Wysokie rabaty
Gwarancja
Dodaj kamere

Polecane strony

archiwum CCTV - info o zmianach i nowościach

uchwyty LCD plazma - profesjonalne uchwyty do monitorów i TV LCD / Plazma - producent

monitoring CCTV - hurtownia zabezpieczeń, systemy alarmowe, kamery, monitoring ip

monitoring ip cyfrowe systemy CCTV ip

Uchwyty LCD TV

Pomoc techniczna Pomoc techniczna

Pomoc techniczna

Wybór monitora CCTV

Monitory CCTV, podobnie jak i kamery przemysłowe są jednym z ważniejszych elementów budowy współczesnych analogowych systemów telewizji przemysłowej. Wybór monitora CCTV powinien być odpowiednio przemyślany, gdyż to właśnie od jego parametrów technicznych w dużej mierze zależy rozpoznawalność szczegółów na wyświetlanym obrazie. Monitory przemysłowe dzielimy ze względu na konstrukcję wyświetlacza na dwie podstawowe grupy, monitory LCD i CRT. W zależności od założeń pracy systemu telewizji przemysłowej stosujemy monitory przemysłowe z jednej lub drugiej grupy.

W przypadku systemów telewizji przemysłowej gdzie najważniejszym priorytetem jest uzyskanie maksymalnie ostrego obrazu, cechującego się wysoką kontrastowością oraz wiernie odwzorowaną kolorystyką zdecydowanie najlepszym wyborem są monitory CCTV wyposażone w kineskopy CRT. W tym przypadku wyższość monitorów z kineskopami CRT jest niepodważalna w stosunku do monitorów z matrycami LCD. Dodatkowo na korzyść monitorów CRT przemawia atrakcyjna cena, która jest znacznie niższa niż urządzeń z matrycami LCD. W praktyce mimo, że monitory CRT posiadają dużo zalet użytkowych, to jednak zdecydowanie ustępują popularnością monitorom LCD. Wynika to przede wszystkim z mniejszych gabarytów oraz możliwości pracy w trybie ciągłym urządzeń z matrycami LCD, co w przypadku całodobowych systemów telewizji przemysłowej jest kluczową właściwością. Ponadto, monitory CCTV LCD posiadają matryce o znacznie większej przekątnej niż CRT (nawet 60 cali). Należy jednak pamiętać, że tylko profesjonalne monitory przemysłowe LCD, których specyfikacja techniczna została optymalnie przystosowana do pracy w systemach telewizji przemysłowej spełniają powyższe wymagania.

Kilka wskazówek jak prawidłowo wybrać monitor CCTV

Monitory CCTV podobnie jak inne urządzenia elektroniczne posiadają wiele cech użytkowych, które często podczas wyboru przysparzają użytkownikom dużo problemów. Według specjalistów z branży security podczas wyboru monitora CCTV w pierwszej kolejności należy uwzględnić rozdzielczość monitora, czyli jego zdolność do odtwarzania szczegółów, poprawność odtwarzania kształtów oraz stabilność obrazu.

Przeważnie zdolność rozdzielcza monitorów CCTV z kineskopami CRT podawana jest w ilości linii. Możemy mówić, że monitor CCTV ma wysoką rozdzielczość w momencie, gdy ilość linii dla obrazu kolorowego wynosi ponad 400, zaś dla obrazu czarno-białego ponad 1000. Należy jednak pamiętać, że ilość linii obowiązującą w standardzie D/K lub B/G nie jest jednoznaczna z rozdzielczością, gdyż obie te wartości są ze sobą stosunkowo luźno powiązane. W przypadku monitorów, w których za wyświetlanie obrazu odpowiedzialna jest matryca LCD rozdzielczość podawana jest w pikselach.

Każdy monitor nadający się do pracy w systemach telewizji dozorowej powinien zapewnić prawidłową pracę przy temperaturach powietrza z zakresu od 0 do +40 st. C i przy wilgotności na poziomie do 90%. Bardziej profesjonalne produkty mogą bezawaryjnie pracować w szerszym zakresie temperatur np. od -10 do +55 stopni Celsjusza.

Zasilanie monitorów CCTV

Monitory CCTV o standardowej przekątnej ekranu przeważnie zasilane są za pomocą napięcia zmiennego 230V AC. W przypadku urządzeń o małej przekątnej ekranu np. monitory 7 calowe, często wykorzystywane jest napięcie stałe 12 – 15V DC. Pobór mocy tego typu urządzeń zależy przede wszystkim od wielkości posiadanego ekranu, techniki jego wykonania oraz od wyświetlanego obrazu (kolorowe, monochromatyczne). W przypadku monitorów monochromatycznych z kineskopem CRT i przekątnej ekranu na poziomie 20 cali pobór prądu wynosi około 48W, zaś dla takiego samego monitora, który generuje obraz kolorowy pobór prądu może wzrosnąć nawet do 80W.

Podstawowe złącza

Praktycznie każdy monitor CRT, który został stworzony z myślą o pracy w systemie telewizji przemysłowej posiada na swoim wyposażeniu kilka charakterystycznych złączy:

  • Złącze BNC video in 1Vpp,

  • Złącze BNC video out, 1Vp-p,

  • Złącze Mini-DIN SVHS - Y/C: Luminance 1Vp-p, Chrominance 0,7Vp-p,

  • Przełącznik wejść,

  • Złącze RCA Audio In,

  • Złącze RCA Audio Out,

  • Złącze SCART: RGB input 0,7V, Video input 1Vp-p, Audio input 0,5V.

Liczba monitorów w systemie telewizji przemysłowej

Liczba monitorów w systemach telewizji dozorowej zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych w nich ekranów (rozmiar) oraz od wielkości samej instalacji monitoringu wizyjnego CCTV. Liczbę monitorów w systemie CCTV możemy oszacować biorąc pod uwagę następujące elementy:

  • Ilość kamer CCTV w systemie telewizji przemysłowej (stosunek kamer do monitorów CCTV nie powinien przekraczać 10:1)

  • Ilość operatorów pełniących nadzór wizyjny w tym samym czasie

  • Względy funkcjonalne

Rozmiary obiektów na ekranie monitora CCTV

Rozmiar obiektów wyświetlanych na obrazie monitora przemysłowego według normy 50132-7 powinien być dostosowany do zadań wykonywanych przez operatora systemu oraz uwzględniać takie elementy jak: identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja intruza lub kontrola tłumu. W przypadku gdy obserwowanym obiektem jest człowiek, a rozdzielczość zastosowanych kamer przemysłowych przekracza wartość 400 linii TV, zaleca się aby minimalne rozmiary obserwowanego obiektu, w zależności od wykonywanego zadania były zgodne z wytycznymi poniższej tabeli.

Tabela. Zalecany rozmiary obserwowanego rozmiaru w zależności od rodzaju realizowanego zadania.



...wróć do pomocy

Oferty specjalne
KAMERY.PL na YouTube KAMERY.PL na Facebook Odwiedź KAMERY.PL również na:

info
do góry
Sklep CCTV Instalacje Nowości Polecamy Promocje Oferty specjalne Mapa strony Kontakt
2005-2015 © KAMERY.PL