Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Zasilanie analogowych kamer CCTV

Każde urządzenie elektroniczne do prawidłowej pracy potrzebuje podłączenia źródła zasilania. Z pozoru może się wydawać, że zapewnienie odpowiedniego zasilania kamery CCTV nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak w praktyce różnie z tym bywa i dlatego warto poświecić temu zagadnieniu nieco więcej uwagi. Od jakości zasilania kamery przemysłowej w dużym stopniu zależy poziom jakości jej pracy. Złe zasilanie (niska jakość wykonania przewodów i zasilaczy) może nie tylko powodować nieprawidłowe działanie systemu telewizji przemysłowej, ale także w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami ewentualnych napraw.

Współczesne kamery przemysłowe zasilaną są kilkoma źródłami napięcia. Obecnie możemy spotkać się z kamerami zasilanymi za pomocą tzw. „bezpiecznego napięcia” stałego 12V DC oraz napięcia zmiennego 24V AC i 230V AC.

W zasilaniu urządzeń CCTV dużą rolę ogrywa jakość wykonania wykorzystywanych przewodów. W zależności od specyfikacji technicznej kamery oraz wymagań stawianych przez system telewizji przemysłowej stosuje się różne przewody zasilające i transmisyjne (przesył sygnału wizyjnego). W przypadku wewnętrznych systemów telewizji dozorowej najczęściej wykorzystywane jest specjalne okablowanie YAP 75-0.59/3.7+2x0,5, zaś w zewnętrznych systemach często stosuje się kable XYAP PE 75-0.59/3.7+2x0.50, które dzięki dwuprzewodowej konstrukcji pozwalają na jednoczesną transmisję sygnału wizyjnego (przewód koncentryczny), jak i realizację zasilania (dwie żyły zasilające).

Fot. Przewód zasilanie + wizja XYAP PE 75-0.59/3.7+2x0.50

Duże systemy telewizji dozorowej bardzo często budowane są na rozległych powierzchniach, które wymagają stosowania długich przewodów zasilających kamery przemysłowe. Jeśli chodzi o transmisję sygnału wizyjnego za pomocą okablowania koncentrycznego na dużą odległość większych problemów nie powinno być, gdyż bez znacznego pogorszenia jakości sygnału może on być przesyłany na odległość do 400 metrów za pomocą kabla YAP 75-0.59/3.7+2x0,5. Powyżej tej odległości jakość przesyłanego sygnału wideo może ulec znacznemu pogorszeniu, tak że rozpoznawalność szczegółów będzie niemożliwa. W takich przypadkach konieczne jest stosowanie specjalnych wzmacniaczy sygnału video. Problemy pojawiają się dopiero w momencie gdy chcemy zasilić kamerę za pomocą bardzo długiego przewodu.

Kamery zasilane napięciem stałym 12V DC

Zasilanie kamer za pomocą napięcia stałego 12V DC posiada kilka znaczących zalet użytkowych. Pierwszą z nich jest wysokie bezpieczeństwo prowadzonych prac instalacyjnych, gdyż porażenie napięciem 12V DC nie jest szkodliwe dla zdrowia. Z tego też powodu zasilanie 12V DC stosowane jest w szeregu kamer, które pozwalają na samodzielny montaż.


Zasilacz LC-ZSIT-45-8

Fot. Zasilacz z ośmioma wyjściami 0,45A LC-ZSIT-45-8


Jedną z wad kamer przemysłowych zasilanych tzw. „napięciem bezpiecznym” 12V DC są spadki napięcia na długich przewodach zasilających. Przyczynia się to do ograniczenia odległości na jaką kamera może zostać skutecznie zasilona. Innym problemem urządzeń zasilanych napięciem 12V DC są niekompletne informacje, jakie producenci podają w specyfikacjach technicznych swoich urządzeń. Przede wszystkim należy zmówić uwagę, że rzadko kiedy producenci podają odchylenia napięcia 12V DC przy których kamera może stabilnie i bezawaryjnie pracować. Rzetelna informacja na temat zasilania kamery CCTV powinna zawierać informacje odnośnie dolnej i górnej granicy napięcia zasilającego. Napięcie zasilania kamery z napięciem stałym 12V DC nigdy nie może być mniejsze od wartości 11V, gdyż w takich sytuacjach pojawiają się problemy z prawidłowym funkcjonowaniem urządzenia. Problemy związane są nie tylko z załączaniem kamery ale także z poprawnym wytwarzaniem obrazów, co przeważnie charakteryzuje się gubieniem kolorów lub nieprawidłową ich reprodukcją.


Zasilacz LC-ZSIT-64-9

Fot. Impulsowy zasilacz stabilizowany LC-ZSIT-64-9


W przypadku kamer przemysłowych zasilanych napięciem stałym 12V DC należy również pamiętać, że jeżeli obudowę kamery wyposażymy w grzałkę lub wentylator zmaleje nam odległość na jaką możemy zasilić kamerę. Zazwyczaj w przypadku grzałki jest to odległość mniejsza o około 20 metrów. W celu zniwelowania tego problemu należy stosować przewody o większym przekroju.

Tabela przedstawiająca przesył max. prądu w zależności od odległości i przekroju poprzecznego kabla zasilającego z uwzględnieniem spadku napięcia na przewodzie rzędu 1V.

Po przeanalizowaniu powyższej tabeli można dojść do wniosku, że kamerę przemysłową o standardowym poborze prądu na poziomie 210mA za pomocą przewodu o przekroju 0,5mm2 można zasilić na odległość 70 metrów, zaś wykorzystując przewód o przekroju 2,5mm2 na odległość około 350 metrów. Jak widać z powyższego przykładu grubość żyły przewodu zasilającego ma znaczący wpływ na skuteczną odległość na jaką możemy skutecznie zasilić kamerę przemysłową.

Problem spadku napięcia na przewodach zasilających i jego rozwiązanie

Jak wcześniej wspomniałem spadki napięcia na przewodach zasilających w przypadku kamer zasilanych napięciem stałym 12V DC to jedna z głównych wad tego rozwiązania. Spadki napięcia na przewodach negatywnie wpływają na stabilność pracy kamery, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do sytuacji, że kamera przestanie działać. Przeważnie problem spadku napięcia na przewodach zasilających rozwiązywany jest za pomocą różnego rodzaju zasilaczy i stabilizatorów, co pozwala na wyeliminowanie tego niepożądanego zjawiska. Dużą zaletą zasilania niskonapięciowego 12V DC jest możliwość współpracy kamer z zasilaczami awaryjnymi UPS. W zależności od wymagań i zapotrzebowania stosujemy następujące rozwiązania:

  • Standardowe zasilacze 12V DC (w przypadku małych odległości)

  • Zasilacze o regulowanym napięci z zakresu od 12 do 14V

  • Tzw. „niskonapięciowe zasilanie” i stabilizatory napięcia


Zasilacz awaryjny ActiveJet UPS ACP-626

Fot. Zasilacz awaryjny ActiveJet UPS ACP-626


Kamery zasilane napięciem zmiennym 230V AC

Kamery zasilane napięciem zmiennym 230V AC stanowią dużą część dostępnych na rynku kamer CCTV. Zasilanie napięciem zmiennym 230V AC posiada kilka znaczących zalet użytkowych, które sprawiają, że blisko połowa kamer przemysłowych zasilana jest za pomocą tego źródła napięcia. Przede wszystkim zasilanie 230V AC doskonale sprawdza się w przypadku dużych odległości. Zasięg na jaki możemy zasilić kamerę za pomocą napięcia 230V AC jest znacznie większy niż w przypadku urządzeń zasilanych napięciem stałym 12V DC. Kamery o napięciu zasilającym 230V AC mogą być zasilane na duże odległości bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń. Ponadto, ogromną zaletą użytkową tego zasilania jest ogólnodostępność, gdyż jest ono dostępne we wszystkich współczesnych sieciach elektrycznych budynków.

W odróżnieniu od napięcia 12V DC napięcie zmienne 230V AC jest niebezpieczne dla zdrowa, i dlatego wszelkie prace instalatorskie prowadzone z użyciem tego napięcia powinny być prowadzone z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Podstawowe zasady obowiązujące podczas instalacji urządzeń elektronicznych zasilanych napięciem zmiennym 230V AC:

  • odpowiednie zabezpieczenie wykorzystywanych urządzeń

  • wybór odpowiednich przewodów zasilających


Wszystkie bezpieczne dla zdrowa urządzenia elektroniczne (kamery, obudowy z grzałkami, itp.), które korzystają z zasilania napięciem zmiennym 230V AC są oznaczone symbolem CE.



...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL