brak
)archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach
uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent
monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip
monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip
Systemy alarmowe to instalacje, których zadaniem jest wykrywanie i powiadamianie o zagrożeniach, niebezpiecznych zarówno dla obiektów, jak i dla osób w nich przebywających. W zależności od typu zagrożenia, instalacje alarmowe informują nas o nim za pomocą odpowiedniego alarmu. Można rozróżnić sześć podstawowych typów alarmów:
Alarm włamaniowy – odpowiada za sygnalizację naruszenia linii dozorowej np. w skutek wykrycia ruchu w strefie chronionej (czujki ruchu). Pojawienie się ruchu w strefie chronionej nie jest jedynym kryterium alarmu włamaniowego. Bardzo często za kryterium alarmu włamaniowego uznaje się: odgłos zbicia szyby (czujki zbicia szyby), wibracje i uderzenia w chronione przedmioty lub powierzchnie (czujki wibracyjne), otwarcie drzwi, okien lub bram garażowych (kontaktrony), itp.
Alarm napadowy – wyzwalany z radiolinii lub w inny sposób ustalony wcześniej przez instalatora. Bardzo często alarm napadowy wyzwalany jest za pomocą specjalnego przycisku napadowego, umieszczone np. pod blatem biurka. Czasami jako alarm napadowy traktuje się również użycie tzw. kodu przymusu.
Alarm pożarowy – wyzwalany przez czujki pożarowe, z klawiatury lub za pomocą specjalnego przycisku pożarowego (ROP). Standardowe czujki pożarowe to detektory dymu, temperatury i płomieni. Dodatkowo bardzo często stosuje się czujki gazów, które załączają alarm w momencie dopuszczalnego poziomu gazów (np. tlenku węgla, dwutlenku węgla, metanu. itp.).
Alarm sabotażowy – wyzwalany w momencie naruszenia (najczęściej otwarcia obudowy lub oderwania od podłoża) któregoś z urządzeń alarmowych, zabezpieczonych tzw. stykiem antysabotażowym. Alarm sabotażowy bardzo często jest również wyzwalany w momencie zaniku zasilania czujek alarmowych, uszkodzenia okablowania między czujkami a centralą oraz w przypadku przerwy lub zwarcia linii dozorowej.
Alarm pomocniczy – wyzwalany przeważnie z klawiatury lub w inny sposób ustalony wcześniej przez instalatora systemu alarmowego. Alarm pomocniczy może być wyzwalany również za pomocą pilota radiowego lub specjalnego przycisku. Do zadań tego typu alarmu należy m.in. wzywanie pomocy medycznej. serwisu technicznego, ochrony, itp.
Alarm techniczny – wyzwalany przez różnego rodzaju specjalistycznej czujki np. czujniki wypływu cieczy lub poziomu cieczy (czujki zalania wodą), czujki przekroczenia dozwolonego zakresu temperatur, ciśnienia, itp.
Istnieje wiele sposobów sygnalizacji poszczególnych alarmów. Wybór metody sygnalizacji zależy od instalatora, charakteru chronionego obiektu oraz od wymagań użytkownika. Najczęściej jednak alarmy są sygnalizowane za pomocą tzw. sygnalizatorów alarmowych (optyczne, akustyczne, akustyczno-optyczne). Bardzo często w nowoczesnych systemach sygnalizacji włamania i napadu sygnały alarmowe oraz ostrzeżenia o awariach mogą być transmitowane do stacji monitorującej, użytkownika lub konserwatora systemu. Transmisja sygnałów alarmowych może być realizowana w sposób przewodowy lub bezprzewodowy, z wykorzystaniem fal radiowych.