Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Rozbudowa systemów CCTV

Mimo szybkiego rozwoju technologii IP w systemach monitoringu wizyjnego, cały czas zdecydowana większość współczesnych systemów CCTV opiera się na rejestratorach cyfrowych DVR. Dynamiczny rozwój branży oraz ciągłe dążenie do uzyskania jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa sprawia, że coraz więcej instytucji decyduje się na rozbudowę swoich systemów CCTV. Koszty rozbudowy systemów CCTV są różne i zależą głównie od rodzaju wcześniej zakupionego sprzętu. Ci co zdecydowali się wcześniej na cięcia kosztów podczas budowy instalacji CCTV mogą się rozczarować, ponieważ może się okazać, że będzie konieczna wymiana całej instalacji monitoringu CCTV. Jak już niejednokrotnie mogliśmy się przekonać na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać, bo wszelkie oszczędności w tym zakresie mogą ponieść za sobą znacznie większe straty.

Tradycyjne systemy CCTV


Na początku skupmy się na rozbudowie tradycyjnych systemów monitoringu wizyjnego, których bazowym elementem są rejestratory cyfrowe DVR. Rozbudowa tego typu instalacji nie jest trudna lecz dosyć ograniczona, gdyż podstawowy element takiego systemu, którym jest rejestrator DVR posiada ograniczoną liczbę wejściowych kanałów audio/video. Jeśli zachodzi konieczność rozbudowy o większą ilość kamer, która przekracza ilość kanałów audio/video rejestratora cyfrowego mogą pojawić się duże problemy. Rozmiary tego typu systemów monitoringu ograniczają się do kilku magicznych liczb: 4, 8, 16. Z dołączeniem nowych kamer nie ma większych problemów w sytuacji gdy korzystamy z rejestratora wielokanałowego, a dotychczas w systemie pracowało zaledwie kilka kamer. Problem w rozbudowie takiego systemu telewizji przemysłowej pojawia się w momencie gdy chcemy do systemu podłączyć kamerę CCTV numer 17. W takim przypadku dochodzą dodatkowe koszty, ponieważ oprócz zakupu dodatkowych kamer do rozbudowy, konieczny jest również zakup kolejnego monitora CCTV oraz rejestratora DVR. Są to bardzo duże koszta, gdyż ceny profesjonalnych rejestratorów cyfrowych to koszt od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kolejnym barierą w rozbudowie tradycyjnego systemu monitoringu są ograniczenia technologiczne. Systemy tego typu nie są przystosowane do obsługi nowoczesnych technologii, i nawet jeśli bardzo chcielibyśmy je zastosować w naszym obecnym systemie nie ma takiej możliwości. Konieczna jest wtedy wymiana całego systemu.

Schemat. System monitoringu wizyjnego z rejestratorem cyfrowym

Jak widać możliwości rozbudowy danej instalacji CCTV w bardzo dużym stopniu zależą od jej rodzaju. Najczęściej tradycyjne systemy telewizji przemysłowej są rozbudowywane tylko o dodatkowe kamery, i zazwyczaj ich liczba nie przekracza liczby kanałów video rejestratora cyfrowego. W takim przypadku rozbudowa nie wiąże się z szeregiem dodatkowych kosztów i ogranicza się jedynie do zakupu kamer i akcesoriów do wykonania potrzebnych połączeń (przewody wizja + zasilanie + końcówki). Dlaczego nie warto znacznie rozbudowywać systemu bazującego na rejestratorze DVR? Odpowiedź jest prosta, koszty rozbudowy mogą być bardzo wysokie i przekroczyć wartość systemu. Dlatego jeżeli posiadamy system monitoringu i chcemy go znacznie rozbudować o dodatkowe kamery i zastosować w nim nowoczesne rozwiązania z zakresu przetwarzania i obróbki sygnałów wideo jedynym racjonalnym wyjściem jest budowa systemu monitoringu IP. Duża część dostępnych na rynku rejestratorów cyfrowych, co prawda oferuje pracę w sieci IP (podgląd z kamer), jednak nie pozwalają one wykorzystać w pełni ogromnego potencjału urządzeń i technologii IP. Podsumowując, systemy monitoringu bazujące na standardowych rejestratorach cyfrowych należy stosować jedynie w miejscach, gdzie przyszła rozbudowa o dodatkowe kamery nie będzie wiązała się z zakupem dodatkowego rejestratora (maksymalnie do 16 kamer).

Hybrydowe systemy monitoringu


Hybrydowe systemy monitoringu to doskonałe rozwiązanie w przypadku gdy posiadamy analogowy system monitoringu i w przyszłości planujemy przejście na system w pełni bazujący na technologiach IP. Co prawda koszty budowy takiej instalacji są wyższe (większy koszt zakupu hybrydowego rejestratora DHR) to jednak w planowanej przyszłej rozbudowie i przejściu na rozwiązania IP pozwoli nam na zaoszczędzenie dużych pieniędzy. Systemy tego typu korzystają z tzw. hybrydowych rejestratorów cyfrowych, które umożliwiają obsługę zarówno kamer analogowych, jak i kamer sieciowych IP, a tym samym zapewniają płynne przejście z instalacji analogowej na monitoring IP. Jedną z lepszych obecnie dostępnych na rynku propozycji są hybrydowe rejestratory cyfrowe z serii Divar XF firmy Bosch, których innowacyjna konstrukcja sprawia, że integracja z innymi rozwiązaniami zarówno sprzętowymi, jak i programowymi nie stanowi problemu. W przypadku rozbudowy systemu hybrydowego podobnie jak w poprzednim przykładzie problem może się pojawić dopiero gdy będziemy chcieli zastosować więcej niż 16 kamer przemysłowych. Pomimo tego, hybrydowe systemy oferują znacznie większe możliwości rozbudowy, gdyż pozwalają na implementację nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym tego typu instalacje mogą nadążyć za zmieniającymi się standardami CCTV.

Schemat. Przykładowa struktura hybrydowego systemu na bazie rejestratora DHR Divar XF firmy Bosch

Sieciowe systemy monitoringu IP


Nie ma najmniejszych wątpliwości, że sieciowe systemy monitoringu IP to najlepsza inwestycja w przyszłość, zarówno jeśli chodzi o rozbudowę jak i o jakość prowadzonej obserwacji. Podstawową przewagą stricte sieciowych systemów monitoringu wizyjnego nad tradycyjnymi systemami jest możliwość łatwej rozbudowy o praktycznie nieograniczoną ilość dodatkowych kamer IP. W systemach monitoringu IP nie mamy do czynienia z rejestratorem cyfrowym lecz rejestratorem sieciowym, którym może być komputer z odpowiednim oprogramowaniem (jedna z ciekawszych propozycji system GV-NVR firmy GeoVision). Rozbudowa systemu IP o kolejne kamery jest dziecinnie prosta i jak już wcześniej wspomniałem nie ogranicza się do magicznej liczny 16. W celu rozbudowy sieciowej instalacji monitoringu o kolejną kamerę należy:

  • Zamontować sieciową kamerę przemysłową IP w wybranym miejscu

  • Zapewnić jej zasilanie (nowoczesne kamery oferują zasilanie za pomocą technologii PoE, która eliminuje koniczność stosowania dodatkowego przewodu zasilającego)

  • Podłączyć kamerę do dowolnego punkty sieci monitoringu CCTV IP

  • Skonfigurować parametry rejestratora sieciowego (ew. serwera PC)

  • Rozszerzyć licencję na oprogramowanie zarządzające o obsługę dodatkowych kamer

Doskonałym przykładem ogromnych możliwości rozbudowy systemów monitoringu IP o kolejne kamery jest ogólnoświatowy system monitoringu IP firmy Cisco. Sieć monitoringu firmy Cisco integruje w jeden system 296 obiektów monitorowanych, rozproszonych w 60 krajach. W ramach tej instalacji pracuje 2661 kamer i ciągle ich ilość rośnie.

Możliwości rozbudowy systemów monitoringu IP nie ograniczają się jedynie do instalacji kolejnych kamer IP. Również zwiększanie miejsca na zapis danych jest bardzo prosty, co w przypadku rejestratorów cyfrowych jest ograniczone, ponieważ obsługują dyski twarde o ściśle określonej pamięci. W przypadku systemu CCTV IP w dowolnym momencie możemy w wybranym miejscu sieci zainstalować sieciowe macierze dyskowe iSCSI, które stworzą dodatkowe miejsce na zapis danych.

Stały rozwój technologii IP pozwala na stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie kompresji, przetwarzania i analizy obrazów. Ponadto, kamery IP oferują zdecydowanie lepszą jakość obrazów niż standardowe kamery analogowe. Warto również wspomnieć, że urządzenia i technologie IP cały czas tanieją, a przez to są dostępne dla coraz szerszego grona odbiorców. Jeżeli chcemy zbudować system telewizji przemysłowej, który ma nadążać za zmieniającymi się standardami CCTV oraz posiadać szerokie możliwość rozbudowy i implementacji nowoczesnych technologii to jedyną rozsądną propozycją jest monitoring CCTV IP.

Schemat. Przykładowa struktura systemy monitoringu CCTV IP



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL