Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Konfiguracja kamery IP

Po zakupie kamery IP nadchodzi czas na jej podłączenie do sieci komputerowej IP i konfigurację. Samo podłączenie kamery sieciowej do sieci komputerowej to dziecinnie prosta sprawa polegająca na włączeniu kamery IP w dowolne miejsce sieci za pomocą skrętki komputerowej. Po podłączeniu kamery IP należy ją skonfigurować. Wiele osób zastanawia się w jaki sposób konfigurujemy kamery sieciowe IP. Konfiguracja kamery IP podobnie jak jej włączenie do sieci, nie jest skomplikowanym procesem i po przeczytaniu kilku wskazówek zawartych w poniższym tekście, każdy sobie z nią poradzi.

1. Adres IP kamery sieciowej

Każda kamera sieciowa IP stworzona na potrzeby systemów telewizji przemysłowej CCTV po podłączeniu do sieci komputerowej wymaga ustawienia pewnych podstawowych parametrów pracy. Zdecydowanie najistotniejszym wśród podstawowych parametrów kamery IP jest jej adres IP w sieci wewnętrznej. Adres IP służy do identyfikacji kamery IP w sieci, i to właśnie dzięki niemu możemy zdalnie konfigurować i podglądać obraz z kamery IP z poziomu sieci komputerowej. Zaraz po wyjęciu z pudełka i podłączeniu do sieci nie wiemy jaki adres IP należy wpisać w okienku przeglądarki aby odnaleźć w sieci naszą kamerę. Wielu czołowych producentów przemysłowych kamer IP wraz ze swoimi produktami dostarcza specjalne programy do wyszukiwania kamer. Najczęściej oprogramowanie do wyszukiwania kamery IP w sieci umieszczane jest na nośniku CD/DVD. Po uruchomieniu tego dedykowanego oprogramowania najczęściej widzimy listę kamer, które podłączono do sieci. Z wyświetlanej listy możemy odczytać adres IP naszej kamery w sieci lokalnej LAN, który może być domyślnym adresem kamer lub adresem pobieranym automatycznie z naszego routera.

Jeżeli odczytany adres IP ma być domyślnym adresem kamery sieciowej należy go zmienić, tak aby był on w zakresie adresów IP naszej sieci lokalnej LAN. W celu ustawienia prawidłowego adresu IP musimy znać klasę adresową naszej sieci. W praktyce najczęściej spotykamy się z następującą kombinacją adresów:

Adres IP – 192.168.1.x (gdzie „x” to wartości liczbowe w zakresie od 1 do 254)

Maska podsieci – 255.255.255.0

Brama – 192.168.1.1 (w praktyce najczęściej adres naszego routera)

W drugim przypadku, gdy odczytany adres IP ma być adresem pobieranym automatycznie z routera nie trzeba dokonywać zmian, gdyż swobodnie możemy posługiwać się odczytanym adresem.

Jeżeli znamy już adres IP naszej kamery sieciowej, możemy wpisać go do przeglądarki internetowej, i tym samym się na nią zalogować. Pamiętajmy o ustawieniu hasła, gdyż zostawiając hasło domyślne możemy być narażeni na ataki sieciowe ze strony innych użytkowników. Po zalogowaniu się do panelu kamery IP, uzyskujemy dostęp do wszystkich funkcji urządzenia np. rodzaj kompresji wideo, prędkość transmisji klatek na sekundę, itp. W przypadku sieciowych kamer bezprzewodowych, które komunikują się z siecią za pomocą łączności WiFi należy pamiętać, że początkowa konfiguracja kamery IP powinna odbywać się na kablu, a nie drogą bezprzewodową.

2. Zdalny podgląd obrazu z kamery IP przez sieć Internet

W pierwszym punkcie wszystkie przeprowadzone czynności miały na celu odnalezienie adresu IP kamery sieciowe oraz skonfigurowanie jej do prawidłowej pracy w sieci lokalnej LAN. Tak skonfigurowana kamera IP widziana jest jedynie w obrębie sieci lokalnej, zaś aby mogła transmitować obraz w dowolne miejsce za pomocą sieci Internet należy skonfigurować ją do pracy „na zewnątrz”. W tym celu należy przekierować porty naszej kamery sieciowej na zewnętrzny adres IP, który będzie widoczny dla sieci Internet.

Pierwszą czynnością jaką należy zrobić jest poznanie swojego zewnętrznego adresu IP (np. za pomocą strony internetowej www.ip-adress.com). Należy jednak pamiętać, że każdy domyślnie skonfigurowany router broni dostępu z sieci Internet do naszego komputera, dlatego konieczne jest przekierowanie portu, dzięki któremu dane z sieci zarówno docierają do naszej kamery IP, jak i są przesyłane do sieci Internet.

W celu przekierowanie portów należy wejść w ustawienia naszego routera, a następnie odnaleźć zakładkę „port forwarding” i ją odpowiednio skonfigurować. Aby prawidłowo przekierować porty routera należy:

  • Określić adres IP wewnątrz sieci lokalnej (adres IP naszej kamery sieciowej)

  • Określić jaki port ma zostać przekierowany (domyślnie każda kamera IP pracuje na porcie 80)

  • Wskazać jaki port zewnętrzny będzie wskazywał na port naszej kamery IP (zaleca się wybranie portu 80)

  • Wybrać odpowiedni protokół sieciowy (zalecany protokół TCP/UDP)

  • W przypadku większej liczby kamer IP dla każdej należy wybrać inny port (przykładowo: adres IP kamery nr1 – 192.168.1.101 – port 8081, adres kamery nr2 – 192.168.1.102 – port 8082, itd.)


3. Zmienny adres IP – rozwiązanie problemu

Bardzo często zdarza się, że nasze połączenie z siecią Internet bazuje nie na stałym lecz na zmiennym adresie IP. W celu rozwiązania problemu związanego ze zmiennym adresem IP należy skorzystać z usługi o nazwie DDNS (ang. Dynamic Domain Name System), która polega na zmianie standardowego adresu IP (cyfry oddzielone kropkami np. 77.253.71.29) na nazwę domenową. Usługi związane z DDNS zazwyczaj są darmowe i działają bardzo dobrze. Aby zmienić tradycyjny zmienny adres IP na łatwą do zapamiętania nazwę domenową należy ponownie wejść w ustawienia naszego routera. Konfiguracja funkcji DDNS:

  • Wchodzimy w ustawienia routera, a następnie w zakładkę o nazwie „Dynamic DNS”

  • Uaktywniamy działanie funkcji DDNS

  • Wybrać dostawcę usługi DynDNS (przykładowy dostawca usługi: dyndns.com). i podać adres domenowy, login i hasło do serwisu, który jest dostawcą usługi (rejestracja na stornie www)

  • Logujemy się na stornie dostawcy i następnie przechodzimy kolejno Services -> Dynamic DNS -> Get Started

  • W polu „Hostname” wpisujemy wybraną przez nas nazwę, która stanie się częścią naszego nowego adresu, zakończoną wybraną z listy domeną

  • W polu „Service Type” wybieramy „Host with IP address” o następnie klikamy „Create Host”



...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL