Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Złącza w instalacjach monitoringu

W analogowych systemach telewizji przemysłowej wszystkie połączenia między poszczególnymi urządzeniami wykonywane są za pomocą kilku charakterystycznych złączy. Typ stosowanego złącza uzależniony jest głównie od struktury systemu, rodzaju urządzenia oraz od rodzaju przesyłanego sygnału (np.: audio lub wideo).

Złącze BNC (ang. Bayonet Neill-Concelman)

Złącze BNC to najczęściej spotykany interfejs w analogowych systemach monitoringu wizyjnego CCTV, który służy do wykonywania połączeń w instalacjach opierających się na okablowaniu koncentrycznym. W przypadku systemów telewizji przemysłowej złącze BNC powszechnie stosowane jest do wykonywania połączeń między kamerami, a innymi punktami systemu np. rejestratorami. Obecnie najczęściej spotykane złącze w urządzeniach CCTV. Każde złącze BNC, które chcemy wykorzystać w instalacji telewizji przemysłowej powinno posiadać pewne cechy charakterystyczne, które pozwalają na wykonanie prawidłowych połączeń.

Właściwości techniczne, które powinno spełniać złącze BNC przeznaczone do użytku w systemach telewizji dozorowej:

  • Praca przy impedancji 75 Omów

  • Odpowiednia średnica tulejki współpracującej z żyłą ekranową posiadanego przewodu

  • Sposób montażu: zaciskane (zapewnia szybki montaż i obniża ryzyko oderwania złącza od kabla koncentrycznego)

Fot. Przykładowy wtyk BNC

Złącze F

Współosiowe złącze F podobnie jak złącze BNC służy do wykonywania połączeń w instalacjach bazujących na przewodach koncentrycznych o impedancji 75 Ohm. Złącze F występuje w wersji zakręcanej lub zaciskanej (stożkowo, kompresyjnie). Przeważnie znajduje zastosowanie w instalacjach telewizji satelitarnej, kablowej, modemach kablowych i czasami w systemach telewizji przemysłowej. W przypadku systemów telewizji CCTV złącze typu F stosowane jest w sytuacjach gdy nie posiadamy BNC pasujących na dany przewód. Pośrednim rozwiązaniem stosowanym przez większość instalatorów analogowych systemów telewizji przemysłowej CCTV jest zakończenie przewodu złączem F i zastosowanie przejściówki ze złącza F na wtyk BNC.

Fot. Przejście gniazdo F - wtyk BNC

Złącze RCA (Cinch)

Złącze RCA (od nazwy firmy Radio Corporation of America) stosuje się do realizacji krótkich połączeń pomiędzy urządzeniami. Złącze RCA korzysta z sygnałów niesymetrycznych, które przy większych odległościach są bardziej podatne na zakłócenia elektromagnetyczne. Zakłócenia można w pewnym stopniu zniwelować poprzez zastosowanie pozłacanych wtyków i wysokiej jakości przewodów miedzianych. Ze względu na swoje właściwości technicznie złącze RCA nie nadaje się do transmisji sygnałów wizyjnych w systemach telewizji przemysłowej. Przeważnie służy do transmisji sygnałów fonicznych na nieduże odległości.

Fot. Złącze RCA

Złącze D-Sub

D-sub (ang. D-subminiature) to rodzina gniazd i wtyków stosowanych w urządzeniach i zakończeniach przewodów dla potrzeb realizacji połączeń transmisyjnych pomiędzy urządzeniami elektronicznymi. Występuje w kilku wersjach różniących się między sobą ilością pinów. Przeważnie możemy spotkać się ze złączami D-sub wyposażonymi w 9, 15, 25, 37, 50 lub 60 pinów. Ze względu na swoje właściwości techniczne znajduje zastosowanie w budowie fizycznej instalacji, a nie w rozwiązaniach komunikacyjnych. W analogowych systemach telewizji przemysłowej złącze D-sub wykorzystywane jest do transmisji sygnału wizyjnego RGB. Złącze D-sub stosuje się w monitorach przemysłowych, złączach alarmowych oraz multiplekserach.

Fot. Przykładowe złącze D-sub 9 PIN.



...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL