Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Zarządzanie materiałem wizyjnym

Systemy zarządzania materiałem wizyjnym z obsługiwanych kamer sieciowych IP w dużym stopniu decydują o stabilności i skuteczności działania instalacji telewizji przemysłowych, w których transmisja danych realizowana jest za pomocą sieci komputerowych i łączy teleinformatycznych. Każdy profesjonalny system zarządzania materiałem wizyjnym powinien gwarantować użytkownikowi kompleksowe monitorowanie, analizowanie, wyszukiwanie oraz rejestrację obrazów z kamer IP. Współczesne sieciowe systemy monitoringu wizyjnego CCTV IP najczęściej korzystają z rozwiązań bazujących na serwerach PC oraz ze specjalizowanych rejestratorów sieciowych NVR (ang. Network Video Recorder). Wybór platformy do zarządzania materiałem wizyjnym w systemach CCTV IP uzależniony jest głównie od wymagań stawianych przez dany system wizyjny i jego użytkowników.

Dostępne platformy sprzętowe

Wszystkie dostępne na rynku platformy sprzętowe, pozwalające na zarządzanie materiałem wizyjnym w systemach CCTV IP korzystają z systemów komputerowych. W zależności od rodzaju platformy możemy zauważyć pewne różnice, które często decydują o tym gdzie dane rozwiązanie najlepiej się sprawdza.

Platforma serwera PC – budowane są w oparciu o specjalne oprogramowanie (np. firmy GeoVision) i ogólnodostępne podzespoły komputerowe. Wszystkie elementy serwerów PC dobierane są w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie maksymalnej wydajności pracy przy ściśle określonej strukturze systemu.

Podstawowe zalety użytkowe platformy serwera PC:

  • Możliwość rozbudowy poprzez zastosowanie standardowych podzespołów (np. pamięć masowa o większej pojemności, oprogramowanie, pamięć zewnętrzna, itp.)

  • Możliwość dodatkowego zabezpieczenia za pomocą oprogramowania antywirusowego i zapory sieciowej Firewall

  • Możliwość skorzystania z posiadanego przez użytkownika sprzętu komputerowego (o ile spełnia określone wymagania)


Oprogramowanie NVR LC-SNVR

Fot. System inteligentnej analizy obrazu w wersji podstawowej LC-SNVR


Platforma NVR (ang. Network Video Recorder) – dedykowany sprzęt, który standardowo został wyposażony w oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym w sieciowych systemach telewizji przemysłowej. Z reguły przeznaczony do realizacji ściśle określonych zadań związanych z zapisem, analizą, archiwizacją i odtwarzaniem materiały wizyjnego w sieci IP. Pod kątem realizacji podstawowych funkcji (zapis, odtwarzanie) przypomina cyfrowe rejestratory DVR (system hybrydowy, często z wbudowanym interfejsem sieciowym). Platforma NVR jest systemem całkowicie cyfrowym, który przystosowano do bezpośredniej pracy w sieci IP. Wszystkie zadania realizowane są zdalnie przez sieć za pomocą komputera.

Podstawowe zalety użytkowe platformy NVR:

  • Pełna skalowalność

  • Możliwość łatwego rozszerzenia o obsługę dodatkowych kamer (łatwa rozbudowa)

  • Wysoka wydajność

  • Standardowo wyposażony w aplikacje antywirusowe i zaporę sieciową Firewall

  • Nie pozwala na instalowanie dodatkowych aplikacji

  • Sporadycznie umożliwia dostosowanie innych parametrów technicznych niż oryginalne


Rejestrator IP LC-9000NVR

Fot. Profesjonalny rejestrator sieciowy IP LC-9000NVR


Monitorowanie i zapis obrazu

Systemy zarządzania materiałem wizyjnym w sieciowych systemach telewizji przemysłowej są odpowiedzialne przede wszystkim za realizację różnych zadań związanych z monitorowaniem i zapisem obrazu z wchodzących w skład systemu kamer IP. W zależności od dostępnej platformy sprzętowej zdalne monitorowanie z poziomu sieci może być realizowane za pomocą standardowej przeglądarki WWW lub specjalnego oprogramowania, które zainstalowano na platformie komputera lub sieciowego rejestratora NVR.

  • Monitorowanie za pomocą interfejsu sieciowego – podstawową cechą każdego współczesnego systemu telewizji przemysłowej IP jest możliwość podglądu obrazu z kamer z dowolnego miejsca. Podgląd i dostęp do poszczególnych urządzeń można uzyskać za pomocą przeglądarki internetowej. Jest to możliwe dzięki konstrukcji kamer sieciowych IP, ponieważ posiadają one wbudowany serwer WEB oraz adres IP. Adres IP kamery sieciowej służy do jej identyfikacji w sieci komputerowej. Dostęp do kamery IP uzyskujemy poprzez wpisanie jej adresu IP w polu adresów przeglądarki internetowej. W przypadku profesjonalnych kamer sieciowych IP oprócz zdalnego dostępu do obrazu możemy także uzyskać dostęp do innych funkcji, które pozwalają m.in. na skonfigurowanie rozdzielczości obrazu czy rodzaju kompresji video. Nawet jeśli znany jest nam adres IP danej kamery sieciowej, to konieczna jest również znajomość hasła zabezpieczającego, które chroni urządzenie przed dostępem osób nieuprawnionych.

  • Monitorowanie za pomocą dedykowanego oprogramowania do zarządzania materiałem wizyjnym – alternatywa dla przeglądarki internetowej, która przeważnie przeznaczona jest do zastosowania w bardziej zaawansowanych i wymagających systemach monitoringu IP. Na rynku CCTV można znaleźć szeroką gammę tego typu systemów zarządzania materiałem wizyjnym w sieciowych instalacjach CCTV IP. Oprogramowanie w porównaniu ze zdalnym monitoringiem za pomocą przeglądarki internetowej oferuje zdecydowanie szersze możliwości zarządzania oraz jest wyposażane w wiele innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają efektywność nadzoru wizyjnego. Jednym z ciekawszych systemów do zarządzania materiałem wizyjnym jest oprogramowanie GV-CMS firmy GeoVision, które doskonale sprawdza się w najbardziej wymagających zastosowaniach.

  • Zapis sieciowych sygnałów wizyjnych (obrazów) – współczesne rozwiązania dozorowe oferuje kilka sposobów zapisu obrazu w sieciowych systemach telewizji dozorowej. W sytuacji gdy obraz jest zapisywany na podstawie zaplanowanych lub zaistniałych zdarzeń można skorzystać z funkcji, w które wyposażane są nowoczesne kamery sieciowe IP. W takim przypadku kamera nagrywa obraz i następnie wysyła go na serwer FTP lub dysk twardy komputera. Ze względów funkcjonalnych jest to rozwiązanie przeznaczone do zastosowania w prostych systemach monitoringu CCTV IP. W przypadku profesjonalnych sieciowych systemów monitoringu wizyjnego konieczne jest korzystanie z dedykowanego oprogramowania, które w zależności od wymagań użytkowników może pracować niezależnie lub jako klient/serwer. Oprogramowanie pozwala na wybór wielu sposobów zapisu sygnału wizyjnego z kamer IP, co pozwala na optymalne przystosowanie systemu monitoringu do warunków w których pracuje.

Podstawowe funkcje systemów zarządzania materiałem wizyjnym w instalacjach CCTV IP

  • Wykrywanie ruchu w obrazie (VMD) – to jedna z podstawowych zalet większości systemów do zarządzania materiałem wizyjnym w instalacjach CCTV. Przeważnie wykrywanie ruchu w obrazie realizowane jest za pomocą funkcji VMD (ang. Video Motion Detection) i pozwala na określenie aktywności w danej scenie poprzez zaawansowaną i niejednokrotnie „inteligentną” analizę obrazu. Funkcja wykrywania ruchu w obrazie jest dostępna nie tylko dla sieciowych rozwiązań ale również dla rejestratorów DVR, które są odpowiedzialne za wykrywanie ruchu w obrazie na wszystkich kanałach wizyjnych do których podłączono kamery. Takie rozwiązanie może przyczynić się do zmniejszenia wydajności pracy całego systemu, gdyż rejestrator współpracujący z dużą liczbą kamer może zostać przeciążony. W nowoczesnych, sieciowych systemach telewizji przemysłowej funkcja wykrywania ruchu w obrazie VMD jest integralną częścią kamery sieciowej IP lub serwera wizyjnego IP, co w znacznym stopniu zapobiega przeciążeniom, i tym samym nie powoduje obniżenia wydajności pracy systemu monitoringu. Dodatkowo funkcja VMD wbudowana w urządzenia sieciowe pozwala na prowadzenie dozoru uruchamianego zdalnie, przez co do operatora lub systemu rejestrującego nie jest przesyłany żaden obraz (lub tylko obraz o niskim poziomie jakości), chyba że na obrazie zostanie wykryta aktywność, wtedy rejestrowany jest obraz o najwyższym dostępnym w systemie poziomie jakości. Funkcja VMD nie zawsze jest dostępna w kamerach sieciowych IP, i dlatego oferuje ją każde współczesne oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym w systemach CCTV IP.

  • Transmisja sygnału audio – dzięki wykorzystaniu protokołu sieciowego IP do przesyłanego sygnału wizyjnego bez większego problemu możemy dołączyć dźwięk, bez konieczności stosowania dodatkowego okablowania jak to ma miejsce w analogowych systemach CCTV. Protokół IP zapewnia transmisję danych dowolnego typu, co w dużej mierze świadczy o funkcjonalności sieciowych systemów monitoringu wizyjnego. Wysokiej klasy kamery IP często na swoim wyposażeniu posiadają wbudowany mikrofon do zapisu dźwięku. W przypadku kamer sieciowych IP korzystających ze standardów MPEG lub H.x (np. H.264) dźwięk może być kompresowany i transmitowany jako integralna część sygnału wizyjnego. Kamery IP korzystające z kompresji zapisu obrazów statycznych np. JPEG, przesyłają dźwięk równocześnie z sygnałem wizyjnym (nie jako jego integralna część). Niektóre z profesjonalnych kamer sieciowych oferują również dodatkowe metody kompresji, które zostały stworzone z myślą o sygnałach fonicznych. W przypadku sieciowych systemów monitoringu wizyjnego gdzie konieczna jest wysoka synchronizacja obrazu i dźwięku najlepszych rozwiązaniem jest standard MPEG.

  • W sieciowych systemach telewizji przemysłowej (CCTV IP) można spotkać następujące standardy kompresji sygnału audio:

  • Wejścia/wyjścia cyfrowe – zintegrowane wejścia/wyjścia cyfrowe to jeden z głównych walorów użytkowych współczesnych sieciowych systemów telewizji przemysłowej. Dzięki wejściom i wyjściom cyfrowym możemy znacznie zwiększyć skuteczność zarządzania w sieci. Zintegrowane wejścia/wyjścia cyfrowe można wykorzystywać na różne sposoby, gdyż pozwalają one na integrację z innymi systemami i/lub urządzeniami elektronicznymi np. z czujnikami ruchu.

Przykładowe sposoby wykorzystania wejść cyfrowych:

Przykładowe sposoby wykorzystania wyjść cyfrowych:

Systemy zintegrowane

Sieciowe systemy telewizji przemysłowej ze względu na swoją architekturę oraz zastosowanie technologie cechują się bardzo szerokimi możliwościami integracji z innymi systemami zarządzania i zabezpieczeń. Wysoka elastyczność oraz możliwość współpracy z innymi systemami to przede wszystkim zasługa uniwersalnego protokołu sieciowego IP. Obecnie sieci komputerowe są dostępne praktycznie we wszystkich nowopowstających obiektach, co pozwala na wykorzystanie ekonomicznej infrastruktury sieci komputerowej do stworzenia systemów zintegrowanych. Wszechstronność i kompatybilność protokołu IP sprawia, że sieciowe systemy telewizji przemysłowej mogą być bez większego integrowane z innymi instalacjami bazującymi na sieci IP.

Przykładowe systemy zintegrowane, w których transmisja danych odbywa się z wykorzystaniem sieci IP:



...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL