działa podczas przeglądania zapisanego materiału przy przeszukiwaniu danych pod kątem określonych. Do podstawowych zadań tego systemu należy wykrywanie ruchu na obrazie, wykrywanie zabranych przedmiotów, wykrywanie pozostawionych przedmiotów, wykrywanie ostrości (skuteczna ochrona antysabotażowa).

QNAP vs-8024u-rp

Fot. Rejestratory sieciowe QNAP VS-80xxU-RP (obudowa typu RACK 2U)

Najważniejsze właściwości użytkowe rejestratorów sieciowych QNAP VS-80xx / VS-80xxU-RP:

  • Rejestracja w czasie rzeczywistym sygnału video i audio z maksymalnie 24/ 32/ 40 kamer IP.
  • Obsługa sygnału strumieniowego z kamer sieciowych i serwerów video.
  • Wysokiej jakości zapis sygnałów H.264, MxPEG, MPEG-4, M-JPEG (zależne od kamery).
  • Obsługa kamery sieciowych o rozdzielczości do 8Mpix.
  • Kompletne funkcje zapisu: wg kalendarza, alarmu, wykrycia ruchu, zapis przed i po alarmie.
  • Pojemność systemu do 16TB zapewnia długofalowy zapis.
  • Łatwe wyszukiwanie nagrań wg daty, linii czasowej, zdarzeń, inteligentnej analizy obrazu.
  • Zdalne zarządzanie systemem poprzez przeglądarkę internetową.
  • Dostęp do odtwarzania plików przez przeglądarkę, FTP lub otoczenie sieciowe.
  • Instalacja systemu i uruchomienie w 6 łatwych krokach.
  • Szybkie wyszukiwanie kamer w sieci i ich instalacja.
  • Centralny monitoring z funkcją "kliknij i skieruj" oraz obsługą PTZ.
  • Cyfrowy zoom w trybie monitoringu i odtwarzania.
  • Kolejność wyświetlania obrazu (kamer) może być łatwo zmieniana (przenieś i upuść).
  • Informacja o zdarzeniach wyświetlana na bieżąco na ekranie.
  • Szczegółowa lista zdarzeń i logi (w tym lista użytkowników i daty podglądu plików).
  • Możliwość zdalnej replikacji (kopia) danych na dyski sieciowe.
  • Lista pracujących użytkowników on-line i pełna kontrola dostępu do systemu.
  • Odtwarzanie plików wielokanałowe z różnymi prędkościami.
  • Zaawansowany tryb oznaczania plików cyfrowymi znacznikami.
  • Automatyczny start rejestracji po przywróceniu zasilania.
  • Współpraca z zasilaczami awaryjnymi UPS.
  • Infrastruktura systemu oparta na DOM (dysk na modułach) dla zabezpieczenia pracy.

Profesjonalne nagrywanie obrazów z wielu kamer HD wymaga zastosowania specjalistycznych rejestratorów sieciowych NVR (ang. Network Video Recorder). Choć na rynku kamer IP coraz więcej jest urządzeń oferujących obraz w rozdzielczości HD, to jednak liczba prawidłowo obsługujących ich rejestratorów sieciowych jest nadal bardzo mała. Tego typu urządzenia sieciowe wymagają zastosowania skomplikowanego oprogramowania i bardzo wydajnych podzespołów, tym bardziej jeśli oprócz nagrywania strumieni wideo z kamer HD mają realizować skomplikowane funkcje „inteligentnej” analizy obrazu i obsługiwać sieciowe stacje monitorowania.



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL