Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowo¶ciach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeñ, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Telewizja przemys³owa

Czym jest telewizja przemys³owa? Telewizja przemys³owa (CCTV) jest to specjalny system przekazywania obrazu i d¼wiêku z okre¶lonych pomieszczeñ w systemie odbiorczym, s³u¿±cy przede wszystkim do nadzorowania i zabezpieczenia okre¶lonych obiektów i pomieszczeñ. Podstawowym elementem ka¿dego systemu telewizji przemys³owej jest kamera przemys³owa. Kamera przemys³owa odpowiedzialna jest za rejestrowanie wizji w swoim najbli¿szym otoczeniu. Systemy telewizji przemys³owej istniej± ju¿ od ponad 25 lat. Pierwsze tego typu instalacje z³o¿one by³y tylko i wy³±cznie z urz±dzeñ analogowych. Z czasem dziêki rozwojowi technologicznemu instalacje CCTV stopniowo zmienia³y siê w cyfrowe. Wspó³czesne systemy telewizji przemys³owej przesz³y bardzo d³ug± drogê od wczesnych lamp analizuj±cych pod³±czonych do magnetowidów do sieciowych kamer CCTV pod³±czonych do rejestratorów cyfrowych. Nowoczesne systemy telewizji przemys³owej zbudowane s± g³ównie w oparciu o kamery sieciowe i specjalne serwery komputerowe. Pomiêdzy systemami analogowymi i cyfrowymi istnia³o wiele rozwi±zañ po¶rednich, a niektóre z nich wykorzystywane s± po dzieñ dzisiejszy. W niniejszym artykule postaram siê opisaæ ró¿ne mo¿liwo¶ci budowy systemów telewizji przemys³owej.

Pierwszym rozwi±zaniem jest oczywi¶cie budowa ca³kowicie analogowych systemów telewizji przemys³owej. Najprostszy analogowy system CCTV sk³ada siê z przemys³owej kamery analogowej, magnetowidu VCR, monitora analogowego oraz okablowania koncentrycznego.

Schemat 1. Analogowy system telewizji przemys³owej (CCTV) zbudowany w oparciu o magnetowid VCR

Instalacja telewizji przemys³owej CCTV opieraj±ca siê na magnetowidzie VCR to ca³kowicie analogowy system dozorowy. Obraz z kamer przemys³owych rejestrowany jest przez magnetowid na no¶nikach typu VHS. W tak zaprojektowanym systemie CCTV sygna³ z kamer przemys³owych nie kompresowany, co sprawia, ¿e materia³y wideo zajmuj± bardzo du¿o przestrzeni. W przypadku zapisu w trybie pe³noklatkowym jedna kaseta VHS wystarcza jedynie na 8 godzin nagrania. W przypadku budowy wiêkszych analogowych systemów CCTV (np. 4 kamery analogowe) nale¿y zastosowaæ specjalny podzielnik obrazu quad lub multiplekser. Podzielnik obrazu pozwala na rejestracjê materia³u wideo z wiêcej ni¿ jednej kamery analogowej. Wizja z kamer przemys³owych przedstawiana jest na zwyk³ym analogowym monitorze. Rozwój technologii sprawi³, ¿e ca³kowicie analogowe systemy telewizji dozorowej przesz³y niemal¿e ca³kowicie do lamusa.

Drugim sposobem na budowê systemu telewizji dozorowej jest po³±czenie techniki analogowej i cyfrowej. Systemy tego typu zazwyczaj opieraj± siê na cyfrowych rejestratorach wizji.

Schemat 2. Analogowy system telewizji przemys³owej (CCTV) zbudowany w oparciu o cyfrowy rejestrator wizji DVR

Powy¿szy schemat przedstawia system analogowy z cyfrowym zapisem wizji. W odró¿nieniu od magnetowidów VCR w rejestratorach DVR do zapisu obrazu z kamer przemys³owych zamiast kaset VHS wykorzystuje siê dyski twarde HDD. Zast±pienie kaset VHS dyskami twardymi HDD pozwala na wielogodzinne, a nawet wielotygodniowe rejestrowanie obrazu bez konieczno¶ci wymiany no¶nika. Ponadto, w tak zaprojektowanym systemie telewizji przemys³owej obraz poddawany jest kompresji, a tak¿e cyfrowej obróbce. Pierwsze rejestratory cyfrowe DVR posiada³y niewielkie dyski, co w porównaniu z magnetowidami VCR w nieznacznym stopniu pozwala³o na d³u¿szy zapis obrazu. Obecny rozwój dysków twardych HDD sprawi³, ¿e ich pojemno¶æ nie stanowi ju¿ wiêkszego problemu. Ponadto, wiêkszo¶æ wspó³czesnych rejestratorów cyfrowych posiada mo¿liwo¶æ pod³±czenia zewnêtrznej macierzy dyskowej, dziêki czemu powierzchnia dyskowa rejestratora jest jeszcze wiêksza. Cyfrowe rejestratory DVR posiadaj± mo¿liwo¶æ obs³ugi wielu kamer przemys³owych. Te najbardziej zaawansowane obs³uguj± nawet po 30 kamer CCTV. W przypadku budowy systemu CCTV w oparciu o rejestrator cyfrowy DVR nie ma potrzeby u¿ywania quad/multiplekserów, poniewa¿ rejestrator DVR spe³nia te¿ funkcjê quad (podzielnika obrazu) lub multipleksera. Najistotniejsze zalety rejestratorów DVR to: brak konieczno¶ci wymiany ta¶m, eliminacja quad/multiplekserów, sta³a jako¶æ obrazu, stabilna praca, obs³uga du¿ej liczby kamer CCTV.

Kolejnym modelem systemu telewizji przemys³owej jest instalacja CCTV zbudowana w oparciu o sieciowe rejestratory cyfrowe. Analogowy system monitoringu CCTV wykorzystuj±cy sieciowe rejestratory cyfrowe to systemy czê¶ciowo cyfrowy, w którego sk³ad wchodz± cyfrowe rejestratory DVR z wbudowanymi modu³ami sieciowymi do pracy w sieci lokalnej LAN lub globalnej Internet.

Schemat 3. Analogowy system telewizji przemys³owej (CCTV) zbudowany w oparciu o cyfrowy rejestrator sieciowy

W tak zaprojektowanym systemie CCTV obraz w rejestratorze wizji DVR przekszta³cany jest do formy cyfrowej i kompresowany, a nastêpnie przesy³any przez sieæ komputerow± i ogl±dany na ekranie komputera, który mo¿e znajdowaæ siê nawet w bardzo du¿ej odleg³o¶ci. W zale¿no¶ci od funkcjonalno¶ci zastosowanego rejestratora DVR systemu CCTV mog± monitorowaæ obraz nawet w trzech trybach (TRIPLEX). Rejestratory cyfrowe pracuj±ce w trybie TRIPLEX pozwalaj± na jednoczesn± rejestracjê wizji, odtwarzanie materia³ów archiwalnych oraz prowadzenie obserwacji w czasie rzeczywistym. Niektóre tak zbudowane systemy telewizji przemys³owej wymagaj± specjalistycznego oprogramowania klienckiego, za¶ inne do monitorowania wykorzystuj± jedynie standardowe przegl±darki internetowe. Dziêki przegl±dark± internetowym systemy monitoringu z sieciowymi rejestratorami cyfrowymi s± bardziej uniwersalne. Najwa¿niejsze cechy systemu CCTV zaprezentowanego na schemacie 3 to: zdalna obs³uga systemu, podgl±d obrazu przy pomocy komputera PC.

Kolejny rodzaj systemu telewizji przemys³owej jaki chcia³bym omówiæ to sieciowy system dozoru wizyjnego wykorzystuj±cy serwery wizyjne. Sieciowy system dozoru wizyjnego zbudowany jest w oparciu o serwer wizyjny, prze³±cznik sieciowy oraz komputer PC ze specjalnym oprogramowaniem zarz±dzaj±cym.

Schemat 4. Sieciowy system dozoru wizyjnego wykorzystuj±cy serwer wizyjny

Na tym schemacie przedstawi³em prawdziwy sieciowy system wizyjny, w którym obraz jest przesy³any poprzez sieæ opart± na protokole IP. Podstaw± ka¿dego takiego systemu jest serwer wizyjny, który przekszta³ca analogowy system telewizji przemys³owej w sieciowy system wizyjny oparty na sieci komputerowej IP. Sygna³ wideo z kamery przemys³owej jest przesy³any do serwera wizyjnego, gdzie nastêpnie jest kompresowany oraz przekszta³cany do postaci cyfrowej. Nastêpnie serwer wizyjny przesy³a cyfrowy sygna³ poprzez prze³±cznik sieciowy do komputera PC. Ostatnim etapem jest zapis obrazu za lokalnych dyskach twardych komputera PC. Zalety tego typu systemów wizyjnych to: mo¿liwo¶æ zdalnego rejestrowania obrazu, wykorzystanie standardowej sieci IP, skalowalno¶æ oraz nowoczesno¶æ, pozwalaj±ca na zastosowanie kamer sieciowych IP.

Najbardziej nowoczesn± postaci± telewizji przemys³owej jest sieciowy system dozoru wizyjnego wykorzystuj±cy sieciowe kamery IP. Czym jest sieciowa kamer IP? Kamera sieciowa to urz±dzenie wizyjne ³±cz±ce w sobie zarówno w³a¶ciwo¶ci kamery jak i komputera. Kamera sieciowa samodzielnie przekszta³ca obraz do postaci cyfrowej i kompresuje go. Ponadto, ka¿da kamera sieciowa posiada w³asne z³±cze sieciowe, pozwalaj±ce na pracê w sieciach lokalnych LAN jak i sieciach globalnych Internet. Obraz z kamery sieciowej bezpo¶rednio przesy³any jest poprzez sieæ IP do komputera PC wyposa¿onego w specjalne oprogramowanie zarz±dzaj±ce.

Schemat 5. Sieciowy system dozoru wizyjnego wykorzystuj±cy kamery IP

Tak skonstruowany system telewizji przemys³owej jest prawdziwie sieciowym i ca³kowicie cyfrowym systemem CCTV nie posiadaj±cym ani jednego elementu analogowego. System ze schematu 5 zapewnia sta³± jako¶æ obrazu, bez strat jako¶ci po przesy³aniu go z kamery do obserwatora, niezale¿nie od miejsca w jakim siê znajduje. Zalety: mo¿liwo¶æ wykorzystania kamer o bardzo du¿ej zdolno¶ci rozdzielczej (kamery megapikselowe), sta³a jako¶æ obrazu, pe³na uniwersalno¶æ oraz skalowalno¶æ. Sieciowe systemy dozoru wizyjnego wykorzystuj±ce kamery sieciowe IP to przysz³o¶æ telewizji przemys³owej CCTV.


Maciej Mijalski

CTR PARTNER



« wróæ
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL