Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Zamki szyfrowe i panele sterujące

Do włączania i wyłączania systemów sygnalizacji włamania i napadu, bazujących na prostych centralkach alarmowych używa się elektronicznych zamków szyfrowych, których elektronika bazuje na pojedynczym układzie scalonym. Zamek szyfrowy to pudełeczko - metalowe lub plastikowe, wyposażone w 12-to przyciskową klawiaturę numeryczną wzorowaną na telefonicznej. Obecnie praktycznie we wszystkich zamkach elektronicznych klawiatura numeryczna jest podświetlana przy pomocy wewnętrznych diod LED. Klawisze od 0 do 9 służą do wprowadzania kodu mającego przeważnie od 4 do 12 cyfr. Klawisz oznaczony jako # jest przeznaczony do zaznaczania, że wprowadzony kod ma służyć do uzbrojenia lub rozbrojenia systemu alarmowego, zaś klawisz * służy do zaznaczania, że po kodzie będą dokonywane czynności programowe, np. zmiana obecnego kodu aktywującego system alarmowy.


Zamek szyfrowy OR-ZS-802

Fot. Zamek szyfrowy OR-ZS-802 Orno


Ponadto, bardzo często elektroniczne zamki szyfrowe są wyposażone w brzęczyk, lub diodę sygnalizującą naciśnięcie klawisza, diodę sygnalizującą stan zamknięcia, zworki ustalające monostabilny lub bistabilny tryb pracy. Programowo zamek posiada funkcję unieruchamiającą np. na 1 min. W przypadku trzykrotnego użycia niepoprawnego kodu najczęściej dochodzi do załączenia syreny alarmowej. Także z reguły zamek po odłączeniu napięcia zasilania wykonuje samoczynny reset przywracający kod fabryczny (przeważnie jest to 0 lub 0000). Sygnał wyjściowy takiego zamka szyfrowego to stan pary styków przekaźnika.


INT-SZK-GR

Fot. Zamek szyfrowy INT-SZK-GR Satel


Wszystkie w/w cechy zamka szyfrowego wskazują na konieczność maksymalnego utrudnienia dostępu do kabla zasilającego, bowiem w łatwo dostępnym miejscu można szybko zidentyfikować przewody zasilające i po spowodowaniu chwilowej przerwy w zasilaniu możliwe jest wyłączenie systemy alarmowego za pomocą nieskomplikowanego kodu fabrycznego.

We współczesnych instalacjach alarmowych bardzo często do włączania i wyłączania centralek alarmowych używa się sterowników radiowych. Z reguły w komplecie jest odbiornik i dwa piloty, lecz można zamówić dodatkowe piloty u producenta podając ich numer. Zaawansowane centrale alarmowe posiadają możliwość obsługi nawet kilkudziesięciu takich sterowników radiowych. Łącze radiowe omawianych sterowników pracuje na częstotliwości około 400MHz. Odbiornik wyposażony jest w ćwierćfalową antenę z elastycznego przewodu, której nie powinno się skracać, zaginać, lub zbliżać do innych przewodników. Ilość kombinacji kodowych wynosi od 20.000 do 500.000, co w mało odpowiedzialnych systemach alarmowych jest całkowicie wystarczające. Na obudowie odbiornika jest umieszczona dioda sygnalizująca stan zamka i jeśli umocuje ją się tak, że będzie widoczna z zewnątrz (np. przez okno), to dioda może być użyta jako wskaźnik załączenia systemu alarmowego. Jeśli odbiornik jest ukryty, trzeba użyć oddzielnej diody widocznej z zewnątrz i sterowanej ze specjalnego wyjścia centrali alarmowej. Niekiedy odbiornik posiada specjalne wyjście do którego można podłączyć sygnalizator akustyczny. Będzie on sygnalizował załączenie jednym krótkim dźwiękiem, a wyłączenie dwoma.


Sterownik radiowy RE-1K

Fot. Sterownik radiowy RE-1K Satel


Należy pamiętać o okresowej (co rok) wymianie baterii zasilających piloty sterujące. Sterowniki radiowe przeważnie zasilane są za pomocą miniaturowej bateryjki 12V. Przeważnie zasięg łącza radiowego nie przekracza 50 m, na otartej przestrzeni. Mury czy strop budynku może w znacznym stopniu obniżyć jego efektywny zasięg działania. Otwory okienne i drzwiowe metalowych baraków, a nawet otwory zaratowane najczęściej pozwalają montować odbiorniki wewnątrz. Trzeba tylko doświadczalnie znaleźć najlepsze miejsce montażu takiego odbiornika.


RX-2K Satel

Fot. Profesjonalny sterownik radiowy RX-2K Satel


Panele sterujące nowoczesnych centralek mikroprocesorowych mają z reguły oprócz klawiszy 0 – 9 kilka rozmaitych klawiszy funkcyjnych. Mają one również do kilkunastu lampek sygnalizujących stan systemy, używanych także przy programowaniu funkcji. Niekiedy lampek nie ma, a komunikacja z centralką odbywa się z użyciem ciekłokrystalicznego wyświetlacza alfanumerycznego.


RP128KL08ICA

Fot. Panel sterujący RP128KL08ICA Risco


Wraz z centralką alarmową przy zakupie dodaje się jeden panel, lecz dodatkowo można zakupić ich więcej. Centralki takie dopuszczają dołączenie typowo do czterech paneli sterujących, co pozwala na sterowanie systemem z różnych miejsc chronionego obiektu. Komunikacja panelu (który w sensie elektronicznym jest sterownikiem mikroprocesorowym) z centralką odbywa się w systemie szeregowej transmisji danych po czterożyłowym przewodzie. Żyły są z reguły oznaczone jako: COM (masa), + (zasilanie), DATA (dane) i CLOCK (sygnał taktujący). Ponieważ protokół transmisji jest niejawny więc ingerencja z zewnątrz w przewód zasilający celem otwarcia systemu alarmowego jest praktycznie niemożliwa.



...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL