Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Monitoring CCTV IP

Sieciowe systemy monitoringu wizyjnego z każdym miesiącem cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród użytkowników, jak i instalatorów systemów nadzoru wizyjnego. Monitoring CCTV IP to nowoczesne systemy telewizji przemysłowej, w których transmisja sygnałów wizyjnych i innych danych odbywa się z wykorzystaniem łączy teleinformatycznych oraz sieci komputerowych, bazujących na protokole sieciowym IP. Podstawową cechą która odróżnia sieciowy monitoring wizyjny IP od analogowych systemów telewizji przemysłowej jest sposób budowy.

W systemach monitoringu IP mamy do czynienia ze strukturą sieciową, która w odróżnieniu od instalacji analogowych nie wymaga stosowania bezpośrednich połączeń kablowych typu punkt-punkt. Za sprawą tej odmiennej struktury monitoring CCTV IP pozwala na przesył sygnałów wizyjnych do dowolnego miejsca na świecie, a sam zapis i podgląd obrazu może być realizowany z dowolnego punktu sieci lokalnej LAN lub globalnej Internet. Podwyższona funkcjonalność oraz niezwykła elastyczność sieciowych systemów telewizji przemysłowej sprawia, że mogą być one wykorzystywane praktycznie w nieograniczonej liczbie zastosowań. Wyróżnia się dwa podstawowe zastosowania monitoringu IP: monitoring zdalny oraz dozór bezpieczeństwa.

  • Monitoring zdalny – to główna cecha użytkowa każdego systemu telewizji przemysłowej, w którym transmisja sygnałów audio/video odbywa się z wykorzystaniem sieci IP. Dzięki sieciowej transmisji danych użytkownik może prowadzić zapis i podgląd obrazu z dowolnego punku na świecie.

  • Dozór bezpieczeństwa – systemy monitoringu IP dzięki wysokiej elastyczności oraz obsłudze najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu zabezpieczeń doskonale sprawdzają się w zastosowaniach związanych z nadzorem bezpieczeństwa. Monitoring IP daje możliwość współpracy z innymi systemami bezpieczeństwa, dzięki czemu znacznie zwiększa skuteczność w ochronie osób, mienia i obiektów.

Obecnie systemy telewizji dozorowej IP, głównie ze względu na podwyższoną funkcjonalność oraz łatwość rozbudowy i implementacji nowoczesnych rozwiązań stosowane są w systemach bezpieczeństwa takich sektorów jak: szkolnictwo, transport, bankowość, handel oraz przemysł.

Podstawowe elementy budowy systemów CCTV IP

Kamery IP

Jednym z podstawowych elementów sieciowych systemów monitoringu wizyjnego są kamery IP. Kamery IP to specjalizowane urządzenia wizyjne, które są swojego rodzaju połączeniem kamery i komputera. Kamery sieciowe IP umożliwiają zarówno na zapis, jak i przesyłanie sygnałów wizyjnych po sieci IP, co tym samym pozwala na prowadzenie lokalnej bądź zdalnej obserwacji za pośrednictwem infrastruktury sieciowej IP. Wszystkie kamery IP, jak przystało na urządzenia stricte sieciowe posiadają swoje własne adresy IP, które służą do identyfikacji poszczególnych kamer w sieci komputerowej. Każda kamera CCTV IP składa się z kilku charakterystycznych elementów: serwer WWW i FTP, klient FTP i poczty elektronicznej, system zarządzania alarmami oraz funkcje dodatkowe (np. zaawansowana detekcja ruchu).


LC-350 IP

Fot. Kamera sieciowa VGA LC-350 LC Security


Kamery IP podobnie jak tradycyjne analogowe kamery przemysłowe występują w różnych wersjach, które dedykowane są do pracy w określonych miejscach i warunkach oświetleniowych. Wśród kamer sieciowych IP wyróżniamy kamery: szybkoobrotowe, stacjonarne, zintegrowane, Dzień/Noc, kopułkowe oraz specjalne, przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach.

Należy także wspomnieć, że przemysłowa kamery IP nie są tymi samymi urządzeniami, co bardzo popularne w dzisiejszych czasach kamery internetowe. W odrażeniu od kamer internetowych, kamery IP do prawidłowej pracy nie potrzebują podłączenia do komputera poprzez interfejs USB lub IEEE1394. Ponadto, specjalizowane kamery IP oprócz przekazywania obrazu za pomocą sieci IP oferuję wiele innych funkcji, które obsługiwane są przez to samo połączenie sieciowe (np. sterowanie obrotem w poziomie/pochylaniem/zbliżaniem, itp.).


LC-751 IP Mpix

Fot. Kamera sieciowa do zastosowań zewnętrznych LC-751 IP Mpix


Kamery sieciowe IP dzięki nowoczesnym technologią oferują zdecydowanie szersze możliwości niż tradycyjne kamery analogowe. Naturalnie obie te grupy spełniają wymagania stawiane przez systemy monitoringu, jednakże w przypadku kamer analogowych ze względu na ich konstrukcję implementacja innowacyjnych rozwiązań jest utrudniona lub wręcz niemożliwa. Kamery sieciowe IP zapewniają dwukierunkową transmisję sygnału wizyjnego, zaś kamery analogowe pozwalają na przesył danych tylko w jednym kierunku. Ponadto, współczesne kamery sieciowe IP mogą równocześnie komunikować się z innymi urządzeniami, co doskonale sprawdza się w rozbudowanych systemach telewizji przemysłowej.

Video serwery IP

Video serwery IP to kolejna grupa urządzeń, która powszechnie stosowana jest w sieciowych systemach monitoringu wizyjnego CCTV IP. Podstawową zaletą serwerów wizyjnych jest możliwość łatwego przejścia z typowej instalacji analogowej na system stricte sieciowy. Dzięki specjalnej konstrukcji serwery wizyjne pozwalają na stosowanie urządzeń analogowych w systemach sieciowych, co pozwala na stopniowe przechodzenie z analogowego systemu nadzoru wizyjnego na monitoring IP. Video serwery IP są urządzeniami, które uzupełniają kamery analogowe o funkcje niezbędne do prawidłowej pracy w sieci IP, i tym samym sprawiają, że zwykła kamera analogowa może pracować jako kamera IP. Dodatkowo serwery wizyjne eliminują konieczność stosowania sprzętu dedykowanego, w postaci kabli koncentrycznych, monitorów i rejestratorów, które zostają zastąpione oprogramowaniem do zarządzania materiałem wizyjnym i serwerami komputerowymi.


video serwer ip GV-VS14

Fot. 4-kanałowy wideoserwer IP Geovision GV-VS14


Obecnie większość wideoserwerów dostępnych na rynku CCTV posiada od jednego do czterech analogowych kanałów wizyjnych oraz wbudowany interfejs sieciowy Ethernet. Analogowe kanały wideo służą do bezpośredniego podłączenia kamer analogowych, zaś wbudowany moduł sieciowy pozwala na podłączenie urządzenia do sieci komputerowej IP. Dodatkowo video servery IP podobnie jak kamery IP posiadają na swoim wyposażeniu serwer WWW i FTP, procesor do kompresji sygnałów wizyjnych oraz własny system do zarządzania materiałem wizyjnym. Zaawansowane serwery wizyjne często wyposażane są w dodatkowe funkcje, poprzez które znacznie zwiększa się funkcjonalność podłączanych do nich kamer analogowych. Podsumowując, serwery wizyjne IP to urządzenia, które swoją funkcjonalnością i rozwiązaniami są bardzo podobne do specjalizowanych kamer IP.

Oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym

Oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym to zaraz obok kamer IP jeden z najważniejszych elementów budowy sieciowych systemów nadzoru wizyjnego. To właśnie od jakości i funkcjonalności oprogramowania w bardzo dużym stopniu zależy jakość i efektywność pracy systemu CCTV IP. Aplikacje do zarządzania systemami CCTV IP najczęściej pracują na platformie systemu operacyjnego Windows lub na serwerze z systemem Unix/Linux. Poza głównym zadaniem, którym jest zarządzanie materiałem wizyjnym oprogramowanie tego typu oferuje wiele innych funkcji (np. inteligentna analiza obrazu), mających na celu podwyższenie efektywności pracy systemu nadzoru wizyjnego.


LC-SNVR

Fot. Oprogramowanie do zarządzania kamerami IP LC-SNVR


Oprogramowanie NVR najczęściej wykorzystywane jest w dużych i bardziej zaawansowanych systemach CCTV IP. W małych instalacjach np. składających się z jednej kamery IP, do zarządzania wystarcza przeglądarka internetowa WWW, która daje odpowiednie możliwości obserwacji za pomocą interfejsu wbudowanego w kamerę sieciową lub serwer wizyjny. W przypadku systemów składających się z większej liczby kamer oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym jest elementem niezbędnym. Obecnie na rynku znajdziemy pokaźną ofertę w zakresie oprogramowania, jednak zdecydowanie wyróżniającą się z nich jest oferta firmy GeoVision.


IPCorder GROUP 32

Fot. Oprogramowanie NVR IPCorder GROUP 32


Profesjonalne oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym w sieciowych systemach monitoringu CCTV IP powinno posiadać następujące funkcje:

  • Jednoczesny zapis obrazu z kilku do kilkudziesięciu kamer IP.

  • Kilka trybów inicjacji zapisu sygnałów wizyjnych.

  • Zaawansowane wyszukiwanie nagrań video.

  • Zaawansowana detekcja ruchu (wiele nieregularnych obszarów o różnych poziomach czułości).

  • Redukcja i filtry szumów (zmniejszanie rozmiarów nagrań i poprawianie ich jakości).

  • Tolerancja na szum w detekcji ruchu (zmniejszanie liczby fałszywych alarmów).

  • Wykrywanie ludzi na obrazie z kamery i zapisywanie zdjęć ich twarzy w indeksie monitorowanych obiektów.

  • Wykrywanie kradzieży obiektów.

  • Wykrywanie pozostawionych obiektów.

  • Zaawansowane maski prywatności.

  • Wykrywanie manipulowania kamerą (wyższy poziom bezpieczeństwa).

  • Zliczanie obiektów i ludzi.

  • Sterowanie kamerami PTZ poprzez zaznaczanie obiektów na obrazie z kamery.

  • Dostęp do systemu za pomocą urządzeń mobilnych (telefony, PDA).

  • Obsługa dynamicznego DNS.

  • Automatyczna kontrola wykorzystania pasma sieciowego.

  • Zaawansowane funkcje zarządzania alarmami i automatyczne powiadamianie o alarmach np. na wcześniej zdefiniowany adres e-mail lub telefon komórkowy.



...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL