Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Obrotnice kamer CCTV

Obrotnice kamer CCTV to urządzenia dzięki którym w łatwy sposób możemy zwiększyć pole widzenia kamery przemysłowej. Nowoczesne obrotnice do kamer przemysłowych wraz z ręcznymi manipulatorami oraz obiektywami typu „moto-zoom”, zdecydowanie zwiększają funkcjonalność kamer (m.in. pozwalają na dokładne śledzenie danego zdarzenia). W przypadku kamer stacjonarnych pole widzenia jest ciągłe takie same, ponieważ obiektywy tychże kamer są stale skierowane na określony obszar. Taka „sztywna” konfiguracja kamer stacjonarnych sprawia, że w przypadku obszarów o dużym natężeniu ruchu dostrzeżenie wszystkich szczegółów obrazu jest nie zawsze możliwe. Umieszczenie kamery na głowicy obrotowej oraz dodatkowe doposażenie jej w obiektyw „moto-zoom” , nie tylko pozwoli na swobodne sterowanie polem widzenia (pozwala na tzw. Najazd na wybrany obiekt) ale także na znaczne zwiększenie skuteczności w dozorowaniu danego obszaru.

Podstawowe parametry obrotnic kamer CCTV


Wszystkie obrotnice do kamer przemysłowych cechują się określonym udźwigiem, którego nie można przekroczyć. Należy pamiętać, aby obrotnica kamery była odpowiednio dobrana do jej masy.

Kolejnym parametrem technicznym, który określa obrotnice kamer jest prędkość obrotu. W podstawowych urządzeniach prędkość obrotu zazwyczaj wynosi około 10 stopni na sekundę. Bardziej zaawansowane obrotnicach kamer spotykamy się z płynnie regulowaną prędkością od 0,1 do nawet 400 stopni na sekundę. Prędkość obrotu jest niezwykle istotnym parametrem np. w przypadku prowadzenia obserwacji na stadionach oraz w obiektach o dużym natężeniu ruchu, gdzie szybkość reakcji układu decyduje o sensie stosowania obrotnic do kamer CCTV.

Kolejną ważną cechą obrotnic do kamer jest powtarzalność pozycjonowania. W przypadku tańszych urządzeń właściwość ta jest niezwykle trudna do uzyskania. W urządzeniach wysokiej jakości parametr powtarzalności pozycjonowania zazwyczaj wynosi mniej niż 0,2 stopnia.

Obrotnice do kamer podobnie jak obudowy do kamer przemysłowych powinny cechować się odpowiednią klasą IP, dzięki której możemy stosować je w różnych warunkach.

Klasyfikacje obudów do kamer przemysłowych ze względu na ochronę przed dotknięciem i przed dostaniem się ciał stałych oraz przed dostępem wody, wg PN-92/E-08106:

Podział obrotnic kamer przemysłowych


Obrotnice kamer można podzielić na dwa podstawowe typy, mianowicie obrotnice działające w jednej płaszczyźnie i obrotnice pracujące w dwóch płaszczyznach (pozioma i pionowa).

Obrotnice pracujące w jednej płaszczyźnie najczęściej pracują w płaszczyźnie poziomej. Wszystkie tego typu obrotnice dają możliwość wstępnego ustawienia położenia kamery w płaszczyźnie pionowej. Obrót w płaszczyźnie poziomej w prostych urządzeniach jest najczęściej ograniczony do 350 stopni. W profesjonalnych obrotnicach jednopoziomowych możemy uzyskać pełen zakres obrotu, czyli 360 stopni. Obrotnice dające pełen obrót zwane są obrotowymi.

Drugim typem obrotnic są urządzenia pracujące w dwóch płaszczyznach. W przypadku takich obrotnic obrót w pionie jest zazwyczaj ograniczony do wartości 90 stopni. Ze względu na możliwość obracania w pionie (ang. „tilt”) i poziome (ang. „pan”) obrotnice tego typu zwane są obrotowo-uchylnymi.

Obrotnice kamer można podzielić także ze względu na sposób montażu. Pierwszą grupę stanowią urządzenia, w których podstawa montażowa kamery znajduje się na górze. Tego typu obrotnice pozwalają także na montaż reflektorów podczerwieni, co sprawia, że doskonale nadają się do pracy całodobowej. Specyficzna konstrukcja mechaniczne nie daje dużej możliwości pochylenia kamery w dół. Drugą grupę stanowią obrotnice z podstawą montażową kamery umieszczoną z boku. Cechą charakterystyczną tych obrotnic jest duży kąt obrotu w pionie. Ze względu na swoją konstrukcję mechaniczną znacznie utrudniają montaż zewnętrznych reflektorów podczerwieni.

Sterowanie obrotnicami kamer oraz układami optycznymi typu „moto-zoom” wymaga stosowania specjalnych sterowników oraz tzw. odbiorników telemetrycznych. Sterowniki to urządzenia korzystające z mikrokontrolerów, które w zależności od typu pozwalają na sterowanie od jednego do kilkuset kamerami obrotowymi. W przypadku sterowania tylko jednym zestawem obrotowym można korzystać z najprostszych sterowników, korzystających z bardzo prostych układów przekaźnikowych.

Zintegrowane kamery szybkoobrotowe


Obecnie zamiast samych obrotnic kamer coraz częściej stosuje się zintegrowane kamery szybkoobrotowe, które stanowią kompletny zestaw obrotowy. Decydując się na takie rozwiązanie należy korzystać ze specjalistycznych urządzeń znanych firm. Oczywiście kamery w zestawach mogą być porównywalne to mechanizmy obrotowe mogą się znacznie różnić zarówno pod względem funkcjonalności, niezawodności jak i jakości wykonania. Wybór tego typu urządzeń musi być dobrze przemyślany, ponieważ wady mechanizmów obrotowych zazwyczaj wychodzą po pewnym czasie użytkowania. W odróżnieniu od kamer, które składają się praktycznie z samej elektroniki, obrotnice są skonstruowane z części mechanicznych, które się zużywają. W tanich zintegrowanych kamerach szybkoobrotowych elementy mechaniczne są często tworzone z tworzyw sztucznych, które w przypadku wzmożonej eksploatacji kamery znacznie skracają ich żywotność. Decydując się na zintegrowane kamery szybkoobrotowe należy sobie zdawać sprawę, że wysokiej klasy mechanizm obrotowy musi kosztować i dlatego należy wybierać sprawdzone modele kamer szybkoobrotowych znanych marek.

Sposoby sterowania kamerami szybkoobrotowymi


Sterowanie zintegrowanymi kamerami szybkoobrotowymi najczęściej odbywa się za pomocą specjalnego pulpitu sterującego. Urządzenia te podobnie jak i sterowniki występują w kilku wersjach:

  • Proste (tanie) – sterowanie odbywa się za pomocą klawiszy. Przeznaczone do sterowania kamerą w małych aplikacjach. W przypadku częstego poruszania kamerą (praca w systemach o większym natężeniu ruchu) jest to rozwiązanie mało wygodne i praktyczne.

  • Pulpity z manipulatorem – zdecydowanie ułatwiają sterowanie i zwiększają efektywność i komfort pracy.

  • Rozbudowane klawiatury sterujące - z wyświetlaczami LCD, które umożliwiają także sterowanie innymi urządzeniami w tym: rejestratorami, krosownicami, itp.

W przypadku sterowania zaawansowanymi kamerami szybkoobrotowymi korzysta się ze specjalnych protokołów komunikacyjnych. Większość tych specjalnych protokołów jest zaimplementowana w oprogramowaniu do rejestratorów cyfrowych i systemach monitoringu wizyjnego bazującego na kartach DVR np. firmy GeoVision. Profesjonalne oprogramowanie (w większości przypadków także w polskojęzycznej wersji) pozwala na zdalne sterowanie bez stosowania drogich, specjalizowanych klawiatur sterujących.



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL