Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Zabezpieczenie domu jednorodzinnego przed włamaniem

Żyjemy w czasach, w których włamania do domów jednorodzinnych z kradzieżami wartościowych rzeczy oraz drogocennych pamiątek rodzinnych są częstym zjawiskiem. Najbardziej narażeni na takie nieprzyjemności są mieszkańcy peryferiów miast oraz wszystkich miejsc, gdzie pojedyncze domy są w dużej odległości od siebie. Do włamań dochodzi najczęściej pod nieobecność lokatorów, niezależnie od tego czy są w pracy czy też wyjeżdżają na kilka dni (np. urlop, delegacja). Wszyscy znamy to okropne uczucie - jeśli nie z doświadczenia, to z opowiadań. Oto po udanym urlopie wracamy do domu i w progu uśmiech gaśnie nam na ustach - zostaliśmy okradzeni! Aby uniknąć takich nieprzyjemnych "atrakcji", warto inwestować w kompleksowe systemy zabezpieczeń, będące połączeniem instalacji alarmowych i systemów monitoringu wizyjnego, które skutecznie zabezpieczą nasz majątek podczas naszej nieobecności.

Jak powinien wyglądać system zabezpieczeń dla domu?


Na początku skupmy się na standardowym rozwiązaniu, czyli na systemie alarmowym. Rozważmy budynek składający się z trzech kondygnacji i garażu. W przypadku takiego obiektu w pierwszej kolejności należy podzielić go na cztery strefy ochrony, obejmujące kolejne poziomy: parter, piętro, poddasze i garaż. Podział budynku na strefy pozwala na niezależne uzbrajanie i czuwanie systemu alarmowego domu nad każdą z nich niezależnie (np. przebywając w sypialni na piętrze możemy uzbroić resztę systemu). Do każdej ze stref ochrony są przyporządkowane odpowiednie czujki alarmowe (detektory), które połączono przewodowo lub bezprzewodowo z centralą alarmową.

Poszczególne pomieszczenia budynku zabezpiecza się poprzez zamontowanie czujników ruchu (czujniki przestrzenne), które podczas pracy w stanie uzbrojenia systemu reagują na ruch obiektów, znajdujących się w ich zasięgu (wykrycie ruchu powoduje wygenerowanie alarmu). Standardowo czujki ruchu posiadają zasięg działania około 15 m co sprawia, że w większości przypadków jedna czujka wystarcza do zabezpieczenia jednego pomieszczenia. Na rynku dostępne są także czujki ruchu, które nie reagują na ruch zwierząt domowych (tzw. czujki PET). Tego typu detektory doskonale sprawdzają się w sytuacji gdy w domu posiadamy psa lub inne zwierzę, ponieważ dzięki ignorowaniu jego ruchu nie powodują generowania tzw. fałszywych alarmów.

Okna i drzwi (zwłaszcza na parterze budynku) warto zabezpieczyć za pomocą kontaktronów (czujki magnetyczne), czyli urządzeń alarmowych, które reagują w momencie gdy kontaktron przestanie być w polu działania magnesu (oddali się od niego), np. na skutek otworzenia drzwi lub okna. Informacja o naruszeniu pola magnetycznego jest przekazywana do centrali alarmowej, która to następnie podejmuje odpowiednie działania, np. generuje alarm.

W garażu najlepiej zamontować czujkę dualną, która reaguje na ruch i na temperaturę otoczenia. Zastosowanie tego typu detektora pozwala na wyeliminowanie fałszywych alarmów, jakie mogłyby powstać po wstawieniu do garażu samochodu z rozgrzanym silnikiem (samochód emituje ciepło, które w niektórych przypadkach może zakłócić pracę czujnika ruchu). W takim przypadku zadziała czujnik termiczny, ale nie będzie sygnału z czujnika ruchu. Wobec braku dwóch sygnałów równocześnie alarm nie zostanie włączony.

W kuchni oprócz standardowego czujnika ruchu warto zastosować dodatkowe detektory w postaci czujnika dymu i gazu, które pozwolą wykluczyć możliwość powstania pożaru w tym miejscu.

Sercem systemy alarmowego jest centrala alarmowa, którą należy zamontować w jakimś nietypowym miejscu, co pozwoli na zmniejszenie szans na jej unieszkodliwienie przez włamywacza. Za drzwiami wejściowymi do budynku montuje się klawiaturę, która pozwala na komunikację użytkownika z instalacją alarmową (np. uzbrajanie i rozbrajanie systemu). Warto także zastosować drugą klawiaturę na piętrze, co umożliwi załączenie alarmu w strefie parteru i poddasza, gdy idziemy spać (niezabezpieczone pozostaje piętro, na którym znajduje się sypialnia). Wysoki komfort obsługi systemów alarmowych zapewniają bezprzewodowe piloty, które pozwalają na zdalne uzbrojenie i rozbrojenie systemu, załączenie alarmu oraz powiadomienie służb ochrony (tzw. cichy alarm). W widocznym miejscu na elewacji budynku instaluje się sygnalizator optyczno-akustyczny (np. od strony ulicy), który informuje nas i sąsiadów o wykryciu intruza. Ponadto, zamontowany w widocznym miejscu sygnalizator alarmowy działa prewencyjnie, ponieważ informuje włamywacza, że dom jest pod ochroną.

Monitoring domu

Aby mówić o kompleksowym zabezpieczeniu domu, należy zintegrować system alarmowy z systemem monitoringu wizyjnego. Decydując się na budowę instalacji monitoringu wizyjnego dla domu należy przygotować dokładny plan działania, w którym zawrzemy takie szczegóły jak: ilość i rodzaj kamer, sposób rejestracji wizji i dostępu do systemu, okablowanie, itp. W tym miejscu warto również dodać, że nie istnieje coś takiego jak zestaw uniwersalny do wszelkich miejsc. Oczywiście są zestawy dedykowane dla domu, sklepu czy firmy i w określonych warunkach można je z powodzeniem stosować, jednak w większości przypadków instalację nadzoru wideo należy odpowiednio dostosować do konkretnego obiektu i indywidualnych potrzeb użytkowników. W przypadku domów jednorodzinnych wiele zależy od ułożenia oraz wielkości budynków (czynniki określające ilość kamer, potrzebnych do odpowiedniego zabezpieczania obiektu – przeważnie stosuje się 4, 8, 16 kamer przemysłowych). Przeważnie systemy nadzoru wizyjnego dla domów jednorodzinnych, mają za zadanie monitorowanie przestrzeni w ich najbliższym otoczeniu (ochrona zewnętrzna). Pozwala to na wykrycie i zidentyfikowanie intruza, zanim dokona on próby wtargnięcia do chronionego budynku. Sercem instalacji nadzoru wideo jest rejestrator cyfrowy, który nie tylko pozwala na zapis zdarzeń z kamer, ale także umożliwia zarządzanie całą instalacją monitoringu wizyjnego (np. powiadamianie o zdarzeniach na adres e-mail lub telefon komórkowy).

Monitoring domu

Kompleksowy system zabezpieczeń dla domu jednorodzinnego, bazujący na systemie alarmowym i systemie monitoringu wizyjnego jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ gwarantuje zarówno skuteczne wykrywanie intruzów jak i ich identyfikację wizualną.



« wróć
Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL